Lazer Yanıkları Nasıl Geçer?

Lazer Yanıkları Nasıl Geçer?

Yanıklar bir çeşit doku yaralanmasıdır. En yaygın olarak sıcak yağ, kaynar su ve ateşte meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra güneş etkisi, radyasyon ve elektrik ve kimyasalların da etkisi olmaktadır. Yanıklarda doku bütünlüğü bozulur v eve derinin üst tabakası etkilenir. Bunun sonucunda ısı kaybı, sıvı kaybı ve enfeksiyon oluşabilir. Lazer epilasyon yanıkları güneş yanıklarıyla aynı derecededir.

Lazer Yanıkları Nasıl Geçer?

Yanıkları sınıflandırırsak;yaraların derinlik ve önemine gore 4 e ayrılır. 1. Derece yanıklar derinin üst tabakasında etki oluşturur. Bunun sonucunda deride kuruluk ve kızarıklık meydana gelir. Yaklaşık olaral 6 yada 7 günde geçmektedir. Yanan deri bölgesinde şişlik ve ağrı meydana gelir.

Lazer Yanıkları ve Dereceleri

1. derece yanıklara örnek de lazer ve güneş yanıklarıdır.

2. derece yanıklar ise derinin yanan kısmında derin tabakalar etkilenir. Kızarıklıklar ve yanan bölgenin içi su dolar. Bazen bu kabarcıklar kendiliğinden açılabilir. Fakat içerisindeki sıvı temizdir. Tabi ki hiçbir şekilde patlatılmaması gerekmektedir. 2. Derece yanıklarda renk değişikliği ve ağrı oluşur. Bunun iyileşmesi için 4 yada 5 hafta gerekir. Ayrıca iz de kalabilir.

2. derece yanıklar için de derinin tamamen kas, sinir, dammar ve yağ tabakaları etkilenir. Hatta bazen kemiğe kadar ulaşabilir. Yanık olan deri genellikle beyazdır. Fakat kahverengi yada siyah görünüm olabilir. Bu yanık türünde ağrı duyulmaz. Çünkü sinirler zedelenmiştir.

2. derece yanıklar da yanan kısım tabir- I caizse kömürleşir. Deri dokular ve kemikler zarar görür. Lazer epilasyon uygulandıktan sonar ciltte kızarıklıklar meydana gelebilir. Yalnız bu kızarıklık 1 yada 2 saat sonra geçmesi gerekmektedir. Aşırı hassas ciltlerde, koyu tenlilerde genellikle lazer epilasyon öncesinde kese yada peeling yapıldığı için hassaslaşabilir hatta kabuklar oluşabilir. Bu durum 7 ile 10 günlük süreç içerisinde geçer ve iz kalmaz. O bölgeyi kesinlikle güneşten korumalı ve iyileşene kadar nemli tutulması gerekmektedir. Cildin katmanları zarar gördüğünden dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte lazer epilasyon uygulayan hekimden yardım alınabilir. Yanan yerdeki kabuklar iyileştikten sonra bronz olmayan gerçek ten renginiz ortaya çıkar. Zaman içerisinde iz kalmadan iyileşir.

YORUMLAR

  1. blank Mesut dedi ki:

    5 ay önce yüz kısmında lazer epilasyon yatırmıştım 3 üçünü seansimda yüzümde yanma old bir kisminda beli koyu rekli bir leke olarak kaldı expiment krem önerdiler kulandım geçmedi suan bu lekenin geçmesi için ne yapalirim

  2. blank emel özyavaş dedi ki:

    6kasım pazartesi vajinamda siğillerim yaktirdım doktorum ilaç vermedi yanıklarımın geçmesi için ne yapmam gerekiyor yanık jeli veya merhemi kullanmam sakıncalımıdır