Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası

Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası

Lazer epilasyon vücudumuz da istemediğimiz tüylerin lazer enerjisiyle kullanılmak sureti ile kalıcı bir şekilde olarak ya da uzun dönemli yok edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı da kullanılan lazer sistemlerini sıralarsak Alexandrite, diot, Nd-YAG ve ruby lazerlerdir. 1960 senesinden beri yapılan deneysel çalışmalar halen devam etmekte ve  bu uygulamalardan Alexandrite lazer 1990’lı senelerinde geliştirilmiş olan teknoloji sayesinde, etkinliği ve güvenliği de literatürlere girip yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Lazer epilasyon sağlık bakanlığından izinle ruhsatlandırılmış sağlık kurumlarında, doktorun gözetiminde ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde lazer epilasyon cihazları ile yapılması gerekir. Bu standartlara uyulmuyorsa geri dönüşü olmayan sağlık problemleri ile karşılaşmanız oldukça mümkündür.

Öncesi

blank

 • Lazer epilasyona başlamadan iki hafta öncesine kadar kökünden kıl ama işlemi yapılmamalı. Bunun sebebi ise vücudunuzdaki kılların daha net bir şekilde görünmesi ve lazer epilasyonla daha rahat alınabilmesi içindir.
 • Vücudunuzda bulunan kılların oluşumu tamamlanıp 2 ay ara ile 4-6 seans, yüz bölgesi için 1.5 ay arayla ortalama 6 ila 8 seans lazer epilasyon uygulanmaktadır.
 • Lazer epilasyona giderken aşırı uzamışsa kıllarınız makas ya da jilet yardımı ile kısaltma yapabilirsiniz.
 • Lazer epilasyon öncesinde tüylerini sarartma ya da boyama gibi işlemlerden uzak durun.
 • Lazer epilasyona gitmeden 15 gün öncesinde cildinizi aşındıracak, soyacak gibi işlemlerden de uzak durmalısınız. Peeling yaptırmamalısınız.
 • Lazer epilasyon yapılacak olan bölgeniz temiz olmalı, epilasyon yapılacak olan bölgenizde makyaj kesinlikle olmamalıdır.

Sonrası

blank

 • Lazer epilasyon uygulayıp 2 gün sonra solaryuma girilmemeli ve güneşten uzak durmalısınız. Eğer güneşe maruz kalırsanız koruyucu faktörlü kremler kullanmalısınız.
 • Lazer epilasyon uygulanan kıl kökleri 10-15 gün içerisinde deriden dışarı doğru çıkıp dökülmeye başlayacak ya da elle tutup çektiğiniz zaman kolay bir şekilde gelecek.
 • Lazer epilasyon uygulanan yerde kişinin cilt hassaslığına göre değişen sürelerde 1 saat ile birkaç gün içerisinde kızarıklıklar oluşabilmektedir. Endişelenmenize gerek yok doğal bir durumdur. Hibirşey yapmayın o kendiliğinden geçecek.
 • Lazer epilasyondan sonra ılık duş alabilirsiniz. Bir hafta kese ve peeling gibi cildinizi tahriş edebilecek uygulamalardan uzak durun.
 • Hormonal bozukluğunuz varsa lazer epilasyon seans sayıları da ya daha fazla ya da az olabilir.

Her lazerden sonra kıl yoğunluğu %15-20 arası azalmaktadır. Fakat vücudunuzda oluşan farkı 3. seanstan sonra görebilirsiniz. Lazer epilasyonlarına ne kadar düzenli giderseniz bir o kadar da faydasını görürsünüz.

Genel olarak bölgeler kol, sırt, bacak, göğüs, genital bölge için olsa da her seanstan 2 hafta sonra kontrol seansları önerilmektedir. Bunun nedeni ise lazer epilasyon işleminde yapılan etkilenmeyen ya da lazer epilasyon işleminde atlanılan kıl bulunuyorsa temizlenmesini sağlamaktır.

20. günden daha geç kontrol yaptırıyorsanız tedavinin gidişatını olumsuz etkiler ve bundan dolayı da 20. günden sonra kontroller önerilmemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.