Cilt Bakımı

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma cilt bakımı yapılması gereken en zor cilt bakım türüdür. Çünkü karma cilt tipi her cilt tipi özelliğini taşır. Genel olarak burun ve çene yağlı olurken diğer kısımlar kuru olur. Bu nedenle karma cilt bakımı oldukça zor bir cilt bakımıdır.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma cilt tipleri için bazı bakım önerilerimiz ve karma ciltler için maske tarifleri vererek sizlere karma cilt bakımı yapabilmeniz için bazı tüyolar vereceğiz. İlk olarak karma cilt için bakım önerilerine geçelim.

 1. Karma cilt yapısına sahipseniz sizlere ilk önerimiz cildinize uygun karma cilt losyonları ve yüz temizleyiciler kullanmanızdır. Karma ciltlerde cildin bir kısmı yağlanmaya başlarken diğer yanı da kurumaya başlar. Hatta ayna karşısında cildinize baktığınızda cildinizdeki yağlı olan bölgelerin “T” şeklini aldığını görebilirsiniz. Burada önemli olan şey cildinizin her yerini aynı seviyeye indirmektir. Bu nedenle yüzünüze kullanacağınız her maske çok önemlidir.
 2. Karma cilt tipi diğer cilt tiplerine göre hiç bir artısı yoktur. Bunun aksine diğer ciltlerde olduğu gibi bazı kapatıcılar ve nemlendiriciler kullanma zorunda kalabilirsiniz. Özellikle burun bölgesinde oluşan yağlanmalara ayrı maskeler veya ayrı cilt bakım ürünleri kullanırken yanaklara ayrı cilt bakım ürünleri kullanmanız gerekir.
 3. Cildinizde bulunan yağlı bölgeler için yağ emici mendiller kullanabilir ve yağlı olan bölgelerin normale dönmesini sağlayabilirsiniz. Tabi bu çabalarınız sadece bir kaç saat sizi idare edecektir.
 4. Karma cilt tiplerinde yüz temizliği oldukça önemlidir. Özellikle yanak bölgesinin kırışmasını engellersiniz. Kurumuş olan bölgelerin günlük cilt bakımını yaparak o bölgelerin kırışmasını ve kurumasını önleyebilirsiniz.
 5. Karma cilt tipinde kuru olan bölgeler ise devamlı nemlendirilmesi gereken bölgelerdir. Bu bölgelere nemlendirici kremler uygulayabilir veya nemlendirici krem yapımı konumuza göz atabilirsiniz.
 6. Karma ciltlerde yağlı olan bölgelerde sıklıkla sivilceler ve siyah noktalar çıkar. Bunun nedeni bazı bölgelerin yağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bölgelere özel sivilce maskeleri konumuza bakabilir ve siyah noktalara kahve maskesi yapabilirsiniz.

Karma Cilt Maskeleri

Ballı Karma Cilt Maskesi

Ballı karma cilt maskesi, cildinizdeki siyah noktaları yok eder ve karma ciltlere uygun bir cilt bakımı maskesidir.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı mısır unu

Hazırlanışı:

 1. Malzemeleri uygun bir kase içerisinde karıştırın ve cildinize sürün.
 2. 20 dakika kadar maskenin cildinizde durmasını bekleyin.
 3. Bekleme süresi sonunda cildinizi yıkayın.

Karma Ciltlere Madem Suyu

Karma cilt tipine uygun olan bu yöntemde buz kalıbına birkaç damla limon suyu ve geri kalanına da maden suyu döküp buzluğa atın. Buz kalıbı haline gelen karışımı yüzünüze sürün.

Karma Cilt Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet limon
 • 1 adet havuç
 • 1 adet salatalık
 • 1 adet su teresi
 • 1 adet elma
 • 1 adet maydanoz

Hazırlanışı:

 1. Yukarıdaki tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın ve karışımı yüzünüze sürün.
 2. Karışım yüzünüzde 5 dakika kaldıktan sonra ılık su ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Bunların dışında karma cilt tiplerine önerileriniz elma suyunu cildine sürmektir. Elma suyu cildinizdeki gözenekleri sıkıştırır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ