Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkon kimya terimi olarak, ateşe çok dayanıklı, beyaz renkli ve katı bir bileşik olarak tanımlanmaktadır. Bu katı ve beyaz renkli bileşik insanın ağız diş sağlığını korumada kullanılması tercih edilmiş ve insanlar tarafından da oldukça tercih edilen bir yöntem olma özelliğine de sahip olmuştur.

Zirkonyum diş kaplamada bir zirkonyum dişin görüntüsünü iyileştirebilmek için yapılan en popüler seramik kron türlerindendir. Zirkonyum da uzun ömürlü ve dayanıklı kristal türleri bulunmaktadır. Zirkonyum kaplamasıyla insan vücudu ve yapısıyla uyumlu olan birden fazla kuvvetli malzemeden yapılmış olan türlerdir. Temel maddesi ise Zirkonyum, yapay eklemlere benzer uygulamalarda kullanılmış, gücü ve dayanıklılığıyla bilinen bir maddedir. Ayrıca da doğal dişlerden ayırt edilmeyecek kadar da saydam bir görünüme aittir. İnsanın anatomik yapısı, zirkonyumu reddeden ya da ona alerjik bir reaksiyon göstermiş olan tepkiler vermemektedir. Hastaya zirkonyum kaplamalı tedavi uygulamasıyla aşamalarda hastada muhtemel bir risk korkusu bulunmaz. Metalle desteklenen porselenlerden daha seçilmiştir ve daha fazla güvenli bir seçimdir.

blank

Zirkonyum Tedavisi, Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum tedavisinde daha öncelerden kullanılan metal vb ürünler yerine zirkonyum kullanılır. Zirkonyum diğer farkı ürünlerden farkı olarak, ön dişlerde daha estetik durması ve sağlam olan yapısından dolayı arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilmeleridir. Metal alerjisi olan hastalar için bir alternatif olarak kullanılan zirkonyum diş kaplaması, porselen dişlere nazaran ışık geçirgenliği daha fazladır. Zirkonyum diş genellikle estetik amaçlı yapılmakta ve beyazlatma uygulamalarının bir sonuca ulaşmadığı kişilerde kullanılmaktadır

Zirkonyum Tedavisi Aşamaları

Bu tedavide ilk olarak diş kalıbının çıkartılmasıyla işe başlanır. Ölçüler alındıktan sonra ise dişler kesilir. Üç boyutlu bir şekilde bilgisayara aktarılan Zirkonyum kaplama, CAD CAM denilen sistemle zirkon bloklar hazırlanır ve dişlerin alt yapısı oluşturulur. Zirkonyum oksit bloğa aktarılan dişlere son hali verilir daha sonrasında fırınlama aşamasına geçilir. Fırınlama sonrasında zirkonyum diş kaplama tedavi aşamasında alt yapılar üzerine uygun renkteki porselenler eklenerek çalışma bitirilir. Zirkonyum kaplama dişlerin üzerine yapıştırılır ve alt yapı provalarında herhangi bir problem yaşanmaması halinde dişlere sabitlenir ve kullanılmaya başlanır. Zirkonyum diş kaplamasının ömrü, 15-20 sene arasında değişim göstermektedir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Faydaları ve Avantajları

 • Olağanüstü zor bir durumda kullanılması.
 • Aşınmaya ve eskimelere karşı dayanıklı olmaları.
 • Doğal dişlere çok benzerdir. Zirkonyum diş olduğu asla belli olmaz.
 • Yeteri kadar saydam ve ışığı geçirgen olması.
 • Normal dişlere çürütme ve zarar vermemesi
 • Hiçbir metal olmaması
 • Boyut, şekil ve renk olarak değişik maddeler içermesi
 • Biyo uyumlu şekilde olması.
 • İnsanın yapısı, zirkonyuma alerjik olarak reaksiyonlar göstermemesi
 • Dış etkenlere bağlı olarak renk değiştirmemeleri

Yani iyi bir seçim olacak olan zirkon kaplama, uzun ömürlü, güçlü ve görsel olarak daha çekicidir. Hasar ya da lekelenme belirtilerini de en aza indirmesi dışında dişin fonksiyonunu korumasında yardımcı olması açısından da çok ideal bir maddedir. Zirkonyum diş yapımının süresi ise 3 seanstır. Ortalama olarak 7 gün içerisinde işlem gerçekleşmektedir.

Zirkonyum Dezavantajları Var mı?

blank

Zirkonyum diş kaplamadaki zararlar, sert ve dayanıklı olması kendi lehine olmak birlikte aleyhine de neden olabilmektedir. Malzeme diş köklerinde veya diğer dişlere sürtünme ile deformelere neden olabilmektedir.

Ayrıca zirkonyum da diş kaplama hastaya entegre edilebilmesi için operasyonu altın kaplama dişlere göre çok daha zor olduğu için bazı hekimler, altın kaplama dişi daha çok tercih ederler. Fakat tıbbi uzmanların ve uzman diş hekimlerin tercihi kuşkusuz bir şekilde zirkon kaplama olur.

Porselen Mi Zirkonyum Mu?

Zirkonyum kaplama uygulamalarının dezavantajların dan bahsederken diğer diş sürtünmelerine bağlı olarak deformelere neden olur ve aşındırıcı etkisinden dolayı rahatsızlık oluşturabilmekte olduğunu anlatmıştık. Dişe uyum sağlama konusunda ise diğer kaplamalara göre biraz daha zorluk çekilebilmektedir. Zirkonyum köprü olarak uzun köprülerde kullanılmayan ve metal destekli kaplamalara göre ise daha maliyetlidir. Ancak zirkonyum kaplama diş ve ağız sağlığı açısından herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Dişlerinin asıl görüntüsünden rahatsız olan kişilerde kolaylıkla uygulanabilen zirkonyum kaplama dişler, zirkonyum kaplamasının ömrü bakımdan ise uzun yıllar güvenle kullanılabilirler. Genellikle doktorunuza göre porselen veya zirkonyum kararını öğrenmeniz daha doğru olur.

Zirkonyum Diş Maliyetli midir?

Zirkonyum kron fiyatlarında büyük ölçülerde yaşanılan ülkeye göre değişmektedir. Diş hekimi deneyimleri ve tedavisi, diş büyüklüğüne yarayan diş teknisyeni gibi çeşitli etkenler göz önünde tutulmaktadır. Genel olarak da zirkonyum diş fiyatları kaplamaların arasında da en pahalı türlü olduğu da doğrudur. Ne yazık ki de artan dayanıklılık doğal bir görünümle biyo uyumluluk bir daha kabarık bir fiyat etiketini de yanında getirmektedir.

Zirkonyum Diş Fiyatları 2019

ABD’de fiyatlar birim başına yaklaşık 1000 euro ve İngiltere’de 600 Euro olarak belirlenmektedir. Türkiye de şu an en düşük zirkon kaplama fiyatı 800 TL civarlarındadır. Birden fazla kronlarda tedavi alabilmek için yurt dışından Türkiye’ye seyahat etmeniz sizler açısından daha sağlıklı ve ekonomik olacaktır.

blankZirkonyum Kaplama Yorumları

Zirkonyum kullanıcılarının yorumlarını sizler için derledik.

 •  Gerçek dişinizi aslında kaybettiğinizi, olaylar gelişene kadar anlamamanızı sağlayan masum bir isme sahiptir.
 • Ölçüleri alınırken canınız çok yanar ve dişleriniz kesilirken iş çok uzar.
 • Kaplamalarınız hazırlananA kadar geçici yapışkanla yapıştırılmış geçici dişlerle dolaşırsınız. Bu geçici dişler çat çut diye herhangi bir yerde ağzınızın içine düşebilir. Daha güzel olcam derken bir nine ambiyansı oluşturabilirsiniz.
 • Kaplamalarınız yapıldıktan sonra diş etlerinize batar alışana kadar ve acır. Sanki dişinize kaçmış bir sürü şey varmış da çıkarmanız gerekiyormuş gibi diliniz rahat durmaz. Ne yaptığınızın farkında olmadan bir maymun gibi dilinizle kaşınabilirsiniz.
 • Geçiçi kalıp için yaklaşık 2 saat bekledim, bu arada iğne yerlerinin ve açıkta kalan diş etlerinin ağrısını sizlere anlatamam
 • Aynı gün sakın ola kaplama, dolgu, kanal tedavisi yaptırmayın!!
 • Geçici kaplama diş, sabahında diş etime batma yaptığı için(muhtemelen uyurken dişlerimi sıktığım için) sabah kan dolu ağızla uyanmama neden olmuştur. Akabinde acil dişçiye koşup durumu gösterdiğimde geçici kaplamayı alıp diş etine tampon baskıyla kanamayı durdurduk. Bir müddet açık kalacak bakalım. Böyle durumlarda olabiliyor, burdan belirtmek istedim.
 • Dişlerinizi kesmeye yarayan ve sesi bazı insanlarda tuhaf, iç gıcıklayıcı bir etki yaratan o aletin ağzınızın içinde epey vakit geçireceği ve daha kibar bir söylemle dişlerinizi ‘törpüleyecek.’ Çalışıyor veya okuyorsanız süreç biraz zor olabilir. ( hele ki klinik uzaktaysa. 2 otobüs değiştirerek gittim bütün seanslara ve inanılmaz derecede yorucuydu. ) işlem yapılırken ağzınızın sürekli açık olmak zorunda olması çenenizi epey yoruyor. Benim gibi çok tükürük salgılayan biriyseniz ağzınızda ister istemez fazlasıyla tükürük birikiyor. Dişlerinizi kestikten sonra ağzınızı açıp derin bir nefes dahi alamıyorsunuz çünkü donuyormuşcasına bir his oluyor. Uyuşuk olduğundan dolayı dille yapılan tatlı temaslar pek acıtmıyor ama dişinizin yeni halini dilinizle hissedince biraz tuhaf bir hisse kapılıyor insan. Dil vücuttaki en güçlü kas olduğundan o anda yaptığınız temasla dişiniz kırılacakmış gibi hissediyorsunuz. Sizin için hazırlanan geçici kalıpla sizi gönderiyor asıl kalıplar hazır olana kadar ve bu noktada dişçinizin kalitesi ön planda. Çünkü çok kişi duydum o geçici kalıpları düşen. Çok sert şeyler yemediğiniz ve diş fırçalarken sert darbeler yapmadığınız sürece bir sıkıntı olmuyor. O kalıplar çıkarken ufak acılar olabiliyor ama diş kesilirken olanların yanında bu acılar hiçbir şey. Sonrasındaysa asıl kalıpları takmadan şu an adını hatırlayamadığım sağlam bir madde sürüyor içlerine ve tabiri caizse diş köklerinize yapıştırıyor. Kendi adıma; yaptırdıktan sonraki ilk hafta pişmanlıktı çünkü alışmakta zorluk çektim fakat sonrasında çok memnun kaldım hala da öyle. iyi ki yaptırmışım diyorum.
 • Estetik görüntü için kendi dişinizden kesinlikle vazgeçmeyin. Ben bisiklet kazası sonucu 2 dişimi daha sonra kist yüzünden 1 dişimi kaybettim. İmplant düşündüm önce 10 bin gibi bir maliyet çıkardı doktor ve süre olarak da kemik tozu işlemi iyileşme vs ile minimum 6 ay süreceğini söyledi. Bu yüzden kaplamada karar verdim. 2 olan kaplama ve köprü 3 diş kesilerek 3 köprüyle birlikte tekrar kaplama yapıldı. Ağızda sürekli bu büyük parçayı hissediyorum. Toplamda 6 dişlik bir yer. Diş etlerim şişti. Faranjit yüzünden şuan diş etlerime sürekli bir baskı hissediyorum. Ayrıca dişler kesilirken ölçü alınırken vs. iğne yapılmadı. Soğuk soğuk terledim kesim yapılırken.
 • Kaplama dişi altı iyice temizlenmiş olması gerekir. Eğer temizlenmezse 3 4 ay  sonra benim gibi tekrar ağrılarınız başlar ve sürünürsünüz. Altta ki ufalmış olan dişe kanal tedavisi uygulanır ve son şansınız dır yoksa kökten çözüm çekilecek. ilk kaplama işlemi iyi bir doktor tarafından dikkatlice yapılmalıdır.

Güncelleme; 07.01.2019

İlgili Makaleler;

İmplant Nedir? Nasıl Yapılır?

Estetik Diş Uygulaması Bonding Nedir?

Diş Sağlığı Nasıl Korunur

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım