Diş Fırçalarken Yapılan Hatalar

Diş Fırçalarken Yapılan Hatalar

Diş Fırçalarken Yapılan Hatalar Herkes dişlerinin inci gibi gözükmesini ister ancak kimisi dişine çok önem verirken kimisi umursamaz. Ancak Eğer siz dişlerinize önem veriyor ve daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, diş fırçalarken yapılan hatalar durumuna dikkat etmeni gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere dişlerinizi fırçalarken yapılmaması gereken hatalardan bahsetmek istiyoruz.

Diş Fırçası Seçimine Dikkat Edin

Diş fırçası alırken, ağız yapınıza uyacak diş fırçası almanız gerekir. Küçük yapılı bir ağız yapınız varsa çok büyük bir diş fırçası aldıysanız yada diş etleriniz hassas ise sizde gidip sert diş fırçası alırsanız, ağzı ve diş sağlığınızı koruyayım derken daha çok bozarsınız. Bu nedenle diş fırçası almadan muhakkak iyi ve ağız yapınıza uygun bir diş fırçası seçmeniz gerekmektedir.

Diş Fırçalama Sayısı ve Zamanı

Sabah kahvaltıdan sonra, öğlen yemeğinden sonra ve yatmadan önce dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini biliyorsunuz. Ancak sabah kalktığınızda üşeniyor, akşam yattığınızda sabah kalkınca fırçalarım deyip geçiştiriyorsunuz. Ancak bu geçiştirme son derece kötü bir alışkanlıktır. Uzmanlar günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini söylüyorlar.

Aynı zamanda kaç saniyede fırçaladığımızda önemlidir. Genel olarak doğru diş fırçalama yapılması gerekir. Uzmanların anlattıkları doğrultuda ağız 4’e bölünerek her bölüm en az 30 saniye fırçalanmalıdır.

Diş Fırçalarken Aşırıya Kaçmayın

Dişlerinizi inci gibi yapmak için gün içerisinde 7 kere fırçalamanız dişlerinizi parlatmaz. Aksine dişlerinize zarar verirseniz. Dişlerinizi gün içerisinde en fazla 3 kere fırçalamanız gerekmektedir. Ancak diş beyazlamaya yardımcı olacak etkenler vardır. Mesela Karbonat ile Diş Beyazlatma  konumuzda olduğu gibi karbonat ile dişlerinize takviye beyazlatma işlemi yapabilirsiniz.

Dişlerinizi Fırçalarken Doğru Açıyı Bilin

Uzmanlar diş fırçanızı, dişlerinize 45 derecelik bir açı ile tutmamızı belirtiyorlar. Aynı zamanda dişleri fırçalarken yukarı – aşağı olmak üzere fırçalamaya özen gösterin. Özellikle diş fırçasının ulaşması zor olan dişlerinize daha da önem gösterin. Eğer dişlerinize gereken önemi göstermezseniz plak oluşumuna davetiye çıkartmış olursunuz.

Diş Fırçası Değişim Süresi

Diş fırçanızı en fazla 3 veya 4 ay içinde bir kere değiştirin. Diş fırçanız eskidikçe uçları yaygınlaşmaya kırılmaya başlar. Aynı zamanda uzun süre atmadığını ve kullanmaya devam ettiğiniz diş fırçaları artık bakteri üretmeye başlar ve dişleriniz büyük zarar görür. Uzmanların dediğine göre en az 3-4 ay içerisinde diş fırçanızı değiştirin.

Bu yazımızda sizlere Diş Fırçalarken Yapılan Hatalardan bahsettik. Umarım bu makale sizlere yararı olur ve doğru diş fırçalama nasıl yapılır? konusunu iyi anlatabilmişizdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.