Havuzdan Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuzdan Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuzdan Sonra Cilt Bakımı; Yaz veya kış aylarında özellikle benim gibi yüzmeye bayılanlar için havuzdan sonra cilt bakımı yapmak çok önemlidir. Havuzdan sonra cilt bakımı hem havuz içerisinde bulunan kimyasal maddelerden arınmamıza hemde bakterilerden temizlenmemize yardımcı olmaktadır.

Bildiğiniz gibi kavuz içerisinde klor, kimyasal maddeler ve bakteriler olur. Özellikle spor amaçlı ve haftada 3 gün havuz ve yüzme sporu yapanların cilt bakımı yapmaları gerekir. Eğer havuz ve yüzme sever biriyseniz, aynı zamanda da cildinizin hassas yapısını korumak istiyorsanız, cildinizin hala canlı görüntüsünü bozmak istemiyorsanız, havuz sonrası cilt bakımı maddelerini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle aşağı sizlere yazdığımız başlıklara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Havuzdan Sonra Cilt Bakımı

Yüzme havuzlarında mecburen kullanılan üç ayrı kimyasal madde kullanılmaktadır. Bu maddeler klor, Ph düşürücü, yosun önleyici ve havuz kapandığı zamanlarda çöktürücü denilen ve gün içerisinde havuzda kalan zerreciklerin zemine inmesini sağlayan bir kimyasal madde vardır. Bu kimyasal maddeler yönetmelik gereği havuzun temizlenmesi için kullanılan zorunlu kimyasal maddelerdir. Bu kimyasal maddeler cilde ve saçlara önemli derecede zarar vermektedir. Bu nedenle havuz sonrasında cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Klor cilde zarar verir mi?

Klor bildiğiniz gibi yakıcı bir maddedir. Bildiğiniz gibi bazı havuzlara girdiğinizde gözünüz çok yanar. İşte bu durumda klor seviyesi fazla kaçınca böyle bir tepkime olur. Aynı zamanda klorda yakıcı kimyasalın yanı sıra cildi kurutucu etkisi de olmaktadır. Bu nedenle havuzdan çıkar çıkmaz yoğun su hemen havuz sonrası duş alınmalıdır.

Havuz Sonrası Klor Ciltten Nasıl Temizlenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi klor cildi kurutucu bir etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle yüzme sporu yapanlar ciltlerinizi koruyabilmek için havuzdan sonra cilt bakımlarını yapmaları gerekmektedir. Bu cilt bakımları nedir sıralamak gerekirse;

  • Havuzdan çıkar çıkmaz vakit kaybetmeden yoğun su ile duş alınmalıdır.
  • Saç şampuanı ve vücut şampuanı ile klor ciltten temizlenmelidir.
  • Özellikle saçlara çok zarar veren kloru akıtmak için saç diplerine kadar 3 kere saç şampuanı ile yıkanmalıdır.
  • Eğer imkan var ise son saç durulumasında sirke kullanmakta fayda var. Sirke saç içine ve üzerine yapışmış olan kloru temizlerken aynı zamanda saçlarınızın parlamasına yardımcı olacaktır.
  • Klor ciltte kaldığı sürece etkisi daha da çoğaldığından dolayı havuzdan çıkar çıkmaz hiç oyalanmadan temizlenmesi gerekmektedir.
  • Havuz sonrasında cilt bakımı için muhakkak nemlendirici kremler ve vücut jelleri kullanılmalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.