Mineral Ve Vitaminlerinin Saça Faydaları

Mineral Ve Vitaminlerinin Saça Faydaları

Saç ve güzellik iç içe iki kavramdır. Güzel saçlara sahip olabilmek için yeterli ve dengeli beslenmeli yediğimiz besinlerin vitamin ve mineral değerlerinin ne kadar yeterli olduğuna dikkat etmeliyiz. Vitaminler ve mineraller saç dökülmesi, saç derisindeki kaşınma iltihaplanma deri dökülmesi gibi birçok problemin giderilmesini sağlar ve daha gür ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar.

Saçın uzamasına, daha parlak bir görünüme kavuşmasına, kuru ya da yağlı özelliklerinin düzgün işlenmesine yarar. Saç vitamin ya da mineral eksikliğinden kaynaklı olarak erken beyazlama gibi problemlere neden olur. Renk koruyuculuğunu sağlayabilmek için vitamin ve minerallere dikkat edilmelidir.

 

A vitamini

Kafa derisinde yeni saçların güçlü bir şekil de çıkmasını sağlar. Saç dökülmelerine karşı saç derisindeki bu önleyici görev üstlenir. Kuru saçların kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur.

 

B vitamini

B vitamini saçlar için tam bir güç kaynağıdır. Saçlar ile ilgili yaşanabilecek tüm sıkıntıları giderilmesin de B vitamini çok önemlidir. Saç dökülmelerinin, saç derisinde yaşanan sorunların, saç rengin de yaşanan sıkıntıların giderilmesin de yardımcı olur.

 

C vitamini

Saçın kendi sağlığını korumasın da yardımcı olur. Bunu yaparken yapısında bulunan antioksidanları kullanır. Saç dökülmelerini engeller.

 

E vitamini

Kafa derimiz de bulunan kan dolaşımı saçlarımızın daha güçlü olmasını sağlar. E vitamini bu özelliği sayesin de saç dökülmesini de önler.

 

Kalsiyum minerali

Saçın sağlıklı uzamasına ve saç kırıklarının azalmasına yardımcı olur.

 

Bakır minerali

Saç dökülmesini engeller. Saçın kendi rengini korumasını sağlar.

 

Demir minerali

Saçların beslenmesine yardımcı olur. Saçların daha genç, parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Saç dökülmesini de önler.

 

Çinko minerali

Çinko minerali saç sağlığınızın korunmasını saç da oluşan kuruluğun engellenmesini sağlar. Aşırı miktar da kullanımı saç dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılır. Saçın yağlanmasını da önler.

 

İyot minerali

İyot minerali saç dökülmesi ile ilgili sıkıntıların giderilmesi konusunda yardım eder.

 

Manganez minerali

Manganez minerali saçın uzamasına yardımcı olur. Saçın daha parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

 

Silis minerali

Silis minerali saçın köküne nüfuz ederek saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Deniz mahsulleri tüketerek silis mineralini vücudunuza kazanmasına yardımcı olursunuz.

 

Krom minerali

Krom minerali saç dökülmesini engeller.

 

Potasyum minerali

Potasyum minerali vücudunuzdaki dolaşımı güçlendirerek saç uzamasına yardımcı olur.

 

Selenyum minerali

Selenyum minerali cilt derisinin ve kafa derisinin elastik özelliğini korumasına yardımcı olur.

Bir önceki makale: B Vitaminin Saça Faydalarını Okudunuz Mu?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.