B Vitamininin Saça Faydaları Nelerdir?

B Vitamininin Saça Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudu için sağlıklı beslenmek ne kadar önemli ise saçların sağlıklı ve güzel görünmesi için de sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Saçınız ile ilgili herhangi bir konuda sıkıntı yaşıyorsanız tükettiğiniz yemeklerin B vitamini açısından ne kadar yeterli olduğunu incelemelisiniz. B vitamininin saçınız ve güzellik ile doğrudan ilişkisi vardır ve bu ilişki sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

B vitamini saç derisini besleyen özelliklere sahiptir.

Düzenli bir şekilde B vitamini kullanımınıza dikkat ederseniz saç derisi ile ilgili yaşayabileceğiniz tüm sorunların önüne geçersiniz. B vitamini saç derinizin sahip olduğu kan dolaşımının daha hızlı bir şekilde çalışıp saç köklerinizin normalde aldığı oksijen miktarının artmasını sağlar. Oksijen miktarının artması da saçlarınızın kırılmasını önler

B2 Vitamini
Süt ve süt ürünlerinde, ekmek ve ette bulunur. B2 vitamini eksikliği saçınızın aşırı yağlanmasına, çabuk kırılıp güçsüzleşmesine neden olur. Daha sağlıklı ve nemli saçlara sahip olmanıza yardımcı olur

B3 Vitamini
Saçlarınızın doğal renk koruyucusudur. Saçların beyazlamasını da geciktirir. Tahıllar da, karaciğer de ve et de bulunur. Eksikliği saçlarınızın erken beyazlamasına neden olabilir.

B5 Vitamini
Saçlarınızın gürleşip uzamasına yardımcı olur. Tavuk, kırmızı et, tahıl ve karaciğer de bulunur. Eksikliği saçlarınızın dökülmesine ve cansızlaşmasına neden olabilir.

B6 Vitamini
Saç deriniz de bulunan hücrelerin hızlı yenilenmesine deriniz de oluşan sıkıntıların onarımına yardımcı olur. Avokado, muz, tahıllar ve kırmızı et de bulunur. Eksikliğiniz de saç derinizde iltihaplanma gibi birçok sıkıntıya neden olabilir.

B9 Vitamini
Saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Sebzelerde kuşkonmaz, ıspanak pancar, somon ve fasulyeler de bulunur. Eksikliği olduğunda doktor gözetimin de alınabilir.

B12 Vitamini
Hücre bölünmesine yardımcı olduğu için derinizin onarım ve gelişimine yardımcı olur. Karaciğer, böbrek, yumurta ve süt de bulunur. Eksikliğinde kafa derisinde kaşıntılar, dökülmeler ve kepek başlar.

B VİTAMİNİ İLE YAPILABİLECEK MASKE TARİFİ

1 çay bardağı su
1 yemek kaşığı sinameki
1 yemek kaşığı tatlı badem yağı
1 ampul B vitamini

1 çay bardağı suyu kaynattıktan sonra ocağını altı kapatılır ve sinameki suya eklenir ve tencerenin kapağı kapatılır. 5 dakika demlenmesi beklenir. Karışım süzülür ve soğuması beklenir. 1 ampul B vitamini ve badem yağı sinamekine eklenir. Karışım saç köklerinden uçlarına uygulanır. Hafta da 1 kez uygulanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.