Sedir Ağacı Yağının Faydaları

Sedir Ağacı Yağının Faydaları

Sedir ağacı yağının faydaları ve zararları nelerdir, ne işe yarar, sedir ağacı yağı nasıl kullanılır? Tek bir ağacın yağının sağlık ve güzellik için birçok faydası olduğuna inanmak zor. Şaşırtıcı bir şekilde, sedir ağacı yağı cilt problemlerinden saç dökülmesine, enfeksiyondan strese ve eklem ağrısından konsantrasyona kadar çok çeşitli faydalara sahiptir. Sedir ağacı yağının faydaları ve zararları olduğu da bilinmektedir. En çok sedir ağacı yağı sakal çıkarır mı sorusu merak edilmektedir.

Sedir Ağacı Yağı Nedir?

Sedir ağacı yağı nedir? Sedir ağacı yağı; çamgiller ailesinde olan sedir ağacından üretilen bir yağdır. Hoş kokusu, dökülmeyen yaprakları, yayvan dalları birçok insanın dikkatini çekmiştir. Dört tür sedef ağacı vardır. Bu türlerin Akdeniz bölgesinde görülürken, biri Himalaya dağlarında görülür. Pek çok yerde süs ağacı şeklinde yetiştirilen sedef ağacının, olgunluk döneminde fıçıya benzeyen, yeşil ya da mora çalan kahverengi kozalakları belirleyici nitelikleridir.

Sedir yağı, buhar damıtma ile sedirin gövde kısımlarından elde edilir. Değişik ağaç türlerinden farklı yağlar elde edilebilir. Bu yağların içerikleri birbirine yakın olur. Yağı için en çok kullanılan sedir çeşitleri arasında Cedrus libani, Cedrus doedara ve Cedrus atlantica sayılabilir. Sedir doğal olarak soğuk iklime uyum sağlar ve yüksek irtifada büyür. Ana bileşenler a-sedren, p-sedren, sedir fenol, vedolol, siringen ve bir grup peroksittir. Bu maddeler tıbbi açıdan oldukça değerlidir ve sağlığa çok yararlıdır.

Sedir Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Sedir yağının en sık rastlanan yararlı etkileri arasında saç dökülmesini önlemesi ve kafa derisindeki kepek problemleri ortadan kaldırması yer alır. Ciltte bulunan akne ve sivilce problemlerini de ortadan kaldırdığı bilinir. Sedir yağının güneş ışığından kaynaklanan cilt pigmentasyonu üzerindeki etkilerinden de yararlanabilinir. Cilt problemlerinden biri olan egzama için yararlı bir yağdır. En başta yağlı ciltlerde yağ dengesinin korunmasını sağlar. Sedir yağından anti-stres desteği alabilirsiniz. Hiperaktivitesi olan çocuklar üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Duodenal ülserlerin, özellikle peptik ülserlerin tedavisinde ve gastrik hastalıkları için kullanılır. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü dengelemek için faydalıdır. Bu etkisi sayesinde kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur. Sedir yağı güçlü bir antiseptik fonksiyona sahiptir.

Sedir Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Sedir ağacı yağının faydaları nelerdir? Genellikle kuru cilde, döküntülere, kaşıntıya, kabarcıklara ve çatlaklara neden olan egzamanın yaygın bir sorun olduğuna inanılmaktadır. Sedir ağacı yağı, egzama kaynaklı iltihap ve kuruluğu azaltan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, yalnızca vücudunuzda değil aynı zamanda kafa derisinde de aynı rahatlatıcı etkiye sahiptir. Sedir ağacı yağının en yaygın kullanımlarından biri kuru ve peeling kafa derisini tedavi etmektir.

  • Kan Dolaşımını Hızlandırır

Sedir yağı kan dolaşımını hızlandırır ve böylece kafa derisini uyarır, iyileşmeyi hızlandırır ve kaşıntıyı azaltabilir. Zamanla kafa derisi doğru miktarda yağı serbest bırakmaya başlar ve kuruluk sorunu diye bir şey kalmaz. Sedir ağacı yağı güçlü antikorozif özelliklere sahiptir. Zararlı mikroorganizmaların oluşmasını ve cilt sağlığına olumsuz etki edebilecek enfeksiyonların gelişmesini önler. Bu şekilde ciltte meydana gelebilecek küçük yaraları ve yaralanmaları kolayca iyileştirebilir.

  • Antiseptik Özelliği Vardır

Sedir ağacı yağı antiseptiktir ve gözeneklerin tıkanmasına izin vermeyerek yüzde toksik maddelerin birikmesini önler. Bu yağ, dermatologlar tarafından akne tedavisinde sıklıkla kullanılan organik bir yöntemdir. Ayrıca antibakteriyel özellikleri nedeniyle mantar enfeksiyonları için de uygundur. Özellikle ayak ve tırnak mantarlarının tedavisinde faydalıdır. Bunun yanında anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve artrit ağrısı için doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Bu yağı dışarıdan vücudunuza uygulayarak iltihabı azaltabilirsiniz. Eklemlere ve kaslara yönelik pek çok krem ??de bu yağı içerir. Sedir yağı, odunsu kokusu nedeniyle de oldukça ünlüdür. Parfümlere ve oda spreylerine ferahlatıcı bir his katabilir.

  • Aroma Terapide Yararlanılır

Sedir yağı aromaterapide en yaygın tercih edilen yağlardan biridir ve hem vücut hem de zihin üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunur. Cedrol maddesinin etkisiyle kronik stres ve kaygıyı azaltmada başarılı olmaktadır. Sedir ağacı yağının doğal sakinleştirici özellikleri bulunur ve uykusuzlukla mücadelede yardımcı olur. Cedrol maddesinin içeriği beynin daha fazla serotonin hormonu salgılamasını sağlar.

  • Rahat Uyku Olanağı Sunar

Serotonin, uyku hormonu melatonine dönüşerek rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Sedir yağı, sedarol, β-sedren ve syringenin aktif bileşenleri doğal bir diüretik etkiye sahiptir. Bu şekilde, enfeksiyona neden olan fazla suyu ve toksinleri giderebilirsiniz. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada, sedir yağının dikkati odaklamaya ve öğrenme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur. Bu çalışmada, otuz gün süreyle sedir yağı koklayan çocukların beyin aktivitesinde ilerleme sağlanmıştır.

  • Öksürük Ataklarına İyi Gelir

Sedir yağı antispazmodik etkilere sahiptir ve öksürük ataklarını hafifletebilir. Balgamı akciğerlerden atmaya yardımcı olur. Sedir yağı zararlı böcekleri, en başta da sivrisinekleri, karıncaları, bitleri ve pireleri kovabilir. Bu işlevi, birçok böcek kovucuya da dahil edilen cedrol maddesi sayesindedir.

Sedir Ağacı Yağı Nasıl kullanılır?

Egzamaya yönelik olarak sedir yağını vücut losyonu veya duş jeli ile karıştırabilirsiniz. Zeytinyağı veya hindistancevizi yağına birkaç damla sedir yağı ekleyebilir ve kaşıntılı bölgeye masaj yapabilirsiniz. Saç derisi problemlerine karşı uygulamak için sekiz damla sedir yağını yeterli hindistancevizi yağı ile karıştırın ve kafa derisine beş dakika masaj yapın. En iyi sonucu elde etmek için durulamadan önce otuz dakika kadar bekleyebilirsiniz.

Vücuttaki yaraları iyileştirmek için sedir ağacı yağını hindistancevizi yağı ile karıştırabilir ve yaralara veya çiziklere uygulayabilirsiniz. Üç damla sedir ağacı ve lavanta yağını iki damla çay ağacı yağı ve dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırabilir ve daha sonra yaraya uygulayabilirsiniz. Yüz temizleyici hazırlamak için sedir ağacı kullanabilirsiniz. Üç damla sedir ve lavanta yağı, iki damla çay ağacı yağı ve dört çay kaşığı jojoba yağı karıştırın.

Geceleri yatmadan önce yüzünüzü temizlemek için bu serumu kullanın. Akne tedavisi için sedir yağını losyonunuza veya yüz temizleme ürününüze karıştırabilirsiniz. Mantar tedavisine yönelik olarak üç damla sedir, çay ağacı ve lavanta yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın ve bölgeye masaj yapın. Artrit için sekiz damla sedir ağacı yağını seçtiğiniz taşıyıcı yağla karıştırın ve ağrıyan yerlerinize sürebilirsiniz. Küveti doldurarak 5 ila 10 damla sedir ağacı yağı ekleyerek rahatlayabilirsiniz.

Üç damla sedir, nane ve biberiye yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırıp ağrılı bölgeye masaj yapabilirsiniz. Stresinizden kurtulmak için bu yağı koklayabilirsiniz. Oda parfümlerinin içine koyabilir ya da bu yağ ile masaj yaptırabilirsiniz. Bu şekilde bir uygulamayı uyku sorunlarınız için de yapabilirsiniz.

Hiç bir şekilde içilmemesi gereken sedir yağı, masaj sırasında da idrar söktürücü bir etki gösterir. Dört damla sedir yağı ve limon yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırarak günde birkaç kez karnınıza masaj yapabilirsiniz. Geceleri öksürüğü önlemek için yatmadan önce sedir ağacı yağı kokusu alabilirsiniz. Üç damla sedir yağı ve üç damla okaliptüs yağını dört çay kaşığı yağ ile karıştırıp göğsünüze ve boğazınıza bir dakika boyunca masaj yapabilirsiniz. Sedir yağını suya damlatıp vücudunuza uyguladığınızda, doğal bir sivrisinek kovucu losyon elde edersiniz.

Giysilerinizin yer aldığı dolaba bu yağdan birkaç damla dökmeniz güveleri önlemek için yeterli olacaktır. Kırmızı sedir yağı güvelere karşı oldukça etkilidir.

Sedir Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Yağlı bir cildiniz varsa ve doğal yollardan bir çözüm bulmak istiyorsanız sedir ağacı yağı tam da size göre demektir. Bir yandan gözenekleri temizlerken bir yandan da sebum oluşumunu engelleyen bu yağı cilt bakımınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz. 4 damla sedir ağacı yağına 2 damla çay ağacı yağı, 1 damla sandal ağacı yağı ve 4 damla jojoba yağı ekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Sedir Ağacı Yağının Saça Faydaları

Sedir ağacı yağı saç köklerini uyarır ve kafa derisinde kan dolaşımını hızlandırır. Bu şekilde, saç dökülmesini yavaşlatırken, yeni saçların büyümesine yardımcı olabilir ve zayıflamış saç demetini kalınlaştırabilir. Bilimsel araştırmalara göre, sedir yağının kekik, biberiye ve lavanta yağı ile karıştırılması ve yedi ay boyunca kafa derisine uygulanması sonucunda saç dökülmesini azalttığı gözlemlenmiştir.

Sedir Ağacı Yağı Sakal Bakımı

Sedir ağacı yağı sakal uzatmak isteyen erkeklerin vazgeçilmez ürünü olacak. Sedir ağacı yağı özleri sakal uzatırken sağlıklı ve gür bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Sakal uzatırken cildi nemlendirerek sakalların daha kolay uzamasına katkı sağlar. Sakalı yumuşatır. Sakalın uzarken sertleşmesini engeller. Sakalları uzatırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey daha var

Sedir Ağacı Yağının Zararları

Sedir yağı sadece harici olarak kullanılabilir. Bazı doğal yağlar yemeklere karıştırılabilir veya az miktarda tüketilebilir. Fakat sedir ağacı yağı bunlardan biri değildir. Sedir yağı yanlışlıkla tüketildiğinde, kusmaya, mide bulantısına ve susuzluğa neden olabilir ve sindirim sisteminde ciddi hasara neden olabilir. Hamilelik sırasında sedir yağından kaçınmak gerekir. Sedir yağının yoğun kullanımı ciltte yıpranmalara neden olabilir. Bu yağı daima diğer taşıyıcı yağlarla veya suyla karıştırmak en iyisidir. Gözlerle ve diğer hassas bölgelerle temasından ettirmemek gerekir. Sedir yağı çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yere konulmalıdır.

Sedir Ağacı Yağı Fiyatı

Bu yağa birçok eczaneden ya da aktardan uygun fiyatlar ile ulaşabilirsiniz. Yakın çevrenizde sedir ağacı satan bir dükkân bulamamanız halinde internette satış yapan sanal eczane ya da aktarlarda yine çok uygun fiyatlara rahatlıkla bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.