Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir, hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır? Hindistan cevizi yağı günümüzde en çok kullanılan ve hemen hemen herkes tarafından bilinen bir yağdır. Özellikle kız çocukları ve bayanlar bu yağı saç bakımında kullanırlar. Aynı zamanda cilt bakımı ya da sağlık amaçlı da bu yağ kullanılabilir. Sadece saçta kullanılması açısından genel bir yargı oluşmuş, ancak Hindistan cevizi yağı sağlık içinde kullanılabilir. Çünkü faydaları vazgeçilemez ve büyük sağlık problemlerini ortadan kaldırmaktadır.

O yüzden kişiler Hindistan cevizi yağını genellikle sağlık için kullanırlar. Daha farklı açılardan Hindistan cevizi yağı saçlarda yoğun kullanılıyor olması, aynı zamanda saç diplerine uygulandığı andan itibaren vücudun tamamını etkileyecek etkiler yapar. Hindistan cevizi yağı kullanan kişiler oldukça işlevleri açısından fayda görürler. Çünkü kullanılan bölgedeki dolaşım ve sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan bir yağdır.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı nedir? Hindistan cevizi yağı Hindistan cevizinden elde edilen bir yağdır. Oldukça zor aşamalardan geçerek bugüne kadar kullanıma sunulmuştur. Hindistan cevizi yağının içerisinde birçok farklı da bulunur. Aynı zamanda 5 ya da 6 aşamadan geçerek hazırlanır.

Yine Hindistan cevizi yağının içerisinde oldukça fazla vitamin, kalsiyum ve mineral bulunur. Hindistan cevizi yağı bu özellikleri ile çoğu rahatsızlığı ortadan kaldırır. Yağın içerisindeki bazı besin ürünlerinin bulunuyor olması sayesinde birçok besin Hindistan cevizi yağının kullanılması ile elde edilir.

Yağın bilinen bir özelliği de özellikle beş duyu organını en iyi şekilde geliştirdiğidir. Bunların içerisinden bir tanesi gözdür. Hindistan cevizi yağının göze oldukça faydalı olduğu ortadadır. Aynı zamanda ciltteki bütün lekelerin ortadan kalkmasını sağlar. Ancak bunun için belirli bir zaman gerekli olduğu için istikrarlı kullanım önemlidir.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Hindistan cevizi yağı kozmetik alanda makyajlardan sonra cildin bakımı amaçlı kullanılır. Bunun yanında Hindistan cevizi yağı kişilerin sağlık problemlerini tamamen ortadan kaldırmak amaçlı da tercih edilir. Hindistan cevizi fizik tedaviyi destekleyen ve kişilerin hareketlerinin ve sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan faydalı bir yağdır.

Hindistan cevizi yağı zihinsel olarak da kişilerin gelişmesini sağlar. Bunun yanında Hindistan cevizi yağı cilt bakımı ve cilt lekelerini gidermek amaçla da kullanılır. Özellikle doğum sonrası annelerin daha çok kullandığı bir yağdır. Hem hamilelikte kaybettiği saçları geri almak hem de kalsiyum elde etmek için ve aynı zamanda cilt lekelerini gidermek amacıyla kullanırlar.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır? Hindistan cevizi yağı saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar kullanılır. Doğal bir ürün olduğu için de hiçbir sakıncası ve yan etkisi bulunmaz. O yüzden cilt üzerinde kullanmanızda da bir sakınca yoktur. Ancak Hindistan cevizi yağını tedbir amaçlı biraz su ekleyerek kullanabilirsiniz. Bunun yanında Hindistan cevizi yağı masaj yağı olarak da kullanıma uygundur. Özellikle kas sisteminin daha iyi çalışması yönünde büyük bir yardımcıdır ve bunun yanında sinirlerin sıkışmasını engeller.

Hindistan cevizi yağı masaj yağı olarak da tercih edilir. Normal gün içerisinde ellerin, yüzün ya da işte cildin nemlenmesi amaçlı ile nemlendirici olarak da tercih kullanılabilir. Bunun yanında Hindistan cevizi yağı istenirse maske olarak da kullanılır. Aynı zamanda şampuanların içine koyulabilir el ve yüz nemlendiricilerinizin içerisine fazla olmayacak şekilde koyabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı cildin dış görünümünün güzelleştirilmesini sağlar. Genel olarak saçlarda kullanıldığında saçlara yumuşaklık verir. Vücudun herhangi bir yerindeki yaraların daha hızlı kapanması için kullanılır. Bunun yanında Hindistan cevizi yağı sindirim sisteminin düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılır. Hindistan cevizi yağı ciltte zamanla oluşabilecek problemlerin önüne geçer. Hindistan cevizi yağı faydaları ise;

 • Kanser Risklerini Azaltır

Hindistan cevizi yağı kişilerin ruhsal dinginliklerini de sağlayan bir yağdır. Kişilerin ciltlerini kanser oluşumuna karşı Hindistan cevizi yağı en iyi şekilde korur. Hindistan cevizi yağı sayesinde cildin üzerindeki renk uyuşmazlıkları ortadan kalkacaktır. Hindistan cevizi yağı kullanan kişiler oldukça fazla vitamini ve diğer yararlı maddeleri alırlar. Bu yağ zihinsel olarak da kişilerin gelişmesini sağlar. Hindistan cevizi yağı sayesinde Alzheimer gibi rahatsızlıklarının da önüne geçilir.

 • Kemik Gelişimini Olumlu Yönde Etkilenir

İçerisinde bulunan vitaminler ve kalsiyum sayesinde kemik gelişimini olumlu yönde ilerler. Bu şekilde ortaya daha kuvvetli bir kemik yapısı çıkacaktır. Özellikle küçük çocuklarda Hindistan cevizi yağının bu faydası oldukça önemlidir. Çünkü kemik çocuğun aynı zamanda boyunu da belirleyeceği için ve çocuklar boya düşkün olduğu için kemik gelişimi desteklenmelidir.

 • Unutma Rahatsızlığını Ortadan Kaldırır

Hindistan cevizi yağı saç bakımında saç diplerine de sürülerek kullanılabilir. Bu sayede baş ağrısı ve migrenin ortadan kaldırılması yanında baştaki kan dolaşımını hızlandırır ve zihinsel olarak da kişilerin gelişmesini sağlar. Bu sayede unutkanlık gibi durumların önüne geçilmesini sağlar.

 • Damar Rahatsızlıklarını Giderir

Hindistan cevizi yağı sayesinde damar darlığı, damar sertliği ve diğer kalp krizi gibi durumların ortadan kaldırılmasını sağlar. Bunun yanında sinirlerin sıkışmasını engellemek için bir masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları

Cildin genel görünümünü düzenleyerek zaman içerisinde daha güzel ve dolgun görünüm verir. Bunun yanında Hindistan cevizi yağı kişilerin cilt lekelerinin tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Göz çevresini sağladığı fayda sayesinde gözlerin daha net ve çukurluğunun gitmesinde faya gösterir. Bunun yanında ileriye dönük olarak cildin daha genç durmasını sağlamaktadır.

Hindistan cevizi yağı cilde faydaları ise;

 • Hindistan cevizi yağı cilt problemlerinin ve ciltte oluşacak kanserlerin önüne geçer.
 • Aynı zamanda Hindistan cevizi yağını cilt problemlerinden korumak için önlem amaçlı da kullanabilirsiniz. Bunu yanında
 • Hindistan cevizi yağı ciltteki birçok sağlık sorunlarını düzenler.
 • Özellikle cilt mantarının önüne geçer ve cildin nemlenmesi ve içerisinde pürüzlü kısımlarının gitmesini aynı zamanda sivilce izlerini yok olmasını sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Nasıl Yapılır?

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını cam bir kâseye alarak benmari usulü eritin.
 • Eriyen Hindistan cevizi yağını temizlenmiş cildinize parmak uçlarınız yardımıyla nazikçe masaj yaparak uygulayın.
 • Masaj yaparken hareketlerinizin aşağıdan yukarıya doğru daireler çizecek şekilde olmasına dikkat edin.
 • 1 saat bekledikten sonra cildinizi önce ılık suyla, ardından soğuk su ile durulayın.
 • Dilerseniz bu maskeyi gece yatmadan önce uygulayıp sabaha kadar bekleyebilirsiniz.

Bu maske cildinizi hem nemlendirecek hem de kırışıklarınızı tedavi ederek yeni kırışık oluşumunu engelliyor olacak. Gece mimiklerinizi kullanmadığınız için özellikle kırışık tedavisi amacıyla kullanacaksanız uyumadan önce uygulayıp gece boyunca cildinizde kalması daha sağlıklı olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakım Losyonu

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı süt ya da badem sütü
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu ( mutlaka taze limon suyu kullanın )

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı sütü karıştırdıktan sonra 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edin. Bu karışımı temizlenmiş cildinize uyguladıktan cildinize masaj yapın ve 15 dakika sonra üzerine bir kat daha uygulayın. 5 dakika daha masaj yaptıktan sonra ılık su ile durulayın.

Antioksidan Etkili Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı ananas püresi

Birkaç dilim ananası ezerek ananas püresini elde edebilirsiniz. Ardından bu püreyi 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp temizlenmiş cildinize uygulayın ve yarım saat bekleyin. Bu sürenin sonunda maske cildinizde kuruduğunda parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak ılık su ile durulayın.

Kırışıklık Azaltan Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Hindistan cevizi kırışıklıklara iyi gelir mi diyenler için maske tarif;

 • 2 yemek kaşığı nohut unu
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal
 • Süt ya da badem sütü

2 yemek kaşığı nohut unu ve zerdeçalı karıştırdıktan sonra 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışım macun kıvamında olacak. Az miktarda sütü yavaş yavaş ekleyerek kıvamını biraz inceltin. Temizlenmiş cildinize uygulayarak yarım saat bekleyin. Bu sürenin sonunda kuruyan maske peeling etkisi kazanacaktır. Parmak uçlarınızla nazikçe ovaladığınız yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Leke Gideren Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Hindistan cevizi yağı cilt lekeleri için maske tarif;

 • 1 yemek kaşığı çemen tohumu
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1-2 yemek kaşığı gül suyu

Öncelikle çemen tohumu ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. 1-2 yemek kaşığı gül suyunu ekleyerek kıvamını açın ve maske kıvamına getirin. Yüzünüzün özellikle lekeleri yoğun bölgelerine uygulayıp 15-20 dakika bekledikten sonra ıslak parmaklarınızla ovalayarak temizleyin. Lekelerin yoğunluğuna göre bu uygulamayı günde 2-3 defa tekrarlayın.

Cildi Yenileyen Hindistan Cevizi Maskesi

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu
 • 1-2 yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyu.

Cam bir kâseye Hindistan cevizi yağını koyarak üzerine 1 yemek kaşığı pirinç unu ekleyin ve güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz macun kıvamındaki karışımı 1-2 yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyu ile açın ve sürülebilir kıvama getirin. Temizlenmiş cildinize uyguladıktan sonra yarım saat bekleyin ve peeling yapar gibi ovalayarak soğuk su ile durulayın.

Beyazlatma Etkili Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Hindistan cevizi yağı cilt beyazlatma için kullanımı;

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 adet yumurtanın beyazı
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu

Pirinç unu ve Hindistan cevizi yağını karıştırdıktan sonra üzerine bir yumurta akını ekleyin ve homojen bir karışım oluşturmak için iyice karıştırın. Maskeyi temizlenmiş cildinize uygulayıp 15-20 dakika bekletin. Islak parmak uçlarınızla peeling yaparak maskeyi soğuk su ile durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları

Hindistan cevizi yağı saça faydaları; Hindistan cevizi yağı saçın genel görünümünü düzenler ve kırıkları ortadan kaldırır. Saçın kısa olan kısımlarına uzatarak diğer saça ulaşmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı saçın tamamında bakım, onarım ve vitamin verir. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı saç diplerini de onararak daha güçlü bir saçın olmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı saç tellerinin genellikle daha kalın ve güçlü saçlar olması için oldukça faydalıdır. Bunun yanında saçta ki bazı bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı genellikle saçta ki onarım bakım amaçlı kullanılmasının yanında saçın mikroplardan arındırılması amaçlı da kullanılabilir.

Çünkü Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan anti bakteriyel özellik saçın temizliğinde kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında zamanla yıpranmış, tahriş olmuş ve farklı işlemlerden geçmiş saçların eski haline gelmesine kolaylıkla sağlar.

Hindistan cevizi yağının saça faydaları nelerdir detaylar için…

Hindistan Cevizi Yağı Zararları

Hindistan cevizi yağının genel bazı zararları vardır denemez. Çünkü kişilerin yanlış kullanması doğrultusunda bir zarar oluşur. Hindistan cevizi yağı aşırı derecede kullanıldığında sadece aşırılıktan ortaya çıkan bazı olumsuzluklar vardır. Onun haricinde Hindistan cevizi yağının büyük bir zararı da yoktur.

 • Hindistan Cevizi Yağı Cilde Zararı

Aşırı derecede Hindistan cevizi yağı kullanıldığında kişinin cildi yağlanacaktır ve bu yağlanmadan dolayı cilt problemleri yaşanacaktır. Aynı zamanda kişiler hassas bölgelerde özellikle göz çevresinde Hindistan cevizi yağı kullanmamaya dikkat etmeli. Çünkü göze Hindistan cevizi yağının içerisindeki asit zarar verecektir. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağının belli kullanım oranları bulunur. Oranlar aşıldığı zaman kişinin cildinde tahriş, şişlik ya da ve benzeri durumlar oluşacaktır.

 • Gebelerde ve Çocuklarda Kullanım Zararları

Hindistan cevizi yağının genel itibariyle gebelerde kullanımı doğru değildir. Bunun yanında çocuklarda da Hindistan cevizi yağı kullanılmamalıdır. Gebe durumu olan kişiler Hindistan cevizi yağını kullanımına doğumdan sonra çocuklar ise yetişkinliğe kadar ertelenmelidir. Çünkü o durumlarda kullanıldığında yan etkileri ortaya çıkacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Yüzde Tüylenme Yapar Mı?

Cilt bakımı ve sağlığına özen gösteren kadınların sıkça dile getirdileri sorulardan bir tanesi de hindistan cevizi yağı tüylenme yapar mı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle saç bakımında sıklıkla kullanılan hindistan cevizi yağı saç ve kıl köklerini beslemektedir. Az miktarda kullanımlarda tüylenme sorunu olmasa da fazla kullanımlarda tüylenme yapabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Göz Altlarına Sürülür Mü?

Hindistan cevizi yağı göz altı morlukları ve torbaları için kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Kullanım miktarını az tutarak ince bir tabaka halinde sürünüz.

Hindistan Cevizi Yağı Fiyatı

Hindistan cevizi yağı için genel bir fiyat yoktur. Kişiler farklı fiyatlardan hangisi kendi cebine maliyet olarak hangisi uyuyorsa onu seçmelidir. Çünkü Hindistan cevizi yağı genellikle kalitesine, gramajına ve içindekilere göre fiyat konusunda değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağının zamanı da önemlidir. Örneğin güncel olması, yakın bir tarihte üretilmiş olması onu daha değerli kılacaktır.

Bu duruma göre Hindistan cevizi yağına bir fiyat belirlenir. O yüzden Hindistan cevizi satın alırken bu kriterlere göre bir fiyattan alacağınız için siz de buna dikkatli davranarak hangisi size uyuyorsa onu almalısınız. Hindistan cevizi yağı fiyatı ziyade kalitesi, taze olması, bozulmamış olması içindekiler kısmının sizin cildiniz de reaksiyon göstermeyecek olması da oldukça önemlidir. Hindistan cevizi yağını bunlara da dikkat ederek almalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.