Havuç Yağı Faydaları ve Zararları

Havuç Yağı Faydaları ve Zararları

Havuç Yağının Faydaları saymakla bitmez. İlk akla gelen gözlere çok iyi geldiğidir. Ancak havuç yağının daha bir sürü faydası vardır. Havuç yağının içerisinde bulunan beta karoten ve A vitamini bolca olduğundan dolayı, gözlerin dışında diğer önemli etkisi de cilde renk vermesidir.

Doğada bulunan ürünler insan sağlığına olumlu yönde etkiliyor. Bunlardan bir tanesi de havuç yağıdır. Havuç yağının içerisindeki besinler insan sağlığına ve cildine fayda sağlıyor. Havuç yağının faydaları arasında vücutta bulunan toksinlerin dışarıya idrar ile beraber atılmasında önemli rol oynuyor. Hatta kadınların özel günleri olarak bilinen regl döneminde oluşan şiddetli ağrıları hafifletir.

Özellikle ilk günde ki ciddi sancıyı en hafife indiriyor. Kadınların özel günü olarak bilinen regl dönemini düzene girmesine olanak tanır. Belde ve boyun fıtığı olarak bilinen kireçlenmeleri de ortadan kaldırır. Havuç yağının faydaları ve zararları bahsedecek olursak doğada bulunan mucizevi yağın fazla kullanıldığı zaman çeşitli yan etkiler verebilir.

Havuç Yağı Nedir?

Havuç yağı nedir? Sorusunun cevabını havuç yağı olarak bilinen bir yağ diyebiliriz. Doğada bulunan havucun sıvı haline dönüştürülmüş yağdır. Havuç yağı kavuniçi renge sahiptir. Havuç kokusu içerir. Genel olarak bakacak olursak doğada bulunan türlü meyvelerin, sebzelerin insan sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Fakat havuç yağı olarak hazırlanan havuç yağı günümüzde yaygın olarak kullanılıyor. Bunun nedeni hem görünüşe hem de insan sağlığına fayda sağlamasıdır. En önemli etkisi insan vücudunun çeşitli organlarının yapılanmasını ve güçlenmesini sağlıyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Bunun gibi birçok nedenlerden dolayı havuç yağı kullanılıyor.

Havuç Yağı Ne İşe Yarar?

Havuç yağının havuç suyundan yağ haline özel olarak dönüştürülmüş olması hatta insana fayda sağlıyor olması bu yağın kullanım nedenidir. Günümüzde son zamanları adından sıkça bahsettiren bir ürün olan havuç yağı cilde iyi geliyor. Kadınların özel günleri olan regl ağrısını en hafife indiriyor. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilere bağışıklık kazandırıyor. Doğum sonrası annenin sütünün fazla olmasını sağlıyor.

Enfeksiyona karşı koruma sağlıyor. Safra kesesi ve karaciğeri koruyarak güçlendiriyor. Özellikle hepatit rahatsızlığı bulunan kişilere iyi geliyor. Günümüzde aniden oluşan hıçkırığı anında kesiyor. Mide yanmasına iyi geliyor. Romatizmanın iyileşmesini sağlıyor. Havuç yağının çok kapsamlı şekilde işe yaradığını söyleyebiliriz. Havuç yağı kan akışının arttırma özelliğine sahiptir.

Havuç Yağı Nasıl Kullanılır?

Havuç yağı, dünyada çok yaygın olarak kullanılan bir üründür. Hatta insanın yapılanmasına fayda sağlayan yardımcı bir üründür. İç organlar ve 5 duyu organımıza fayda sağlayan bir doğal besin özelliği bulunan üründür. Cilt, saç gibi çeşitli bölümlere fayda sağlıyor. Havuç yağının doğal içeriğe sahip olması daha çok fayda sağladığını söyleyebiliriz. Kronik ve aslım rahatsızlığı bulunan kişilere fayda sağlar. Havuç yağını günde bir kez sorunlu bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Eğer ürünü saçlarınız için kullanacaksanız, haftada 2 kez her banyo öncesi saçınıza uygulayıp, 15 dakika beklemeniz önerilir. Akabinde ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.
 • Vücut sağlığı için havuç yağı nasıl kullanılır? Sorusu sorulacak olursa, bir bardak suyun içine 6 -7 damla havuç yağı damlatmanız ve içmeniz yeterli olur.
 • Yine salatalarda da tüketebilirsiniz.

Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Havuç yağı genellikle yaz aylarında cildimizin bronzlaşması için kullanılan bir yağdır.
 • Aynı zamanda içerisinde bulunan Betakaroten sayesinde cildimize renk verir.
 • Havuç yağı karaciğere ve safra kesesine yararlı ve şifa verici bir yağdır.
 • Havuç yağı aynı zamanda cildi yeniler ve yaşlanma etkisini en aza düşürür.
 • Havuç Yağı vücuttaki kanı temizler ve kolesterolü dengeler.
 • Havuç Yağı antioksidan görevi görür ve vücuttaki toksinleri idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar.
 • Güneş yanıklarına iyi gelir ve güneş yanığından dolayı acıyan yerlere sürüldüğünde acıyı hafifletir.
 • Vücudunuzda bulunan çatlakları iyileştirerek, yenilenmesini ve nemlendirilmesini sağlar.

Çatlaklar için Havuç Yağı Tarifi

Malzemeler

 • Limon Suyu
 • Fındık Yağı
 • Badem Yağı
 • Havuç Yağı

Hazırlanışı : Limon suyu, fındık yağı, badem yağı ve havuç yağını bir kasede karıştırın. Ardından karışımı çatlak bulunan bölgeye sürün.

Çatlaklar için havuç yağı tarifi çok derin çatlaklarda bile etkilidir. Özellikle çatlamalar yeni başladığında kullanırsanız çok kısa sürede tamir edici etkiyi alacaksınız.

Havuç Yağı ile Bronzlaşma Tarifi

Malzemeler

 • Havuç Yağı (1 Yemek Kaşığı)
 • Ceviz Yağı (1 Yemek Kaşığı)
 • Fındık Yağı (1 Yemek Kaşığı)
 • Badem Yağı (1 Yemek Kaşığı)
 • Kayısı Yağı (1 Yemek Kaşığı)
 • Kakao yağı (1 Yemek Kaşığı)

Hazırlanışı : Yukarıdaki bütün yağları bir kase içerisinde tahta kaşık ile karıştırın ve kıvama geldiğinde brozlaşmasını istediğiniz yere uygulayın. Çok kısa süre içerisinde inanılmaz bir bronzluk sağlayacaktır. Dilerseniz bu karışımı yaklaşık olarak 1 ay boyunca buzdolabında tutabilirsiniz.

Havuç Yağının Cilde Faydaları

Hem bayanlar hem de erkekler havuç yağını kullanmasında ki nedenlerin başında cilde fayda sağlamasıdır. Çünkü havuç yağının içerisinde bulunan vitamin ve mineraller hücreleri besleyerek, cildin yenilenme özelliğine sahip olmasını sağlıyor.

Havuç yağının cilde faydaları ise;

 • Havuç yağı cildi nemlendiriyor.
 • Güneşten ve çeşitli zarar verici etkenlerden koruyor.
 • Yüz ve boyun bölgesinde bulunan kırışıklıkları ortadan kaldırıyor.
 • Kaz ayakları olarak bilinen göz çevresinde ki kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırıyor.
 • Belirli bir yaştan sonra cilt yaşlanmasından korkan kişiler havuç yapımı kullanıyor.
 • Cilde ister olduğu gibi sürebilir ya da bal ve süt ile karıştırarak maske yapabilirsiniz.

Havuç Yağının Saça Faydaları

Günlük yaşantımız hayli hareket ve koşturmalı olarak geçiyor. Çalışma alanımız içerisinde ve dış çevrede saçlarımız etkileniyor. Hatta gerekli miktarda hava almıyor. Hiç düşündünüz mü? Saçlarınıza en son ne zaman bakım yaptınız? Saç bakımına erkeklerden çok kadınların yoğun yaptığı söylenebilir. Bunu çeşitli türlerde yapılıyor. Fakat havuç yağının saça faydaları sayesinde bu diğer bakımlardan farklıdır.

Havuç yağının saça faydaları ise;

 • Havuç yağı içerisinde bulunan besinler saçı besliyor.
 • Saç tellerinin inceliğini ortadan kaldırarak kalınlaştırmayı sağlıyor.
 • Saçlar hem daha gür hem de daha parlak çıkıyor.
 • Havuç yağının içerisinde bulunan havuç özü yağı saçları ışıl ışıl yapıyor.
 • Hatta saç dökülmesi problemi her 10 kişiden 5 kişide bulunuyor. Bu genelde uzun saçlı olan kadınlarımızda mevcuttur. Bunun için havuç yağı kullanılması sizlere fayda sağlar.

Havuç Yağının Zararları

Havuç yağı havuç özlü yağ olarak biliniyor. Fakat içerisinde besleyici vitaminler bulunuyor. Uzmanlar genel olarak havuç yağının çok kapsamlı olarak kullanıldığını dile getiriyor. Fakat havuç yağının sağladığı faydalar dışında mutlaka kullanılmaması gereken kişilerin hamileler olduğunu belirtiyorlar. Hamilelerin hormonları hızlı çalışır. Bebeğin gelişimi önemlidir. Kullanılan herhangi bir bitkisel yağ ve yardımcı ürün bebekte olumsuz etki yaratabilir. Bu yüzden havuç yağı kullanımı hamileler için uygun değildir. Diğer kullanılması önerilmeyen kişiler ise epilepsi hastalarıdır. Epilepsi hastalarının havuç yağı kullanılması kesinlikle önerilmiyor.

Şunu unutmayın doğada bulunan her şeyin fazlası zarardır. Sizlere ne kadar fazla yarar sağlayan bir ürünse faydasından ziyade zarar verdiğini de söyleyebiliriz. Örnek verecek olursak saçın uzunluk seviyesine göre saça sürülen havuç yağı gerektiğinden fazla iki veya üç katı miktarda uygulanıyorsa fayda sağladığı düşünülür. Fakat bu düşünüldüğü gibi değildir. Saçın dökülmesini ve canlılığını kaybetmesine olanak tanıyor. Çünkü havuç yağı başta havuç özü ve doğal vitamin özelliğine sahip olduğundan dolayı fazla kullanıldığı zaman saçın kök kısmına giren havayı kapanmasını sağlar. Bu yüzden gerektiği kadar sürülmesinde fayda vardır. Havuç yağının zararları tüm bu saydıklarımız dışında yok denebilir.

havuç yağının faydaları

Havuç Yağının Fiyatı

Havuç yağı havuç özü olarak bilinen bir yağdır. Gerek içerisinde ki besleyici vitaminler havuç özü ile birleştiği zaman ortaya çok naif bir kıvam çıkıyor. Havuç yağının özelliklerini saymakla bitmez. Saç, cilt, anne sütünü arttıran, bağışıklık kazandıran, kan akışını hızlandıran vb. gibi birçok özelliği bulunan havuç yağının fiyat aralığı günümüzde değişkendir. örneğin 20 ml fiyatı 4,80 TL olarak satılmaktadır. Havuç yağının şişesinin boyu fiyatını etkiler. Havuç yağının ölçek türleri bulunuyor. Küçük orta ve büyük boy olarak satılıyor. Kendi ihtiyacınıza ve bütçenize göre şişe boyutunu seçebilirsiniz. Hem boyu hem de nereden aldığınız önemlidir. Çünkü piyasada bulunan firmalarda fiyat aralığı gösterebiliyor. Bu nedenden dolayı havuç yağını almadan önce size ne kadar gerekli bunun bilinmesi gerekiyor.

Havuç Yağı Neden Tercih Edilir?

Günlük yaşantımızda stres, uykusuzluk gibi çeşitli etkenler insanda hızlı değişime neden olabiliyor. Saçların erken beyazlaması, saç dökülmesi, gözaltın da oluşan morluklar, bağışıklık sisteminin düşmesi, anne sütünün az gelmesi, aşırı kilo alınması, karaciğer ve akciğerde oluşan rahatsızlık, kanser gibi birçok nedenin sayılabilecek durumlarda karşılaşabiliriz. Bunun gibi nedenlerin oluşmasının önceden engellemek gerekiyor. Bunu strese bağlı olarak değerlendirecek olursak havuç yağını tercih etmek nedeni diyebiliriz. Havuç yağı önleyici besinler içeriyor. Hatta yardımcı bir ürün özelliğine sahiptir. Bu yüzden tercih edilme nedenidir.

 • Havuç Yağı Türkiye’de Yasal Olarak Satılıyor

Yorucu bir hayat insanı fiziksel ve ruhsal olarak değişmesinde önemli bir etkendir. Genel olarak değerlendirecek olursak yorucu ve düzensiz bir yaşam tarzı bünyenin yorgun düşmesinde başrol oynar. Bunun için takviyelerin yapılması şarttır. Havuç yağı yani havuç yağı olarak isimlendirilen yardımcı ürünün kullanılması gerekiyor.

Kafalarda ilk havuç yağı Türkiye’de yasal olarak kullanılıyor mu sorusunu da birlikte getiriyor. Havuç yağı doğal üründen üretildiği için kesinlikle %100 orijinaldir. Başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerde satılıyor. Bakan onaylı sertifikaya sahiptir. Regl dönemini ağır geçiren bayanlar Bu ürünü sık kullanmaya başladı. Çünkü ağrıyı en aza indirdiği biliniyor. Türkiye’de son zamanları havuç yağına olan ilgi arttı. Bunun nedeni kapsamlı nedenlerin olmasıdır. Ruhsal yapı, fiziki görünüş ve organlarda ki rahatsızlıkların tedavi edilmesinde öneriler bir üründür. Hatta bazı doktorlar çeşitli hastalarına havuç yağını öneriyor. Havuç yağı Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir ürün haline geldi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.