Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye yağının faydaları ve zararları nelerdir? Biberiye yağı doğal yağlar arasında en fazla tercih edilenlerden biridir. Gerek kullanımı gerekse faydaları bakımından çok aranan bitkisel yağlardan biridir. Kullanımı son derece basit olan bu yağ zayıflamadan cilt bakımına kadar çok geniş bir skalada kullanılmaktadır. Biberiye yağının faydaları ve zararları…

Biberiye Yağı Nedir?

Biberiye yağı nedir? Biberiye bitkisi nane ailesinden gelen bitkilerden biridir. Akdeniz ve Ege bölgelerinde çok yetişen biberiye ince yapraklı, mor çiçekli bir çalı olarak karşınıza çıkabilir. Kışın yapraklarını dökmediği ve her mevsim yeşil kaldığı için biberiye çok eski zamanlardan hatta antik çağdan beri sofraların ve alternatif tıbbın vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir. Biberiye yağı da biberiye bitkisinin yapraklarının özünden elde edilir.

Biberiye Yağı Nasıl Elde Edilir?

Biberiye yağı biberiye bitkisinin yapraklarının özütlenmesi ile elde edilen bir yağdır. Tıpkı kantaron yağı gibi biberiye yağını da zeytinyağı yardımı ile evde yapmak mümkündür. Öncelikle bitkisinden ayrılan taze biberiye yapraklarının kirden ve tozdan arınması için iyice yıkanıp kurutulması gerekir. Bir miktar zeytinyağı ile birlikte kaynatıldıktan sonra biberiye yaprakları süzülür ve kalan karışım bir kavanoza alınıp kullanılabilir.

Kuru biberiye yapraklarından biberiye yağı elde etmek de mümkündür fakat bu sefer daha farklı bir yol izlenmesi gerekir. Temizlenen ve tozdan ve kirden arınan kuru biberiye yaprakları bir kavanoz zeytinyağı içerisine atılır.

 • Güneşte 2 hafta kadar bekletilir.
 • Bu iki haftalık süreçte biberiye özünü zeytinyağına geçirecektir.
 • 2 haftanın sonunda yağ süzülür ve içerisindeki biberiye yaprakları temizlenir.
 • Daha sonra güneş görmeyen bir yerde saklayarak biberiye yağını uzun süre kullanabilirsiniz.

Biberiye Yağı Nedir?

Biberiye yağı nedir? Biberiye antik çağdan beri hem mutfakların hem alternatif tıbbın vazgeçilmezidir. Saça, cilde, kilo kaybına, sindirim sistemine, boşaltım sistemine, eklem ağrılarına faydaları saymakla bitmez. Hele bir de doğal yollar ile elde ediliyorsa, biberiye yağı tam bir şifa kaynağıdır. Hoş kokusundan dolayı rahatlatıcı bir özelliği vardır ve insanı stresten arındırır. Tam bir sağlık dostu olan biberiye yağı her derde deva olarak bilinir.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye yağının kullanım alanına göre kullanım şekli de değişmektedir. Bu sebepten dolayı öncelikle kullanım amacının belirlenmesi faydalı olacaktır. Kullanım amacı ve yeri belirlendikten sonra biberiye yağı dâhilen ya da haricen rahatlıkla kullanılabilir.

Biberiye yağı nasıl kullanılır detaylar…

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Biberiye Yağının Haricen Kullanılması

Biberiye yağının haricen kullanımı çok yaygındır. Eklem ağrılarına ve romatizmaya iyi geldiği bilindiğinden ağrıyan bölgeye sürülüp bir süre bekletilmesi ve durulanması tavsiye edilir. Baş ağrısına birebir olan biberiye yağı şakaklara sürülebilir. Ciltteki yaralanmalara, morarmalara ve çürümelere iyi geldiği bilindiğinden sorunlu bölgeye sürülmesi ve masaj yardımı ile yağın iyice yedirilmesi tavsiye edilir.

 • Biberiye Yağı Sivilce

Tam bir cilt dostu olan biberiye yağı sivilcelerle ve sivilce izleri ile savaşmakta bir numaradır. Biraz zeytinyağı ile karıştırılıp bu etkisi arttırılabilir ve güvenle cilt üzerinde kullanılabilir. Ayrıca cilde parlak ve canlı bir görünüm verir.

 • Biberiye Yağı Selülit

Biberiye yağının çok ciddi bir selülit giderici özelliği de vardır. Selülitli bölgeye masaj ile uygulanması düzenli kullanımda etkilerini gösterecektir. Aynı zamanda biberiye yağı hafızaya iyi gelir. Sürekli bir şeyleri unutan biriyseniz kıyafetlerinize, yastığınıza damlatabilir ya da kaynar su içine damlatarak biberiye esansının o suyun buharı ile bütün evinize yayılmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak biberiye yağının böcekleri kovan bir özelliği vardır. Biraz suyla karıştırıp kendinize yağ günlerinde ya da pikniklerde kendinizi rahatlatacak doğal sinek ve böcek kovucu spreyler yapabilirsiniz.

 • Biberiye Yağının Dâhilen Kullanılması

Biberiye bitkisi gibi biberiye yağı da dâhilen kullanımda çok faydalıdır. Yemeklere birkaç damla damlatılarak hoş bir aroma vermesi sağlanır. Aynı şekilde çayların içine damlatılabilir. Bu şekilde şişkinlik ve hazımsızlık giderilebilir. Diş sağlığı için oldukça önemli bir yeri olan biberiye yağı su ve biraz karanfil ile karıştırılıp ağza gargara yapılabilir. Düzenli kullanımda dil eti problemlerine ve diş çürüklerine iyi geldiği gözlemlenebilir. Biberiye yağının dahilen en çok kullanıldığı alan kilo verme konusudur. Biberiye yağı tam bir yağ yakıcı özellik gösterir ve kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle göbek yağlarının erimesi için çay şeklinde tüketilmesinde fayda vardır.

Biberiye yağının kullanım alanına göre birçok faydası bulunmaktadır. Saça, cilde, strese iyi gelir. Kilo vermeye ve bölgesel incelmeye yardımcı olur. Bunların bölgesel olarak tek tek incelenmesinde fayda vardır.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağının cilde faydaları saymakla bitmez. En belirgin faydalardan biri akneler ile ilgilidir. Biberiye yağı var olan aknelerle savaşır ve yeni akne oluşumunu önler. Özellikle zeytinyağı ya da sirke ile karıştırılarak sürülmesi etkiyi çok daha fazla arttıracaktır. Çok abartılarak kullanılmadığı taktirde ciltteki yağı arındırıcı etkisi vardır. Yani yağlı ya da karma cilde sahip olan bireyler de gönül rahatlığı ile biberiye yağını kullanabilir.

 • Biberiye Yağı Cildi Nemendirir

Kuru cilde sahip olanlar da biberiye yağını daha bol miktarda kullanarak cilde masaj yapmak sureti ile biberiye yağını kullandıklarında ciltteki kuruluğu gidermiş olurlar. Tabii ki bunun için düzenli kullanım gerekmektedir. Biberiye yağı cildi sıkılaştırıcı etkisi ulunan doğal yağlardan biridir. Cilde daha gergin, sıkı canlı ve parlak bir görünüm kazandırır. Biberiye yağı düzenli kullanımda ciltteki lekelenmeleri giderdiği gibi cilt tonunu eşitlemeye ve daha sağlıklı bir görünüm elde etmeye de yardımcı olur. Biberiye yağı ayrıca egzama tedavilerinde de kullanılır. Egzama döküntülerinin giderilmesine yardımcı olur ve kaşıntıyı önler.

 • Biberiye Yağının Kilo Vermeye ve Bölgesel İncelmeye Katkıları

Biberiye yağı kilo vermek ya da bölgesel incelmek isteyen bireylerin vazgeçilmezidir. Yemeklerinize, çayınıza, kahvenize damlatacağınız birkaç damla biberiye yağı metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığı ve şişkinliği de önler. Aynı zamanda bölgesel incelme için harici olarak da kullanılır. İncelme gözlemlemek istediğiniz bölgeye biberiye yağını sürmeniz ve masaj yapmanız beklenir. Daha sonra bu bölgeyi streç film ile sararak birkaç saat beklemeniz tavsiye edilir. Bu şekilde yağ ısınacak ve iyice emilecektir. Düzenli kullanımda bölgesel incelme ve yağ kaybı gözlemlenebilir.

Biberiye Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağının saça oldukça fazla faydası olduğu kolaylıkla söylenebilir. Biberiye yağı saç diplerini güçlendirir ve kepeği ortadan kaldırır. Tekrar kepek oluşumunu önler. Saç köklerini güçlendirdiği için daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Saçlarınızı güçlendirir ve koparak dökülmeyi azaltır. Biberiye yağı saç köklerini uyarır. Bu sayede dökülen saçlar yerine yenilerinin çıkmasını sağlar. Tabii ki saç dökülmesini de azaltır.

Biberiye yağı saça direkt olarak uygulanabileceği gibi kozmetik ürünlerle karıştırılarak da uygulanabilir. Bazı ürünler diret olarak biberiye yağı ya da biberiye özütü içerebilir. Saç bakımı için bu ürünler de tercih edilebilir. Biberiye yağını ve zeytinyağını karıştırarak saça uygulayacağınız saç maskesi saça daha güçlü ve parlak bir görünüm verir. Bunun için yarım çay bardağı biberiye yağı ve bir çay bardağı zeytinyağını bir cezvede su ile kaynatın. Oda sıcaklığına geldiği zaman saçınıza uygulayıp yarım saat bekletin ve şampuan ile durulayın.

 • Biberiye Yağı ve Badem Yağı

Biberiye yağı badem yağı ile de karıştırılarak saça uygulanabilir. Bilindiği üzere badem yağının da saça çok fazla faydası vardır. Bunun için eşit miktarda biberiye yağının ve badem yağının karıştırılması yeterli olacaktır. Daha kolay durulanmasını istiyorsanız su ile seyreltebilirsiniz. Düzenli kullanımda bu karışım saç dökülmelerini önler. Biberiye yağı ile yapılabilecek bir diğer maske avokado yağı ile karışımından oluşur.

 • Biberiye Yağı ve Avokado yağı

Aynı miktarda avokado yağı ve biberiye yağı bir cezvede ısıtılır ve saça uygulanır. Yarım saat bekletildikten sonra iyice durulanır. Bu karışım da kepeği yok eder ve yeniden oluşumunu önler. Bu maskeler dışında biberiye yağı şampuan ile de karıştırılabilir. Bir şişe şampuana damlatacağınız 15 – 20 damla biberiye yağı saçlarınızın çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Biberiye yağının saça faydaları detaylar…

Biberiye Yağının Zararları

Biberiye yağı doğru kullanımda herhangi bir zararı olan bir yağ değildir. Kolaylıkla hem harici hem dahili kullanılabilir. Fakat hassa bir cildiniz varsa kullanmadan önce küçük bir bölgede denemeniz ve alerjik reaksiyon ya da tahriş gösterip göstermeyeceğini kontrol etmeniz tavsiye edilir. Ayrıca hassas cilde sahip kişiler biberiye yağını zeytinyağı ile inceltip kullanırlarsa olası problemler en aza inecektir. Biberiye yağı yüksek tansiyonu olan hastalar tarafından kullanılmamalıdır. Hamile ve emziren kadınlar biberiye yağını doktor kontrolünde kullanmalıdır. Biberiye yağının aşırı kullanımında mide bulantısı sorunu da görülebilir.

Biberiye Yağının Fiyatı Nedir?

Biberiye yağı eczanelerde ve aktarlarda genellikle 50 ml şişelerde satılır. Oldukça uygun fiyatlı bir yağdır. Fakat yukarıdaki tariflere uyarak hiç para vermeden kendiniz de evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan biraz biberiye bitkisi ve zeytinyağıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.