Doğru Saç Nasıl Taranır?

Doğru Saç Nasıl Taranır?

Doğru Saç Nasıl Taranır? Saç tarama aslında basit bir işlem gibi görünse de aslında yanlış bilinen ve gözden kaçan küçük püf noktalar var. Saçlarınız isterse kısa isterse uzun olsun. Saçlarınızın nasıl tarandığını bilmiyorsanız , saçlarınız zamanla bilinçsiz taramadan dolayı yıpranacak ve eski görüntüsünü kaybedecektir.

Doğru Saç Nasıl Taranır?

Doğru saç tarama işlemini yapmadığınız sürece saçlarınızı yıpratırsınız. Saçların yıpranması sonucunda saçlarınızı eski hale getirmeniz gerçekten çok uzun zaman alır.

Bu nedenle saçları tarama işlemi ikiye ayrılır. Aslında saçların doğru taranması gereken iki yer vardır. Bu doğru yerlerden birisi banyodan önce saç tarama , diğeri ise sabah kalkınca saç taramadır.

Bu nedenle sizlere doğru saç taramayı iki bölümde anlatmak istiyorum. Lafı çok uzatmadan doğru saç nasıl taranır anlatalım.

Banyodan Sonra Saç Tarama

Saç taramak bir saç bakımı işlemidir. Banyodan çıktıktan sonra taranan saçlar şeklini alır. Aynı zamanda doğru saç tarama işleminin yapılması gereken zamandır. Buna göre banyondan sonra doğru saç tarama işlemi şu şekilde olmalıdır;

 • Duşa girdiğiniz ve saçlarınızı ıslattığınızda saçlarınız rahat bir şekilde açılır. Bu nedenle banyo ve duştayken saçlarınızı ıslatın ve açık olmasını sağlayın. Aynı zamanda elleriniz ile saçlarınızı tarayın.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçınızın ıslaklığı gidene kadar havlu ile kalın.
 • Saç tarağı ile mümkün ise kalın saç tarağı ile kuruyan saçlarınızı diplerinden ve nazikçe tarayın. Eğer saçlarınız uzun ise saçlarınızı bir kaç bölüme ayırabilirsiniz.
 • Saçlarınız nemliyken taranması hem daha kolay hemde daha rahattır. Bu halde iken taranan saçlar kopmaz ve bir sonraki günün şeklini rahatça alır.

Sabah Saç Tarama

 

Sabah işinize gitmeden veya her sabah kalktığınızda saçlarınızı bir şekilde düzenler ve tararsınız. Bu işlemde doğru saç tarama için uygun zamanlardan bir tanesidir. İşlemleri sıralayacak olursak;

 • Sabah kalkar kalmaz ilk iş saçlarınızı taramayın.
 • Saçlarınızı taramadan önce parmaklarınız ile saçlarınızı önce ayırın.
 • Eğer saçlarınız uzunsa saçlarınızı öne doğru atın ve parmaklarınızla saçlarınızı ayırın.
 • Saçlarınızı parmaklarınızla ayırdıktan sonra saç fırçası ile ( geniş ve tahta idealdir. ) diplerden ve nazikçe tarama yapın.
 •  İşlem bittikten sonra saçlarınızı tekrar arkaya atın.
 • Şimdi tekrar saçlarınızı düzenleyin ve normal tarama işlemini yapın.
 • Tekrar son işlem olarak saçlarınızı parmaklarınız ile ayırın. Son ayırma işlemi saçlarınız arasında oluşmuş olan elektriği alacaktır.

Saç Tarama Uyarısı

Saçlarınız ıslakken kesinlikle saçlarınızı taramayın. Aksi halde saçlarınız kırılır.

Saçlarınız kuruyken mutlaka önce parmaklarınızla saçlarınızı ayırın daha sonra tarayın.

Tarama işlemini bitirdikten sonra mutlaka elinizle saçlarınızın arasındaki elektriği dağıtın. Parmaklarınızı tam açarak saçlarınızın içerisinden geçirin.

YORUMLAR

 1. blank songul dedi ki:

  Hem nemli tarayın kolay taranır hemde isllakken taramasyin kırılır diyorsunuz bunları siteye yayınlamayan önce okumadınız sanırım öyle görünüyor

 2. blank Anonim dedi ki:

  Nem ve ıslak kavramlarının farkını bilmeden yorum yapıp daha fazla kendini rezil etme istersen.

  1. blank Loloo dedi ki:

   Sen çok bilion ?

 3. blank Çağla dedi ki:

  Ben kabarık ve zor taranan saçlarım için ve yavaş uzayan saçlarım için öncelikle keratin iksir ve keratin dip bakım yağı kullanıyorum ve kabaran saç bakım seti kullanarak saçlarımın yumuşak kalmasını ve kolay taranmasını sağlıyorum. Dürüst olmak gerekirse ürünler biraz pahalı ama kesin sonuç adına buna değerdi.

 4. blank Nazli dedi ki:

  islakken taramayin diyorsunuz da dalgali saci kuruyken taramak mümkün değil ne yazık ki. Porsuk gibi görüntü de cabasi 🙂 tum oneriler duz saclara yönelik gibi