Bitkisel Yağlar ile Saç Bakımı ve Etkili Maske Tarifi

Bitkisel Yağlar ile Saç Bakımı ve Etkili Maske Tarifi

Bitkisel yağlar ile saç bakımı yapmak saç bakımı için çok gerekli ve doğal bir yöntemdir. Yüzlerce kimyasal maddenin karıştığı hiç bir ürün saçınıza bitkisel ürünler kadar yararlı olmayacaktır. Bitkisel yağlar ile saç bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bitkisel yağların saçlara masaj yaparak uygulanmasıdır.

Bitkisel Yağlar ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bitkisel yağlarla saç bakımı yapmak , saçlarınıza yapacağınız en yararlı şey olacaktır. Aynı zamanda yukarıda da belirttiğimiz gibi bitkisel yağlarla saç bakımı yaparken mutlaka ama mutlaka saçlarınıza masaj yaparak ve tam yedirerek uygulamanız çok önemlidir.

Düzenli bir şekilde bitkisel yağlar ile saç bakımı yapıldığında saçlarınızdaki bir çok saç probleminden kurtulmanız da mümkün. Tabi her bitkisel yağın da saçlarınıza farklı yararları var. Bu nedenle sizlere hangi bitkisel yağın saçlarınıza ne gibi faydaları ve yararları olduğunu bilmeniz için bitkisel yağların saçlar için faydalarını yazmak istedik.

Bitkisel Yağların Saça Faydaları

Sizlere saç bakımı sırasında kullanılabilecek bitkisel yağları ve bu bitkisel yağların saçlarınıza dokunacağı faydalardan bahsetmek istiyorum. Bitkisel yağların faydaları adlı kategorimizi incelemenizde de fayda var.

Biberiye yağı : Biberiye yağını bir çok bitkisel şampuanın dışında görebilirsiniz. Biberiye yağı saçların hızlı uzamasına etken bir bitkisel yağdır. Aynı zamanda biberiye yağı , kepek soruna karşıda etkili bir bitkisel yağdır. Biberiye yağını benmari usulü ısıtarak saç diplerinize pamuk ile de yedirebilirsiniz.

Lavanta yağı : Özellikle saç dökülmesi gibi sorunlar yaşayanlara önerebileceğiniz lavanta yağı aynı zamanda saç derisini besler ve saçları canlandırıcı özelliklere sahip bir bitkisel yağdır.

Ceviz yağı : Ceviz içerisinde barındırdığı yağ ile hem saç kırılmalarını azaltırken aynı zamanda saça gerekli olan nem ve yağ oranını dengeler. Bu şekilde saçların sağlıklıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Ceviz yağı saçlara en faydalı bitkisel yağlardan bir tanesidir.

Jojoba yağı : Saç derisi ile alakalı problem yaşayanların kullanması gereken bir bitkisel yağdır. Özellikle saç derisinde pullanma yaşayanlar jojoba yağını kullanabilir. Saç derisini nemlendiren bir bitkisel yağ olan jojoba yağı , saçların kuruyup kopma durumlarına karşı saçı korur ve besler.

Kekik yağı : Kekik yağı saç derisi altında bulunan sinirleri uyaran ve bu şekilde de saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Saçlarına kekik yağı kullanan kişilerin saçları hem sağlıklı uzar hemde saçlara doğal bir parlaklık getirir.

Zeytinyağı : Saç maskelerinde bolca gördüğünüz zeytinyağı saçlara oldukça faydalı bir yağdır. Zeytinyağı saçları yumuşatıcı etkisi ile saçların dökülmesi engellerken aynı zamanda saç derisinin de nemlenmesini sağlar. Zeytinyağı saçlara benmari usulü uygulandığında 2 kat daha fazla etki etmektedir.

Hint yağı : Hint yağı , saçların gürleşmesini ve özellikle de boyanmış , yıpranmış yada işlem görmüş saçlara iyi gelen hint yağı aynı zamanda saçların dökülmesini de engeller.

Çörek otu yağı : Çörek otu yağı saçı tellerine kadar besleyen bir bitkisel yağdır. Saçların dökülmesini engellerken aynı zamanda da canlandırır ve gürleştirir.

Sarımsak yağı : Bu bitkisel yağ saçların hatta kaşların beslenmesini sağlar. Özellikle zeytinyağı ile karıştırılarak uygulandığında hasar görmüş saçları hızlı bir şekilde onarır ve düzenler.

Okaliptüs yağı : Okaliptüs yağı kuruyan ve kepeklenen saçlara iyi gelen bir bitkisel yağdır. Bir çok saç şampuanı içerisinde de olan okaliptüs , saçlardaki yağları da arındırır. Özellikle yağlı saçlara sahip kişilerin kullanması gereken bir bitkisel yağdır.

Ardıç yağı : Saç derisinde problem yaşayanların kullanması gereken bir bitkisel yağdır. İçerisinde bulunan antiseptik sayesinde saç derisinin yatışmasını sağlar. Saçlardaki fazla yağı alır ve saçları ok iyi bir şekilde temizler. Bakımlı saçlara kavuşmak istiyorsanız kullanmanız gereken bir bitkisel yağdır.

Hindistan cevizi yağı : Hindistan cevizi yağı içerisinde bir çok mineral bulunur. Bu mineraller arasında kalsiyum , magnezyum , demir , potasyum gibi mineraller vardır. Saç boyası veya ağır işlem görmüş saçlara kullanıldığında çok hızlı bir şekilde saçları toparlar ve eski haline hatta eskisinden de iyi hale getirir.

Menekşe yağı : Saçlarında kuruluk problemi yaşayanların kullanması gereken bitkisel yağlardan bir tanesidir. Özellikle saçlarını çok fazla yıkayıp , saçlarındaki yağ oranının azalmasından dolayı sıkıntı çekenlerin kullanması gereken bitkisel yağlardan bir tanesidir. Saçların koparak dökülmesini engeller ve saçların tekrar yağlanmasını düzenler.

Menekşe yağı ile detaylı bilgiye “https://www.1ciltbakimi.com/menekse-yagi/” makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bitkisel Yağlar ile Saç Bakımı Maskesi

Sizlere yukarıda açıkladığımız bitkisel yalar ile saç bakım maskesi tarifi vermek istiyoruz. Eğer aşağıdaki bitkisel yağları temin edebilirseniz saçlarınıza karma bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Öncelikle sizlere gerekli olan malzemeleri vererek başlayalım.

Malzemeler

 • Zeytinyağı ( 1 çay kaşığı )
 • Jojoba yağı ( 1 çay kaşığı )
 • Menekşe yağı ( yarım çay kaşığı )
 • Biberiye yağı ( yarım çay kaşığı )
 • Hindistan cevizi yağı ( 2 ay kaşığı )
 • Lavanta yağı ( yarım çay kaşığı )

Bitkisel Yağlar ile Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

İlk olarak yukarı yazılı tüm bitkisel yağları cam bir kase içerisine dökün ve benmari usulü ısıtın. Bu arada benmari usulünü bilmeyenler için aşağıdaki açıklamamızı okumanızda da yarar var. Konuyu çok dağıtmadan benmari usulü ısıtıp yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında saçlarınızın diplerine masaj yaparak uygulayın.

Sonrasında saçlarınıza bir tülbent veya bir bone sararak en az 1 buçuk saat bekleyin. Ardından önce ılık sonrasında ise soğuk su ve şampuan ile saçlarınızı durulayın. Yaklaşık olarak 3 günde 1 defa saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Benmari nedir?

Benmari usulünü bilmeyenler için açıklamamızda yarar görüyorum. Benmari usulü su ile herhangi bir kabın içerisine ısıtılarak eritilen , pişirilen veya ısıtılan maddedir. Örneğin bir fincan içerisine küp küp çikolata koyulur ve fincan da bir tencere içerisinde su ile kaynatılarak ısıtılır. Bu işleme benmari denir.

YORUMLAR

 1. blank sinem dedi ki:

  merhaba bu zeytınyağı normal kullandığımız zeytınyağı mınyoksa katkısız olan ı mı? kullanmadım ama merak edıyorum. şimdilik likit keratin d.p bakım yağı kullanıyorum faydalı ama bunu da merak edıyorum

 2. blank nf dedi ki:

  bende kullandım bir çok yağ ama fayda etmedi

 3. blank Dilek dedi ki:

  merhaba ben lavanta yağı hin yağı tatlı badem yağı hindistan cevizi yağı ve jojoba yağlarının hepsini cam bir şişede karıştırdım ve içersine zeytin yağı da ekleyeceğim saça bir zararı olur mu,

  1. blank Yaprak dedi ki:

   herhangi bir zararı olacağını düşünmüyorum

 4. blank Cemre dedi ki:

  Ben bu maskeyi yapıyordum ama saçlarımdan arınmıyor gibi hissediyorum ki saçlarım da yağlı görünüyor her zaman bu sebeple patentli keratin kullanıyorum saçlarımdaki yanıkları falan da düzeltti.

 5. blank Hacer dedi ki:

  Saçlarıma doğal yağlarla bakım yapıyordum yani sadece saçlarım daha yumuşak ve canlı olsun diye ama yaptığım fönlerden boyalardan dolayı saçlarım yıprandığı için etki etmediler bende liquid keratini buldum kullanmaya başladım saçlarım sonunda toparladı ve artık ne yıpranma nede sertlik yok kurtuldum saçımdaki tüm sorunlardan.