Menekşe Yağı Faydaları ve Saça ve Cilde Etkileri

Menekşe Yağı Faydaları ve Saça ve Cilde Etkileri

Menekşe yağı çok fazla bilinmeyen bir yağ olduğu için faydaları da bilinmiyor. Fakat badem yağı kadar ya da yılan yağı kadar faydalı olan menekşe yağı kurutulmuş menekşenin yapraklarından elde edilir. Menekşe yağı uçucu bir yağdır ve tek başına kullanılmamaktadır. Diğer yağlar gibi ek bir besin ya da ek yağ ile kullanılır. Bunun nedeni ise tek başına kullanıldığı zaman cilde büyük zararı dokunur.

Menekşe yağının faydaları oldukça geniştir. Fakat çok yaygın kullanılan bir yağ olmadığı için birçok kimse menekşe yağının faydalarının ne olduğunu bilmiyor.

Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

Menekşe yağının faydaları arasında yer alan en önemli fayda ağrıları dindirmesidir.

-Menekşe yağı vücuda daha birçok fayda sağlamakla beraber eklemlerde ortaya çıkan ağrıları dindirmekte birebir etkilidir.

-Bununla beraber menekşe yağı saç ve cilt bakımında çok sık kullanılır ve etkisini kısa süre içinde göstermektedir.

-Menekşe yağı cilt temizliğine ve saç uzatmaya karşı çok etkilidir. Birçok kişi menekşe yağı kullanarak cildindeki yağlanmayı azaltıyor ve saçlarını gür bir şekilde uzatıyor.

Menekşe yağı kirpik ve kaş gürleştirilmesi içinde kullanılabilir.

-Cildinize de maske halinde sürerek siyah noktaları ve sivilceleri yok edebilirsiniz.

-Menekşe yağı aynı zamanda strese de çok iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan bir içerik sayesinde vücuttaki sinir ve stresi anında yok eder. Asabi olan insanların menekşe yağı kullanması öneriliyor. Sakinleştirici etkisi bulunan menekşe yağı düzenli kullanımlarda kasları da gevşetiyor.

Menekşe yağı şampuana katılır mı ?

Evet şampuanınızın içine katarak kullanabilirsiniz. Saçınıza menekşe yağı kullandığınızda saçlarınızın eskisinden daha güçlü olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Ağrılara Tedavi Olan Menekşe Yağı

Dayanılmayacak bir ağrınız olduğunda mutlaka menekşe yağını kullanmalısınız. Menekşe yağı romatizma, baş ağrısı ve eklem ağrısı gibi problemlere çok iyi gelmektedir.

İltihap ağrılarında ise menekşe yağı kullanarak ağrınızı hafifletebilirsiniz. Bronşit ve grip gibi rahatsızlıklara da çok iyi gelen menekşe yağı ile boğazınızı yumuşatabilir ve hastalığı daha hafif atlatabilirsiniz.

Bu tür rahatsızlıklarda bir çay bardağı sıcak suyun içine birkaç damla menekşe yağı kullanarak kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı içinize çekerek verimli sonuç alabilirsiniz. Fakat astım ve epilepsi gibi ciddi rahatsızlıklarınız varsa menekşe yağı kullanmamanız gerekir. Migren de başta olmak üzere bu tür hastalıklara sahip olan bireyler menekşe yağı kullandığı zaman çeşitli ataklar geçirebilir.

Menekşe yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Eğer doktorunuz karşı çıkmazsa uygun miktarda menekşe yağı kullanarak doğal tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz.

Menekşe Yağının Cilt Sağlığında Kullanımı

Menekşe yağı cilt için çok faydalı bir üründür. Özellikle kuru ciltler için eşi bulunmaz bir üründür. Kuru ve hassas ciltler için menekşe yağı mutlaka kullanılması gereken bir yağdır. Cildinizde kızarıklık ya da şişkinlik durumları meydana geldiği zaman menekşe yağını inceltilmiş bir şekilde kullanarak tüm bu olumsuz etkiler ortadan kaldırılır.

Fakat yukarıda da bahsedildiği gibi menekşe yağı cilde sürülürken tek başına kullanılmamalıdır. Menekşe yağı dikkatli kullanımlarda ciltte bulunan siyah noktalar, sivilceler ve kuruluk kısa süre içerisinde yok olmaktadır. Menekşe yağı bunun yerine yüze parlaklık kazandırıyor ve aynı zamanda cildi pürüzsüz ve gayet sağlıklı bir hale getiriyor.

Menekşe yağı ciltte bulunan bakterileri de yok ederek cildi otomatik olarak temizliyor. Menekşe yağı kullanmaya başladığınız zaman cildinizin tertemiz, bakımlı ve pürüzsüz olduğunu fark edebilirsiniz. Menekşe yağı aynı zamanda siyah noktalara karşı da tedbirlidir. Düzenli bir şekilde kullandığınız zaman vücudunuzda siyah nokta çıkmadığını fark edebilirsiniz.

Menekşe yağı aynı zamanda ciltteki gözenekleri açarak cildin hava almasını sağlar. Aynı zamanda cildi sıkılaştırma özelliği ile de meşhur olan menekşe yağı zamanla cildinizi çok daha güzel bir hale getirir. Menekşe yağı aynı zamanda ciltte meydana gelebilecek birçok hastalığa karşı cildi koruma altına alır. Bunlardan en bilindiği sedef, kurdeşen ve egzama dır. Menekşe yağı kullanarak bu zorlu hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Menekşe Yağının Saça Faydaları

Menekşe yağı saçlar üzerinde de çok iyi sonuçlar verir. Menekşe yağı kullanarak saçların daha sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlayabilirsiniz. Kuru ve yıpranmış saçlar üzerinde de oldukça olumlu bir etki yaratır. Menekşe yağı aynı zamanda herkesin şikayetçi olduğu saç dökülmelerine de çok iyi gelmektedir. Menekşe yağı kullanarak saç dökülmelerinin ve kepeklenmenin önüne geçebilirsiniz.

Menekşe yağı ile saçınıza çok iyi bakım yapabilirsiniz fakat direkt olarak saçınıza menekşe yağını sürmemeniz gerekir. Menekşe yağını badem yağı ile karıştırarak saçınıza sürebilirsiniz. Duştan önce ya da sonra saçınıza badem yağı ile karıştırılmış menekşe yağını sürebilirsiniz. Düzenli olarak kullanırsanız kısa sürede istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Menekşe Yağı İle Saç Maskesi

Menekşe yağı ile saçınıza da maske yapabilirsiniz. Fakat saça yapılan maskede zeytinyağı ya da badem yağı da kullanmalısınız. Argan yağı da saça iyi gelen yağlardan bir tanesidir. Tercihinize göre bu yağları karıştırarak elde ettiğiniz karşımı saçınıza masaj yaparak uygulayın. Kısa süre içinde hem saçınıza hem de cildinize etki edecek olan menekşe yağını düzenli olarak kullanmanız gerekir. Bu yöntemle evde kendi bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Menekşe yağı maskesi ile daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Menekşe Yağı Maskesi

Menekşe yağı maskesi ile saçınızı ve cildinizi besleyebilirsiniz. Cildinize menekşe yağı ile maske yapmak istiyorsanız şu karışımı yapmalısınız;

  • 1 çay bardağı nane yaprağı
  • 2 su bardağı su
  • Bir miktar menekşe yağı ( yaklaşık 8 damla)
  • 2 tatlı kaşığı bal

Suyu kaynatın, kaynayan suyun içerisine nane yaprağını ekleyerek bir gün boyunca bu suyu üstü kapalı dinlendirin. Bir gün sonra bu suyu süzerek içerisine balı ilave edin. Nane suyunun içine menekşe yağını ve kaymak ekleyin. Son adımda ise elde ettiğiniz karışımı mısır unu ile karıştırarak yoğun kıvama gelmesini sağlayın

Maskeyi elde ettikten sonra temiz cildinize masaj yöntemiyle uygulayın. Cildinize sürmüş olduğunuz maskenin iyice etki etmesi açısından 20 dakika bekletin. 20 dakika sonrasında ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Menekşe Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Menekşe yağı düzenli ve olması gerektiği gibi kullanıldığı takdirde kişiye pek çok fayda sağlar. Menekşe yağı tek başına kullanılan bir yağ olmadığı için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Menekşe yağı alırken kaliteli markaları tercih etmelisiniz. Ne olduğu belirsiz mağazalardan ucuza menekşe yağı almaktansa kaliteli markalardan menekşe yağı almakta fayda var. Saçınızda ve cildinizde kullanacağınız bir yağ olduğu için dikkatli kullanmalısınız.

Menekşe yağı kullanırken dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de kullanım şeklinizdir. Menekşe yağını kesinlikle içerek kullanmayınız. Ağzınız ve gözünüzle asla temas ettirmeyiniz. Aynı zamanda menekşe yağını tek başına kesinlikle cildinize temas ettirmeyiniz. Aksi takdirde cildiniz büyük oranda zarar görebilir.

Menekşe yağını cildinize uygulamak için bir miktar su ya da zeytinyağı ile karıştırmanız gerekir. Karışım elde ettikten sonra menekşe yağını bir pamuğa ya da mendile damlatarak kullanmanız gerekir. Elinizle hiçbir şekilde temas ettirmeyiniz. Ayrıca cildinize menekşe yağı sürmeden önce elinizin üstüne biraz menekşe yağı damlatın ve alerjinizin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca menekşe yağı fiyat olarak 20ml yaklaşık 9-12 TL  arasında değişkenlik göstermektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.