Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Gündüzleri cilt bakımı yaptığınız gibi gece cilt bakımı da yapılması gerekir. Bunun nedeni gün boyunca kirlenen, güneş ışınlarına maruz kalan, toz, hava kirliliği, sert kimyasallar ve diğer koşullardan cilt daha çok yorulur ve yıpranır. Gece yatmadan önce yapılması gereken ve gece cilt bakımı ile alakalı her şeyi uygulamanızda fayda var.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gece cilt bakımı yapılmadı zaman cildinizde kırışıklık, ince çizgiler, donuk bir ten, erken yaşlanma belirtileri gibi sorunlar kendini belli etmeye başlar. Ancak gece cilt bakımı yaparak bunu tam tersine çevirebilirsiniz.

Bunun için yatmadan önce sadece cildinize 3-5 dakika ayırın ve sizler için hazırladığımız gece cilt bakımı rutinlerini uygulayın. Unutmayın ki, cilt geceleri kendini toplar. Eğer aşağıdaki rutinleri düzenli hale getirirseniz yaşlanmazsınız.

1- Makyaj Temizleme

 

Eğer cildinizin genç kalmasını istiyor ve yaşlanmak istemiyorsanız ve her ne kadar yorgun olursanız olun. Gece yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Makyajlı bir şekilde sakın uyumayın.

Cilt geceleri kendini tamir eder. Bu nedenle tamire yardımcı olmak için ruj, rimel, göz farı ve diğer makyaj malzemelerinin hepsini temizlemelisiniz. Bu şekilde gözenekleri açmış ve gece cilt bakımına cildinizi hazırlamış olacaksınız.

Cildinizdeki makyajı temizlemek için makyaj çıkartıcı, yüz temizleyici veya kremler kullanabilirsiniz.

2- Bir Tonik Kullanın

 

Her gece yatmadan önce mutlaka cildinizi bir tonik ile silin. Tonik ile cilt temizlemek, ciltteki mikro organizmalara karşı cildinizi korur. Bunun için sizlere daha önce yazdığımız doğal gül suyu toniği yazımıza göz atabilirsiniz.

Dilerseniz kozmetik ürünü satan mağazalardan da çeşitli cilt tipleri için bir tonik satın alabilirsiniz. Yapmanız gereken bir parça pamuğa bir kaç damla tonik damlatmak ve cildinizi temizlemek. Dışarıdan alacağınız toniğin alkolsüz olmasına dikkat edin.

3- El Kremi Kullanın

Gece cilt bakımı sırasında el bakımı yapmak da çok önemlidir. Eğer yumuşacık ve pürüzsüz ellere kavuşmak istiyorsanız el kremini ellerinize sürün ve sabaha kadar kremin eliniz tarafından emilmesini sağlayın.

 

Sabah kalktığınızda ellerinizi ılık su ve sabun ile yıkayabilirsiniz. El kremi tercihinde biraz yağlı bir krem tercih etmelisiniz. Yağlı krem ellerinizde uzun kaldığından daha çok emilecek ve tırnaklara kadar bakım yapacaktır. Unutmayın ki, yaşlılık ilk boyun ve ellerden anlaşılır.

4- Göz Kremi Kullanın

Gece cilt bakımı yaparken unutulmaması gereken diğer şey ise göz kremi kullanmaktır. Göz çevresi yaşlanmayı ilk gösteren bölgelerden birisidir. Ancak göz kremini kullanmadan önce mutlaka makyajınızın temizlenmesi gerekmektedir.

 

Göz kremi göz çevresini nemlendirir ve korur. Aynı zamanda kırışıklık ve ince çizgilerin yok olmasını sağlar. Göz kremini sadece göz altlarına değil, göz çevresine de kullanılması gerekir.

5- Dişlerinizi Fırçalayın

Diş fırçalamak gece cilt bakımı için önemli bir etkendir. Öncelikle diş fırçalanmalı ancak doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bununla ilgili sizlere daha önce doğru diş fırçalama adlı bir yazı paylaşmıştık. Bu yazıdan dişlerin nasıl doğru fırçalanması gerektiğini okuyabilirsiniz.

 

Diş fırçalamanın sadece yeterli olmadığını mutlaka diş ipi kullanılması gerektiğini de sizlere hatırlatmak isterim. Ayrıca dişlerin en az 2 dakika fırçalanması gerektiğini de bir kenara yazalım. Gece diş etleri ve dişlere saldıran bakterileri ne kadar azaltırsak dişleriniz o kadar iyi görünecek ve sağlıklı kalacaktır.

6- Ayak Bakımı Yapın

Güzel ve sağlıklı ayaklar güzelliğin gerçek yansımasıdır. Bu nedenle ayaklar geri plana atılamaz. Ayaklara bakım yapmayayım deyip bir kenara atmayın.

 

Gece yatmadan önce ayaklarınızı ılık su ile yıkayın ve ayaklarınızı iyi bir şekilde durulayın. Sonrasında ayaklarınızın üzerine vazelin sürün ve hem topuklarınızı hemde ayaklarınızı yumuşatın. Dilerseniz vazelin sürdükten sonra bir çorap giyerek etkisini daha da koruyabilirsiniz.

7- Saçlarınızı Düzenleyin

Gece cilt bakımı esnasında saçlarınızı çok sıkmayacak şekilde toplayın ve o şekilde uyuyun. Eğer saçlarınızı açık bırakırsanız gece boyunca yüzünüze saçlar gelebilir ve yüzünüzde sivilce oluşumuna neden olabilir.

 

Bazı insanlar uyurken saçlarını açık bırakmak ister. Ancak bu aslında doğru değildir. Saçlarınızı topuz yapıp o şekilde uyumanız en sağlıklısıdır. Bunun nedeni geceleri yatarken saçlarda bulunan yumaklar ve yağlar yüzünüz ile temas eder. Zaman içerisinde bu cildinizde sivilce çıkmasına neden olur.

Gece cilt bakımı rutini için bir çok madde eklenebilir. Bunların dışında yastık kılıflarını ipekten seçmek, evinizde bir nemlendirici cihaz satın almak ve gece boyunca cildinizi nemlendirmek, iyi bir uyku çekmek. Bunların hepsi gece cilt bakımı için önemli şeylerdir.

Bu yazımızın dışında cilt bakımı ile ilgili tüm bilgi ve yazılarımızı okumak için cilt bakımı  kategorimize göz atmanızda fayda var.

Gece yatmadan cilt bakımınızı tamamladıktan sonra rahat bir nefes alarak yatağınıza uzanabilir ve sevdiklerinize iyi geceler mesajları atmaya başlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.