Meryem Otu Nasıl Kullanılır

Meryem Otu Nasıl Kullanılır

Halk arasında Meryem ana otu olarak da bilinen bitki Meryem ana eli otu, Fatma ana otu gibi isimleri de bulunmaktadır. Yumru şeklinde bir ot olduğu için ele benzetilmiştir. Arabistan’da ilk olarak yetişe bu ot oldukça kutsal kabul edilir ve manevi bir değeri bulunmaktadır.

Meryem Otunun Faydaları

Daha çok kadınlar tarafından kullanılan bu ot hamile kalmak isteyen ya da kolay doğum seçenekleri arayan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda cilt bakım ürünü olarak da kullanım alanları bulunmaktadır.

Meryem otunun faydalarından birkaç tanesi arasında;

 • Doğum sırasında sancıların azalmasını sağlar
 • Rahim kanamasını azaltır
 • Hamile kalmayı sağlar
 • İdrar kaçırılmasını önler gibi

Etkileri bulunmaktadır.

Kullanım Alanları

Hamile kalmak: hamile kalmak isteyen kadınlar bu süreçte kendi kendine tohumlanma özelliği olan Meryem otu kullanmaktadırlar. Kadınların ovülasyonunu kolaylaştırarak hamile kalmalarında etkilidir.

Kolay doğum: doğum sırasında kadınların sancılarını dindirmek için kullanılır. Doğum sırasında rahim ağzuı genişlemesine neden olduğu için ağrılarının şiddetinin azaltılmasında etkilidir.

Rahim kanaması: doğum sonrasında kanamaların azalmasına iyi gelir. doğumdan sonra kan akışı hızlanan kadınlarda meydana gelen rahim kanamalarını önler.

İdrar kaçırma: düzenli bir şekilde kullanıldığında ileri yaşlarda meydana gelen idrar kaçırma rahatsızlığını tedavi edici bir etkisi vardır.

Meryem otunun faydaları özellikle kadınlar için oldukça faydalıdır. Bu etkilerinin yanında cilt bakım ürünü olarak kullanılabilir.

Cilt bakımı İçin Meryem Otu

Kadınların en çok şikayet ettikleri konuların başında cilt yaraları gelmektedir. Yüz de çıkan yaralar kadınları oldukça rahatsız eder. Meryem  otu içerdiği antioksidan sayesinde hücre yenilenmesini ve yaraların tedavisini sağlar. Antimikrobiyal ve hipoglisemik özellikleri ile de siğil temre gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Cilt üzerinde bulunan yaraların iyileşmesini sağlar ve yeniden oluşma sürecini uzatır. İçeriğinde antioksidan sayesinde ciltteki yaraların herhangi bir iz bırakmadan tedavisini sağlamaktadır. Bu etkisi nedeni ile cilt bakımında kadınların en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Kullanım şekli: ellerde parmaklarda çıkan siğiller için kullanımında yatmadan önce bir miktar suyun içerisine bir miktar Meryem otu koyun. Daha sonra yaralı bölgeyi bu suyun içinde 5 dakika bekletin. Suyun içinde bekletemeyeceğiniz yerleriniz için ise, bir kova suyun içine ot koyarak duşta üzerinize dokun ve durulma yapmayın. 21 gün boyunca uygulayabilirsiniz.

Meryem Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kadınlar için kullanılan yararlı özelliklerinin yanında farklı tedavi şekilleri içinde kullanılan Meryem otunu kullanabileceğiniz birçok rahatsızlık bulunmaktadır. Bunların arasında;

 • Sindirim bozuklukları
 • Bağırsak ve mide ağrıları
 • Sinir hastalıkları gibi

Hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kullanım kürü: 500 ml. Kaynar suyu ile karıştıracağınız 1 çorba kaşığı Meryem otu kökünü 2 saat bekleterek günde 3 defa içebilirsiniz.

Meryem Otu Yan Etkileri Nelerdir?

Her doğal bitkide olduğu gibi aşırı tüketimi ve uzun süre kullanımında yan etkiler görülebilir. Aynı zamanda bitkilerin kaynama süreleri da olukça önemlidir. Kaynatacağınız bitkilerin sürelerine dikkat etmelisiniz. Gün içinde belirtilen tüketim miktarını aşmadan tüketmeniz gereklidir.

Yan etkilerinin arasında ;

 • Cilt üzerinde kırmızılıklar
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • İshal gibi

Etkiler görünebilir.

Doktor kontrolünde tüketmeniz ve herhangi bir yan etki durumunda kullanımı bırakmanız tavsiye edilmektedir.

Aynı zamanda her ne kadar kadınların doğum sancıların ve doğum sonrası kanamalarında önleyici bir yöntem olarak kullanılsa da hamile iken kullanmamanız gerekmektedir. herhangi bir kronik rahatsızlığı olanlar, şeker hastaları, karaciğer yetmezliği gibi şikayetleri olanlar bitkiyi kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktoruna başvurması gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.