Saçların Bakımlı Görünmesi İçin

Saçların Bakımlı Görünmesi İçin

Saçlar kişinin ruhsal ve bedensel olarak sağlığını etkileyebilmekte ve sosyal çevreyle ilişkilerinde rolü yapan vücut parçaları olduğundan bakımlı ve temiz olmalıdır. Saçların temizleme sıklığı kişinin kişisel durumuna, çevre şartlarına ve saç tipine göre değişmektedir. Duygusal durumlar, yaşın ilerlemesi, hastalıklar ve hormonlardaki değişiklikler de saçın yapısını etkilemektedir. Bundan dolayı saçların temizlik ve bakımı tamamen kişisel özelliklere göre olmalıdır.

Saçlar Kökten Beslenir!

blank

Dışarıdan uyguladığınız ürünler saçlara sağlık getirmemektedir. Saçların sağlıklı olması için gerekli olan vitamin ve mineraller kan yoluyla saç köklerini beslemelidir. Demir, vitamin B12, çinko, folik asit ve biotinden zengin beslenmek gerekir.

Her gün Saçınızı Yıkamayın!

blank

Saçlarınız gün aşırı ve ılık suyla yıkanmalıdır. Aynı zamanda ikisi bir arada ürünler yerine şampuan ve saç kremlerinin ayrı ayrı uygulaması daha doğrudur. Saç kremini saç uçlarına sürmeniz yeterlidir. Saç uçlarınız zarar görmüşse düzenli olarak kırıkları aldırmanız daha iyi olacaktır.

Saçınız Islakken Taramalı ve Şekillendirmelisiniz!

blank

Maşa kullanımınızı her gün yapıyorsanız arada sırada bigudi ile şekillendirme yapabilirsiniz. Düzleştirici kullanmak yerine ise saç fırçasıyla şekillendirebilirsiniz. Saçınızın doğal rengine yakın boyaları tercih edin.

Kimyasal İşlemler Saçlarınızı Bozar!

blank

Sık yapılan kimyasal işlemler en sağlam saç yapılarında bile kırılma ve kopma yaratabilmektedir. Badem yağını avuçlarınızda iyice dağıttıktan sonra sadece saç uçlarınıza uygulayarak bakımınızı sağlayabilirsiniz. Yağ miktarında abartıya kaçmamalısınız. Saç diplerine sürmemeli aksi takdir saç derinizin yağ dengesini bozabilirsiniz.

Kuru Saçlar için Bakım ve Önlemler!

  • Saçlarını az şampuan ile yıkayın.

  • Saç kremi kullanmayı unutmayın.
  • Kuruma makinesini mümkünse az kullanın.
  • Nemlendirme özelliği fazla olduklarından kuru saç şampuanlarını tercih edebilirsiniz.
  • Saç kremini şampuandan sonra kullanmalısınız. Kremler saçların parlak ve yumuşak hale gelmesini sağlamaktadır.

Saçların Yağlanmaması için Önlemler!

blank

Saçlarınızın çok sık taranmamasına ve fırçalanmamasına dikkat etmelisiniz. Bu durumda deride bulunan yağlar saçlarınıza ulaşamaz. Aşırı sıcak ve nem yağ algısını arttırdığından bu ortamlardan kaçınmalısınız. Saç kurutmayı sıcak hava ile yapmayın. Yağlı saçlar için olan şampuanları tercih edebilirsiniz. Yağlanmayı azaltabilmek içinse şampuanla yıkamayı çok sık yapmamalısınız.

Yıpranan Saçlara!

blank

Yaz aylarında yıpranmış olan, kuruyan saları canlandırabilmek için bir miktar badem yağını saçlarınıza masaj yapar gibi uygulayın. 15 dakika kadar bekletip daha sonrasında maden suyu ile durulayın. Ardından şampuanlanıp saç kreminizi sürebilirsiniz. Kuru saçlarınız için balla sütü karıştırıp saç derinize masaj yapın ve 15 dakika kadar bekletin. Yumuşak bir şampuan ile yıkadığınız da saçınızın canlandığını göreceksiniz.

Saç Kesimi!

İnce Telli ve Düz Saçlar

Saçlarınızı omuzlarınızdan aşağıya uzatmamalısınız. Zekice kesilmiş katlar saçlarınızı daha kalın gösterir ve hareket kazandırır.

Kalın ve Sert Uçlar

En kolay saç tipidir. Sürekli bakım ve kontrol gerekmektedir. Fazla kısa kestirmemelisiniz.

Dalgalı Saçlar

İnceden kalına doğru uzamaktadır. Bundan dolayı kesim ve uzunluk tamamen yüz şekline bağlıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.