Cilt Bakımı

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran, genellikle erkeklerde kendini gösteren sıkıntılı bir hastalıktır. Saçların vitamin almamasından kaynaklanan bir saç hastalığıdır. Saçkıran çoğu zaman genetik olarak da bulabilir ve ciddi bir saç problemidir. Bu nedenle teşhis konulduğu anda saçkıran tedavisi başlaması gerekmektedir.

Bu nedenle sizlere saç kıran tedavisi için ilaçlar ve konuları inceleyerek saçkıran hakkında detaylı bir tedavi rehberi hazırladık.

Saç Kıran Nedir?

Saçkıran

Saçkıran alopesi areata

 

Tıp dilinde “alopesi areata” denen saçkıran hastalığı, saç köklerini etkileyen ve bozuk para büyüklüğünde yuvarlak halkalara benzeyen bir saç dökülme hastalığıdır.

Saçkıranın farklı farklı türleri vardır. Bu türlerinden bazıları tüm saçların hatta vücuttaki tüm kılların dökülmesine neden olur. Saçkıran bir tür bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Bildiğiniz gibi bağışıklık sistemi vücuda dışarıdan gelen hastalıklara ve tehditlere karşı korum kalkanı oluşturur. Aynı zamanda bağışıklık sistemi vücudun kendisine karşıda saldırıya geçer. İşte bu yaptığı saldırın tıp dilindeki adı da otoimmün’dür ve saçkıran da bunlardan biridir.

 Saçkıran, genel olarak erkeklerde daha çok görülür. Ancak saç kıran kadın erkek ayrımı da yapmaksızın türeyebilecek bir hastalıktır. Ayrıca saçkıran bulaşıcı bir hastalık değildir.

Saçkıran Nasıl Oluşur?

Saçların görsel olarak en kötü yaşayabileceği bir rahatsızlık olan saçkıran, saçın yapısını tamamen de bozabilir veya bozuk para büyüklüğünde dökülen kısımlarda olabilir. Doktorlar şimdiye kadar saçkıran hastalığının neden dolayı oluştuğu konusunda net bir bilgiye sahip değiller ancak genel anlamda sinir ve stresten dolayı oluşabileceğine değinirler.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran tedavisi, genel olarak uzman doktorlar tarafından konulan teşhis ve ardında devam eden ilaçlı müdahale ile tedavisi mümkündür. Ancak bu tedavinin süresi biraz uzundur. Bu süre içerisinde iyileşme görülmektedir.

Uzmanlar saçkıran hastalığının tedavi edilse de ileride tekrarlayabileceği konusunda uyarıları vardır. Uzmanlar genel olarak saçkıran tedavisi süresinde önerdikleri saç kıran tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  • Saçkıran tedavisi süresinde doktor müdahalesi dışında saçkıran ilaçlarının da etkisi büyük önem taşır.
  • Saçkıran ilaçları ve uzmanların müdahaleleri sonucunda saçkıran hastalığının tedavi süresi daha da azalır.
  • Saçkıran tedavisi öncesi, uzmanlar hastadan troid testlerini isterler. Troid testleri sonucu saçkıran tedavisinin süresini belirler.

Saçkıran ilaçları nedir?

Saçkıran tedavisi süresinde uzmanların yanı sıra bazı ilaçlarda önerirler. Bu ilaçlar uzmanların müdahaleleri dışında kullanıldığında etki artar ve tedavi süresi daha da kısalır. İşte uzmanların saçkıran tedavisinde kullanılmasını önerdikleri saçkıran ilaçları;

Kortikosteroidler, immün sistemi baskılayan hap iğne veya merhemler saçkıran hastalığında kullanılan bazı ilaçlardır. Kortizonlu merhemlerin yanı sıra, %5 lik minoxidil ve bunun yanında bazı steroidler birkaç hafta boyunca kıl ve saç kaybı yaşanan bölgeye verilir. Ancak bu tedavi yolu ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır asla ve asla doktorlarınızdan bağımsız hareket etmeyiniz. Çünkü ciddi yan etkilere sahip bu ilaçlar sağlık kayıplarını tamiri imkânsız boyutlara getirebilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ