Saç Egzaması Seboreik Dermatit Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Saç Egzaması Seboreik Dermatit Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Halk arasında yağlı egzama ya da saç egzaması yaygın adıyla bilinen, Seboreik dermatit tıbbi isimli saç derisi rahatsızlığı hakkında bilgilenmek ve tedavi yöntemlerini tartışmak için uzman doktorumuza danıştık;

Dermatolog Dr. Ahu Çiler ÇIKIM Seboreik dermatit hakkında bilgi verdi.

 

Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik dermatit, halk arasında bilinen ismiyle egzamadır. Kafa derisinde, burun kenarlarında, kaşlarda, kulak içlerinde, erkeklerde sakallı bölgede ve bazen kasık ve koltukaltı  bölgesinde görülür. Hafif pullanma, kızarıklık ve kabuk bağlayan yara görünümü ile seyreder. Hastalık genç-yaşlı veya kadın-erkek demeden herkesi etkileyebilir. Esas sorun; stresle, aşırı sıcakla ve terleme ile tekrar tekrar alevlenmesidir..

Tedavisi Var Mıdır?

Seboreik dermatit,  tam anlamı ile tedavi edilemez ancak bazı ilaçlar ve merhemlerle semptomlar kontrol altına alınabilir. Aslında çok yaygındır. Bebeklerde bile görülür ve birkaç ay içinde tamamen ortadan kaybolabilir. Ancak ilk tetikleyici ile birlikte tekrardan ortaya çıkar. Tedavi yöntemleri, sorunu hafifletebilir ama tamamen ortadan kaldırmaz.

Alkol kullanmak, stres, mantar hastalığına olan yatkınlık ve aşırı terleme en bilinen risk faktörleridir. Ayrıca antidepresan kullanımı durumu tetikleyebilir ve genetik yatkınlığın da bir faktör olarak düşünülmelidir. Kızarıklıkların dağılımı, teşhisin yapılmasına yardımcı olur.

Seboreik Dermatiti Kontrol Altına Almaya Yardımcı Ürünler ve Maddeler

  • Hindistan cevizi yağı, elma sirkesi, çay ağacı yağı veya biyotin; seboreik dermatit için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerdendir. Öte yandan, reçete olmadan temin edilmemesi gereken % 1’lik hidrokortizon kremlerin çok kısa süreli kullanımı da hastalığın kontrolünde oldukça etkilidir. Unutulmamalıdır ki steroidli bu kremlerin kısa süreli de olsa kullanımı dermatolog önerisi ve kontrolü ile olmalıdır
  • Nadiren, yüz ve kafa derisinde görülen belirli deri (fungal) enfeksiyonları seboreik dermatite benzeyebilir. Şiddetli seboreik dermatit, büyük olasılıkla aşırı kaşınmaya bağlı olarak, saç dökülmesine ve yara oluşmasına neden olur. Hastalık kontrol altına alındığında, cilt yeniden normal haline geri döner.
  • Seboreik dermatit için gerekli olan cilt bakımını düzenli olarak yapmalısınız, bir nemlendirici kullanın ve saç derisindeki egzama için doktorunuzun önerdiği bir şampuan kullanın. Salisilik asit, kömür katranı, selenyum sülfür ve çinko pirition ihtiva eden ürünler kullanabilirsiniz.
  • Balık yağı, omega-3 bakımından zengindir ve bir antienflamatuvar olarak çalışır. Yapılan çalışmalarda balık yağının çeşitli cilt hastalıklarını iyileştirdiği ve semptomları azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Aloe vera, cilt dostu bir üründür ve antienflamatuvar özellikler ihtiva eder. Bu sebeple, seboreik dermatit için çok etkili bir bakım ürünü olabilir ve hastalığın şiddetini azaltabilir. Genel olarak probiyotik tüketimi bağışıklığı güçlendirir ve böylece ciltte bir koruma kalkanı oluşturmaya yardım eder. Probiyotikler, seboreik dermatit sorununun alevlenmesini önleyebilir ve hastalığın şiddetini azaltabilir. Ancak 1 yaşından küçük çocuklara yoğurt ve benzeri probiyotik ürünler, doktorlarına danışmadan verilmemelidir.
  • Çay ağacı yağı; akne, ter kokusu ve benzeri cilt problemlerini azaltabilir. Aynı şekilde seboreik dermatit için de çok etkilidir. Antienflamatuvar, antifungal ve antibakteriyel özellikler içerir. Bölgesel olarak kullanımı güvenli kabul edilir, ancak başka bir taşıyıcı yağ ile birleştirilmelidir.
  • Seboreik dermatit en kolay şekilde, bölgesel olarak tedavi edilebilir. Eğer doğal yöntemler kullanarak çözemiyorsanız, bir dermatoloğa görünmeli ve topikal merhemler kullanmaya başlamalısınız.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.