Alındaki Sivilcelerden Nasıl Kurtulunur?

Alındaki Sivilcelerden Nasıl Kurtulunur?

Alnınızda sivilceler var ve bir türlü geçiremiyorsanız sizlere vereceğimiz bitkisel tarifler ile alnınızda çıkan sivilcelerden rahatça kurtulabilirsiniz. Aşağıda sizler için hazırladığımız sivilce maskeleri ile alındaki sivilcelere çözüm bulabilecek ve evde tedavi edebileceksiniz.

Alındaki Sivilcelerden Nasıl Kurtulunur?

Sivilce problemi yaşayan kişilerin bir çoğu genel olarak alın bölgesinde çıkan sivilcelerden daha rahatsız olurlar. Özellikle sivilce söndükten sonra kaşıntı yapar ve alın kaşındığı zamanda sivilce izleri leke yapar. Böylece hem sivilcelerle uğraşmak hemde sivilce lekeleri ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Alın Bölgesinde Neden Sivilce Çıkar?

Alın bölgesindeki gözenekler cildimizin diğer bölgelerine göre daha sıkışık bir gözenek yapısına sahiptir. Bunun dışında ölü deri tabakasının daha yoğun olduğu bölgelerden birisi olan alın bölgesi sivilce çıkmasına daha yatkın bir bölgedir. Alında çıkan sivilcelerinde türleri vardır. Bazı sivilceler hormonsal sebeplerden çıkarken bir çoğuda stres nedeniyle çıkar. Alında çıkan sivilcelere biran önce çözüm bulunmazsa sorunlar büyüyebilir.

Alındaki Sivilceler İçin Buhar Banyosu

Sizlere daha önceki konularımızda buhar banyosu nasıl yapılır? Anlatmıştık. Ancak kısaca anlatmamız gerekirse yaklaşık 1 litre suyu kaynatın ve tencereye koyun. Sonra tencereye kafanızı yaklaştırın ve başınızın üstüne bir tülbent atın. 10 dakika kadar buharın yüzünüze çarpmasını sağlayın. Bu işleme buhar banyosu denmektedir. Buhar banyosunu düzenli olarak tekrarladığınızda cildinizdeki ölü derilerin atılmasını sağlar.

Alın Sivilcelerine Maske Tarifi

Alnınızdaki sivilcelere uygulayabileceğiniz maske tarifini hazırlamadan önce aşağıdaki malzemeleri elinizde bulundurmanız gerekmektedir.

 • Ihlamur çayı
 • Rezene çayı

Rezene ve ıhlamur çayları ciltte oluşan mikropları öldürme özeliğine sahiptir. Rezene ve ıhlamur çaylarını sık sık demleyip tüketin. 2 günde bir demlediğiniz bu çayların demlerine pamuk batırın ve pamuğu cildinize sürün. Cildinizdeki 1o dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

Alın Sivilcelerine Papatya Maskesi

 • Su ( 1 litre )
 • Papatya ( 2 çorba kaşığı )

Yukarıdaki malzemeleri bir tencereye koyun ve ocakta kaynatın. Sonrasında papatya suyunu süzün ve papatya suyunun içerisine bir havlu batırarak 15 dakika boyunca alnınıza sıcak kompres olarak uygulayın. Havlu ılındıktan sonra aynı şekilde havluyu suya daldırıp tekrar 10 dakika daha kompres yapın. En son cildinizi ılık su ile yıkayıp kurulayın. Son işlem olarakta yüzünüze bebek pudrası sürün ve işlemi sonlandırın.

Alın Sivilcelerine Limon Kolonyası

 • Adaçayı ( 2 yemek kaşığı )
 • Kolonya ( yarım su bardağı )

Malzemeleri bir kavanoz içerisine koyup karıştırın ve 24 saat boyunca karanlık bir ortamda bekletin. Süre sona erdiğinde karışımı sivilceleriniz iyileşinceye kadar her gün yüzünüze bir pamuk yardımı ile uygulayın. Uygulama sonrasında mutlaka 10 dakika bekletip öyle temizleyin.

Alındaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilcelerden %100 kurtulabilmeniz için sizlere kimyasal peeling ve kimyasal içerikli tedaviler önermeyeceğiz. Kimyasal ilaçlar sizi sivilcelerden kurtarmış gibi gözükse de ilerde tekrarlayacaklardır. Bu işin gerçek çözümü mutlaka bitkiseldir. Bitkisel karışımlar ve doğal karışımlar sayesinde sivilcelerinden temelli kurtulabilirsiniz.

Bunların dışında mutlaka uyum göstermeniz gereken şeylerde vardır. Bunlardan bir kaçı ise şöyledir; uyku , su içmek , cildinizi temiz tutmak sivilcelerinizi azaltmanızda önemli rol oynar.

YORUMLAR

 1. blank E+N dedi ki:

  bu ne ya abi?

 2. blank feride dedi ki:

  Ben bal ve limonu karistirip alnıma vuruyorum,yalıaşık 5 gün. Bunun bi faydası olacakmi?