Kırkkilit Otu Çayının Faydaları ve Zararları

Kırkkilit Otu Çayının Faydaları ve Zararları

Kırkkilit otu çayının faydaları ve zararları hakkında bilgilendirmeye çalışalım. Kırkkilit otu çayı kullananlar genelde kırkkilit otu çayı zayıflatırmı, emziren anne kırkkilit otu çayı içebilirmi, süt yapar mı, kırkkilit otu çayı günde kaç kez içilir, kırkkilit otu çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Kırkkilit Otu Nedir?

Kırk kilit otu pek çok sağlık alanında kullanılan, faydalı ve oldukça yararlı bir bitkidir. Oldukça fazla farklı sebepten dolayı kullanılmaktadır. Kilit otu çayı tarla atkuyruğu adlı kırk kilit otundan yapılmakta ve tüketilmektedir aynı zamanda oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Kırk kilit, kanamayı durdurmak amacı için yaraları sarmak, tüberküloz ya da böbrek sorunlarını tedavi etmek amacı için kullanılan bitkisel bir ilaç olarak tıpta eski Romalılar ve Yunanlılar tarafından kullanılmıştır.

Pek çok bitki aslında Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde bulunmakta olan ve çiçekleri olmayan bir ot olarak karşımıza çıkar.

Kırk Kilit Otu Çayı Nedir?

Kırk kilit otunu hem ilaç olarak hem de çay olarak tüketen pek çok kişi vardır. Taze demlenmiş şifalı bir bitki çayından çok daha fazlası olmuş olan kırk kilit otu çayı alçakgönüllülükle önemli besin değerleri için geniş bir çeşitlilik sunmaktadır. Kırk kilit otu silika, potasyum, kalsiyum, alüminyum, daha sülfür gibi bazı önemli mineraller ile birlikte, C vitamini ve niasin açısından da oldukça yararlı ve doğal bir kaynaktır.

Kırk kilit otu doğal bir antioksidandır, ayrıca lif, protein, alkaloidler, flavonoidler, fenolik asitler, kolajen ve daha fazlası dâhil olmak üzere bir dizi aktif maddeleri bünyesinde bulunmaktadır. Bilinen pek çok bitkisel çaylar gibi inceliklerinin altında, kırk kilit otu çayı da oldukça fazla olumlu nitelikleriyle büyük bir zenginlik sağlamaktadır.

Kırk Kilit Otu Çayının  Faydaları Nelerdir?

Kırk kilit otu çayı neye iyi gelir faydaları nelerdir.

 • Böbrek ve mesane sağlığını destekler

Kırk kilit otu çayı idrar yolu enfeksiyonları tedavi etmek amacı için yıllar boyunca kullanılmış bir bitki olmuştur. Gün içerisinde tüketilen bu çay bir idrar söktürücü görevi görerek vücutta fazla olan suyu idrar akışına teşvik ederek vücuttan atılmasına yardımcı olur. Fazla suyu ve atığı dışarı atılmasına yardımcı olan kırk kilit bitkisinin bilinen pek çok olumlu etkisi vardır. Kırk kilit otu çayı sadece mesaneyi temizlemekle kalmaz aynı zamanda böbreklere yardım eder ve oluşabilecek idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçerek engeller.

Ayrıca, kırk kilit otu besin değerleri açısından etkili olmuş olduğu için detoksifikasyon işlemini yaparken vücuttan vitamin ve minerallerin işlem görmeden atılmasına neden olmuş olmaz. Kırık kilit otu vücudu temizleyip enfeksiyonlara karşı korurken aynı zamanda vücut içerisinde ki başka görevleri de gerçekleştirmeye yardımcı olur.

 • Solunum sağlığına yardımcı olur

Zayıf akciğerlerinden ya da bronşit, tüberküloz ya da astım gibi solunum rahatsızlıklarından çok fazla mustaripseniz, kırk kilit otu ile yapılmış çayı içmeyi düşünebilirsiniz. Kırk kilit otu çayı yüksek oranda silisik asit içerir, bu sebep ile akciğerleri güçlendirmek, işgalcilere karşı ya da hastalıklara karşı direnci artırmak bakımından oldukça yardımcı ve faydalı olduğu söylenebilmektir. Bu çay aynı zamanda balgam oranını azaltarak akciğerlerde oluşabilecek herhangi bir duruma karşı vücudu temizler.

 • Böbrek taşı rahatsızlığına yardımcı olur

Kırk kilit otu yalnızca eski çağlardaki halk tarafındankullanılan ve faydası olduğu söylenen bir bitki değildir. Aynı zamanda bilimsel araştırmalara da konu olmuş ve faydaları tespit edilmiş bir bitkidir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nin kırk kilit otu üzerine yaptığı çalışmalarda bir diüretik olduğu ve böbrek taşı olmuş olan hastalar için oldukça yararlı olabileceğini bulunmuştur. Kırk kilit otu Gut hastalığı ile ilişkili olmuş olan ürik asit, özellikle böbrek taşları için oldukça yararlıdır.

Ürik asit taşları idrar kanalı ve böbrekler içerisin de biriktiği zaman ürik asit böbrek taşları görülür. Kırk kilit otu bir diüretik olmuş olduğundan, safra kesesi ve böbrek taşlarını dışarı atmaya ve idrar yolu enfeksiyonları (İYE) belirtileri hafifletmeye ve tedavi sürecini hızlandırmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 • Ödemin vücuttan atılmasını sağlar

İki ay boyunca kırk kilit otu çayı içmek, ödem sebebi ile vücudun bacak ve geri kalanında birikmiş olan sıvıyı atmak için oldukça faydalı olabilmektedir. Kırk kilit otu diüretik özellikleri olmuş olması sebebi ile vücuttan fazla sıvıyı atarken mineralleri vücuttan atmak yerine kullanılmasına ya da depolanmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

 • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır

Kırk kilit otu yüksek antioksidan ve bioflavonoid içermesi sebebiyle, düzenli bir şekilde tüketildiğinde kanser hücrelerinin yayılmasını da yavaşlatmak için yardımcı olur. Kanser karşıtı özelliklere sahip olmuş olduğundan, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı vücudu büyük bir dirençle korumaktadır.

 • Antimikrobiyal özelliğe sahiptir

Kırk kilit otu çayının bilinmiş olan antimikrobiyal aktivitesi, vücudu alerjenler ve virüsler karşı korumaktadır. Bazı bilimsel çalışmaların da gösterildiği gibi, kırk kilit otu çayı tüketimi bakteri ve mantar enfeksiyonlarının belirtilerinin azaltılması için oldukça faydalıdır. Bu sebeple kırık kilit otu ile yapılmış çaydan gün içerisinde bir bardak içmek zinde olmanıza ve sağlıklı bir şekilde hayat sürmenize büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 • Anti-inflamatuar özelliğe sahiptir

Yapılmış olan bazı klinik çalışmalarda, kırk kilit otu çayının tüketimi romatizma, gut ve artrit gibi bazı enflamatuar koşulların sebep olmuş olduğu eklem ve kas ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olduğu kanıtlamıştır.

 • Kemik sağlığına destek olur

Kemik yoğunluğu üzerine yapılmakta olan bazı araştırmalar, osteoporoz hastalığından şikayetçi olan kişilerde ve postmenopozal sıkıntısı yaşayan kadınlarda, kırk kilit otu çayı tüketiminin olumlu etkileri zamanla ortaya çıkmıştır. Kalsiyum bakımından zengin yiyecekler ile beraber tüketildiği takdirde, kemik esnekliğinin artırılması, bağ dokuları gücünün artırılması ve kırıklarının çok daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak amacı için etkili olduğu bulunmuştur.

 • Diş eti iltihaplarını tedavi eder

Kırk kilit çayı ya da ekstresi ile yapılmakta olan gargara, iltihaplı olan bademcik, ağız yaraları ve diş etlerinde kanamaya yardımcı olabilmektedir. Kırk kilit otu çayı ile gargara yapmak için 7-10 dakika boyunca bir fincan su ile, bir çay kaşığı kırk kilit otunu kaynatın. Yapılan bu karışım gün içinde üç ya da dört kez basit bir şekilde gargara yaparak kullanılabilmektedir. Yapılan bu gargara ağız kokuları üzerinde de etkili olabilmektedir.

 • Hemoroitin tedavine yardımcı olur

Kırk kilit otu anti-inflamatuar ve hemostatik etkinliği sayesinde hemoroit sebebi ile oluşan kanamaya ve ağrıya hızlı bir şekilde müdahale ederek hem kanı durdurmaya hem de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Lif açısından da oldukça zengin olan kırk kilit otu yemekten önce sadece bir bardak çay şeklinde içmek son derece sağlıklı ve faydalı olacaktır. Lif açısından zengin bir yemek hemoroit ve hemoroit ile ilişkili ağrı sebeplerinden biri olarak kabul edilir kabızlık riskini en aza indirmektedir.

 • Hafıza kaybına yardımcı olur

Yapılmış olan araştırmalarda, vücut içerisinde silika eksikliğinin kişilerde hafıza kaybına yol açabileceği üzerinde durulmuştur. Kırk kilit otu çayı silika içermektedir, bu şekilde beyini, sinir hücrelerini ve omurilik bağ dokularını güçlendirerek kötü bellek oluşumunu önleyebilmektedir. Ayrıca kırk kilit otunda bulunmuş olan nikotinin aynı zamanda bir uyarıcı olarak beyin ve sinir sistemini uyardığı da bilinmektedir. Bu neden ile, kırk kilit otu tüketmek semptomları en aza indirmeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.

 • Cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olur

Bir antioksidan ve anti enflamatuar olmuş olan kırk kilit otu çayı, vücutta ki bağ dokularını arttırarak yaşlanma belirtilerini geciktirmeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu çay aynı zamanda iltihaplı ve tahriş olmuş olan cildi yatıştırmaktadır. Seyreltilmiş soğuk kırk kilit otu çayının akne tedavisinde etkili olmuş olabilmesi için geceleri yüzü yıkadıktan sonra bir tonik olarak uygulanmalıdır.

Kırk Kilit Otu Çayı Tarifi

Kırk kilit otu çayının hazırlanışı: Kırk kilit otu çayı nasıl hazırlanır işte bir kaç tarif.

 • Bir demliğin içine 3-4 çay kaşığı taze veya kurutulmuş kırk kilit otu atın.
 • İçine 1 bardak kaynar su dökün.
 • Demliğin kapağını kapatın.
 • 5 dakika boyunca demleyin.
 • Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin.
 • Tadını arttırmak amacı ile bal ya da şeker ilave edebilirsiniz.

Cilt ve Tırnak Sağlığı İçin Soğuk Kırk Kilit Otu Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • kırk kilit otu
 • limon suyu
 • su ve tatlandırıcı

Hazırlanışı:

 • Su ile bir blender içine bütün saplarını atın.
 • Sert liflerin kurtulmak için bir elekten geçirin.
 • Limon suyu ve tatlandırıcıyı ekleyin.
 • Servis edin.

Ham kırk kilit otu soğuk çayının tadı oldukça çimenli, ama acı bir tat değildir. Aslında lezzeti tatlandırıcı ve limon suyu ile oldukça ferahlatıcı bir hale gelmektedir.

Sağlıklı Saçlar İçin Kırk Kilit Çayı Tarifi

Pek çok kişi kırk kilit otu çayını gün içinde sağlık amaçlı tüketmekte ve içmektedir, aynı zamanda bu kırk kilit otunu harici olmuş olarak da kullanılabilir. Kırk kilit otu çayını soğutmak ve yıkama bitmeden hemen önce 10 ila 15 dakika saçınızı durulamak için zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

Sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için gerekli olmuş olan potasyum, manganez, selenyum ve vücut birçok mineral sunmaktadır. Yıpranmış olan saçları onararak düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bu çayı bal ile çay içmek, aynı zamanda saçların iyileştirilmesine de yardımcı olabilmektedir. Tercih edilmesi durumunda, alternatif bir yöntem olarak şampuan içerisine de bu çayı ekleyebilirsiniz.

Kırk Kilit Otu Çayının Zararları

Her bitkisel çayda olduğu gibi kırk kilit çayında da belli bir miktar zarar vardır. Genellikle pek çok yararı olmuş olsa bile, tüketim tavsiyesinin üzerine çıkarıldığında bazı yan etkilere yol açabilmektedir. Bu durum yalnızca bitki çayları için değil her besin için geçerlidir. Fazla tüketmek zararlı olabilir.

 • Kırk kilit otu çayı günde günde kaç kere içilir

Bir gün içinde kırk kilit otu çayının en fazla 2 bardak içmeye özen göstermelisiniz. İki bardak kırk kilit otu tüketmenin hiçbir zararı yoktur. Fakat bu miktarı arttırmamakta fayda vardır.

Tavsiyeler

 • Hamile ya da emziren kadınlara kırk kilit otu çay içmek tavsiye edilmemektedir.
 • Eğer böbrek taşınız varsa kontrolsüz kullanmamaya çalışın.
 • Eğer çok fazla kırk kilit otu çay içerseniz bulantı, kas zayıflığı, ateş ya da bazı cilt sorunları
  yaşayabilirsiniz.
 • Kırk kilit otu çay içmeye başlamadan önce, theamine eksikliği ya da zayıf kalp durumunuz
  olmadığından emin olun. Bu durumlar mevcutsa bu çayı içmekten kaçının.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.