Isırgan Otu

Isırgan Otu

Isırgan otu temas edildiği zaman cildi tahriş eden bir bitki olsa da aslında insan sağlığına çok büyük faydaları vardır. Isırgan otu çok uzun yıllardan beri sağlık alanında kullanılan bir bitkidir. Fakat ısırgan otuna çıplak elle dokunmamak gerekir çünkü eli yakmış gibi bir his verir ve uzun süre kaşındırır. Isırgan otu ilkbahar aylarında yetişir ve üzerinde dikenler mevcuttur.

Isırgan otu üzerinde fındık büyüklüğünde meyveleri vardır ve bu meyvelerden yağ akıtılır. Elde edilen bu yağ kozmetik ve sağlık alanlarında kullanılır. Bu yağ aynı zamanda ciltte oluşan kırışıklıkları önler ve yaşlanmayı da geciktirir. Aynı zamanda ısırgan otu içerisinde bulunan bazı içerikler zayıflamaya da yardımcı olur.

ısırgan otu faydaları

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu faydaları arasında en ilginç olanı vücutta oluşan toksinleri bir saat içerisinde yok etmesidir. Bununla beraber bağırsak hareketlerini düzenler ve bu sayede sindirimi de kolaylaştırır. Zayıflamak isteyen ya da kabızlık problemi yaşayan insanlar ısırgan otu kullandığı zaman büyük oranda değiştiğini söylüyor.

Isırgan otu faydaları arasında yer alan bir diğer ilginç özellik ise böbreklerde oluşan taş ve kumu yok etmesidir. Taş ve kum sıkıntısı yaşayan pek çok kişi ısırgan otu kullanarak doğal yoldan tedavi görmüştür. Aynı zamanda ısırgan otu idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.

Isırgan otunun suyunda ki faydaları için “https://www.1ciltbakimi.com/isirgan-otu-suyundaki-fayda/” detaylı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Isırgan Otu İlaç Gibi

Isırgan otu inanılmaz derecede C vitamini ve demir içerir. Kullanıldığı taktirde vücuda gerekli vitamini ve demiri vererek kan miktarını düzenler.

  • İçeriği sayesinde kan dolaşımını düzenler ve kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
  • Kansızlık sorunu çeken hastalara ısırgan otu kullanması önerilir.
  • Isırgan otu kalp krizi riskini azaltarak birçok kişinin daha uzun yaşamasını sağlar.
  • Isırgan otu aynı zamanda alerjik hastalıklara da çok iyi gelir. Özellikle bahar alerjisi olan insanlar ilkbahar döneminde yetişen ısırgan otunu kullanarak bu problemi daha hafif atlatabilir. Bu nedenle alerjik reaksiyon yaşayan kişiler bir bardak kaynatılmış ısırgan otu kullanmalıdır.
  • Isırgan otu solunum sıkıntısına da çok iyi gelir. Burun tıkanıklığı, öksürük ve nefes almada güçlük çekme durumlarında ısırgan otu kullanırsanız rahatladığınızı fark edebilirsiniz. Akciğer hastalarına da bol bol ısırgan otu kullanmaları tavsiye edilir. Hastalığı tamamen geçirmese de hafifletir.
  • Isırgan otu aynı zamanda ağrı tedavisinde de kullanılır. Özellikle kas ağrılarına çok iyi gelen ısırgan otu kas gevşetici özelliğine sahiptir.

Isırgan Otu Kemiklere de İyi Geliyor

-Isırgan otu içeriğinde bulunan mineral ve kalsiyum sayesinde kemikleri onarıyor ve kemik erimesi gibi hastalıkların önüne geçiyor.

-Eklem ağrılarına da iyi geldiği için romatizma ve kireçlenme gibi rahatsızlıklarda tedavi edici görev görür. İlaç kullanamayan bireylere bu tür rahatsızlıklarda ısırgan otu kullanmaları tavsiye edilir.

Isırgan otu lohusa kadınlarda süt arttırıcı görev yapar. Yeni doğum yapan annelerin sütünün artması için genelde ısırgan otu kullanmaları söylenir. Anne sütünün kalitesini de arttırır. Daha tatlı ve daha yoğun bir şekilde gelen anne sütü ısırgan otu sayesinde daha iyi kıvamlı olur.

Isırgan otu ile akne ve sivilceler de yok olur. Yüzünüze ısırgan otu maskesi yaparak sivilce ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Bununla beraber lekelere de çok iyi gelir. Toksik su olarak ya da maske olarak kullanabilirsiniz.

Isırgan Otu Saçlara da İyi Geliyor

Isırgan otu maskesi yaparak saçlara baştan aşağı bakım yapabilirsiniz. Isırgan otlu şampuan alarak da saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

-Isırgan otu saç dökülmelerini önler ve saçların daha gür bir şekilde çıkmasını sağlar. Saçlarınızın daha iyi şekilde uzamasını istiyorsanız ısırgan otu kullanabilirsiniz.

Isırgan otunu kaynamış su ile de içebilirsiniz ya da saçınıza maske de yapabilirsiniz. Bu sayede saçınızda kepek oluşuyorsa kepek oluşumu da ortadan kalkacaktır.

ısırgan otu saça faydaları

 

İbrahim Saracoğlu Saç İçin Isırgan Otu

Isırgan otu saçlara canlılık ve parlaklık kazandırmasının yanı sıra saçlarınızı kepekten arındırıp, daha güçlü bir saç yapısına sahip olmanızı sağlar. Yaklaşık 4-5 gram kadar ısırgan otunu 4  su bardağı kaynamak da olan suyun için atarak yaklaşık 5 dakika kadar haşlayın ve ardından süzün. Ardından biraz soğumasını bekledikten sonra saçlarınızı ısırgan suyu ile yıkadıktan sonra 30 dakika kadar durulamadan bekletin. Daha sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır ve Nasıl Kullanılır?

Kurumuş ısırgan otu yağını kaynamış suda on dakika bekletin. Isırgan otunu süzdükten sonra kullanabilirsiniz. Isırgan otu kaynattığınızda vitamin ve mineralleri yok etmiş olmaz, aynı değerinde kullanabilirsiniz. Kaynatmış olduğunuz ısırgan otunu her gün içerek gerekli vitamin ve minerali karşılayabilirsiniz.

Aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olan ısırgan otu sayesinde düzenli kullanımlarda hızlı şekilde kilo verebilirsiniz. Bu sayede sağlıklı bir şekilde hiçbir zahmete girmeden kilo verebilirsiniz. Isırgan otu sadece zayıflamaya değil aynı zamanda vücuttaki ödemi atmanıza da yardımcı olur.

Kaynatmış olduğunuz suyu saçınıza da sürerek saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz. Bu suyu şampuanınızın içine katabilir ya da masaj yaparak saçınıza uygulayabilirsiniz. Bir hafta içinde çok faydasını göreceğinize inanabilirsiniz.

Isırgan Otu Alerji Yapar Mı?

Isırgan otu çıplak elle kullanılmadığı takdirde hiçbir alerji yapmaz. Kaynatarak suyunu içerseniz ya da maske şeklinde kullanırsanız doğru kullanımlarda hiçbir zararı dokunmaz. Fakat çocuklarda kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekir. Çok fazla abartıya kaçmadan da kullandığınızda bir olumsuz etki görmezsiniz.

Isırgan otu az miktarda olumsuz etkiye sahiptir ve doğru kullanımlarda bu risk ortadan kaldırılır. Isırgan otu sayesinde vücudunuza büyük faydalar sağlayabilirsiniz. Tüm hücreleri yenileyebilir, birçok riski ortadan kaldırabilirsiniz.

Isırgan otu aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir ve prostata da iyi gelmektedir. Çocuklarda kullanıldığı zaman birçok hastalığı kolay atlattıkları söylenmektedir. Prostat problemi yaşayan yetişkinler de her gün ısırgan otu tükettiği takdirde problemin hafif bir şekilde atlatıldığı söyleniyor.

Her Yeriyle Ayrı Şifa

Isırgan otu yaprağı ile, kökü ile ve sapı ile her türlü şifa veriyor.

Isırgan otu adet döneminde sancıları azaltır. Kanamayı düzene sokar ve kanamayı düzenler. Adet sancısı çeken birçok kişi ısırgan otu tüketerek adet dönemini daha sağlıklı şekilde geçirir. Isırgan otunu ister kaynatarak ister maska yaparak isterseniz yemek şeklinde tüketebilirsiniz.

Kaynatarak daha faydalı olan ısırgan otu içemeyenler için maske ve yemek olarak da hizmete sunuluyor. Isırgan otu yemek olarak da tüketilebilinir. Bunun için ısırgan otunu soğan ile kavurabilirsiniz. Yada ısırgan otu çorba olarak tüketilebilir. Bu şekilde tüketimlerde de birçok faydası vardır fakat ısıran bir bitki olduğu için kimse yemeğini yapmaya yeltenmiyor.

Isırgan Otu Çorbası Tarifi

Malzemeler:

-Un (1 kaşık)

-Isırgan Otu (1 demet)

-Yumurta (1 adet)

-Süt (yarım su bardağı)

-Zeytinyağı (3 kaşık)

-Su (2 litre kadar)

-Tuz (bir miktar)

Hazırlanışı: 

Isırganları güzelce bir yıkayın. Ardından tencereye 2 litre suyu koyup kaynamaya bırakın. Isırganları kaynamış olan suya koyarak 10 dakika haşlayın. Haşlanmış olan ısırganları blenderdan geçirin. Ayrı bir kap içerisinde yumurta ve unu çırpın ve ısırganların  içerisine ekleyin. Tekrar blenderdan geçirdikten sonra 5-10 dakika daha kaynatın. Afiyet olsun.

ısırgan otundan çorba

Maske Olarak Isırgan Otu

Isırgan otunu maske olarak kullanmak mümkündür. Maske olarak kullanacağınız zaman kür haline getirebilirsiniz. Oluşturduğunuz maskeyi cildinize sürebilirsiniz. Saçınıza da sürdüğünüz zaman büyük faydasını görürsünüz. Maske haline getirmek için ısırgan otunu çeşitli bitkiler ile kaynatarak bekletebilirsiniz.

Bin bir faydası dokunan bu bitki her yerde yetişir. İnsanlar toplaması zor olduğu için kullanma taraftarı olmasa da vücuda olan faydası saymakla bitmez. Kansere bile iyi gelen ısırgan otunu kullanarak direncinizi yükseltebilirsiniz. Grip ve nezle gibi hastalıkları da daha hafif atlatabilirsiniz.

Isırgan otu kaynatılarak içildiği zaman daha faydalıdır. Suyunu içerek kullanırsanız çok daha büyük faydalarını göreceksiniz. Düzenli olarak kullandığınız zaman hem zayıflarsınız hem de iç organlarınızı yenileyebilirsiniz. Kalp krizi riskini de azaltarak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Kansızlığa da çok iyi gelen ısırgan otu anemi rahatsızlığına çok iyi gelir.

Isırgan otu ile kendinize büyük iyilikler yapabilir, vücudunuzu düzene sokabilirsiniz. Isıran bitki vücuda sayısız fayda sağlayarak size katkıda bulunur ve sizi güçlendirir.

Isırgan Otu Yüz Maskesi 

Malzemeler:
-Yaklaşık bir avuç kadar ısırgan (taze yada kuru olabilir)2-3 bardak kadar su
Hazırlanışı ve uygulanışı: Tencerinize belirtilen miktarda suyu ve ısırganı koyup kaynamaya bırakınız. Kaynadıktan sonra ise kısık ateşte 5 dakika kadar daha kaynatınız. Ardından süzün. Elde ettiğiniz ısırgan otu suyunu her gün yüzünüze bir miktar uygulayınız.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.