Yüz Masajı

Yüz Masajı

Yüz masajı yaşlanma sürecini yavaşlatarak cildin daha bir genç görünüme ve sağlıklı olmasını sağlayabilmek için uygulanan ve oldukça da popüler olan Batılı kozmetik tedavi olarak bilinir. Yüz masajı aynı zamanda da stres, baş ağrıları, adet dönemi öncesi yaşanılan sendrom ve sinüs tıkanıklıklarının hafifletilmesinde kullanılmaktadır. Yüz masajı tam bir seans olarak tüm vücut masajının bir bölümünü ya da yüz tedavisinin bir kısmı olabilmektedir. Yüz masajı profesyonel bir masaj terapisti, bir estetisyen ya da bir güzellik uzmanı tarafından uygulanmaktadır. Evde basit yüz masajınızı sizlerde uygulayabilirsiniz. Yüze uygulanacak masaj genel olarak ellerle yapılır. Bununla beraber güzellik salonların ya da spa merkezlerinde mekanik masaj aletleri kullanılmaktadır. Ciltte bulunan narin bölgelerde el hareketlerini kolaylaştırabilmek için cilde az miktarda olsa yağ ya da losyon sürülmektedir.

blank
Doğu terapilerinde ise yüz masajı tüm vücut masajı olarak yapılmaktadır. Tüm vücudun hayat enerjisi akışında olan tıkanmaları açabilmek için yüz, buhar terapisi ve bazı benzer teknikler yapılır. Yüz masajı uygulanan akupunk, shiatsu ya da yoga tekniklerinde losyon ya da yağlar kullanılmamaktadır.

Batı Tarzı Yüz Masajı

blank

  • Masaja başlamadan önce eller sabun ve suyla iyice yıkanır. Eğer masaj yapılacak kişide kontakt lens kullanılıyor ise lenslerin çıkartılması istenmektedir.
  • En rahat pozisyon ise kişinin bir masaj masasında yattığı ya da bir sandalyede oturduğu pozisyondur. Buna karşılık olarak da yüz masajı temiz bir yerde benzeri herhangi bir alanda uygulanabilir.
  • Bir miktar temizleyici kullanıp kişinin yüzü yavaş bir şekilde temizlenir. Temizleyici yüze ıslak bir pamuk ile bezler ya da yüz süngerleriyle uygulanabilmektedir. Ardından temizleyiciden arta kalan temiz ve nemli pamuklarla temizlenir.
  • Yüze krem ya da losyon uygulanır. Yüze ve boyuna simetrik dairesel hareketlerle masaj yapılmaktadır. Masaj boyun ve yüz çevresine uygulanmaktadır. Bu durumda hiçbir yüz kası atlanmaz.
  • Daha sonrasında ise elin arkasıyla alına yavaş bir şekilde basınç uygulanır. Başparmaklar yüzün üst kısmında çatı oluşturacak bir şekilde alnın ortasına yan bir şekilde yerleştirilir. Başparmaklara şakaklara doğru itilir ve şakaklarda hafif bir süpürme hareketi yapılmaktadır.
  • Eller ilk olarak yüz çevresine konur ve kaşların altındaki çukur alana basınç uygulanır. Başparmaklarla kaş çıkıntısı üzerine teker teker basınç yapılır. Bu teknik ise gerginliğe bağlı baş ağrılarını azaltır.
  • Parmak uçları yanak kaslarının üstüne yerleştirilip yavaş bir şekilde saat yönünün tersine doğru birkaç dakika kadar yanak kasları gevşetilir. Bu hareket yanak bölgesinde bulunan gerginliği azaltmaktadır.
  • Kulak kenarları işaret parmaklarıyla ve başparmaklarıyla ovalanır. Bu teknik de ise oldukça rahatlatıcı ve zevk vericidir.
  • Kafa derisine dairesel şekilde hareketler yapılır. Parmaklarla saçları tarar gibi yapılmaktadır. Bu sayede de yüzden ve baştan gerilim atılmakta ve saç derisini uyarılmaktadır.
  • Son olarak da masaj kremi ya da losyonu temiz ve nemli bir bez ile temizlenir. Yüz masajlarının sonunda genel olarak yüze özel bir losyon uygulanmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.