Cilt Bakımı

Arpacık için 4 Pratik Çözüm

Arpacık için 4 Pratik Çözüm

Arpacık için 4 pratik çözüm yönteminden bahsetmek istiyorum. Eğer gözünüze arpacık çıktıysa ve evde arpacık için çözüm yolları arıyorsanız bu çözüm yöntemleri size çok yardımcı olacaktır.

Arpacık için 4 Pratik Çözüm

Arpacık gözde çıkan ve çok yaygın bir enfeksiyondur. Her yaşta ve erkek kadın fark etmeden görülebilir. Arpacık bazı durumlarda ağrılı olduğu gibi estetik açıdan güzelliğinizi de bozmaktadır. Bunun için evde pratik çözümler ile arpacığa kesin çözüm getirebilir ve tedavi edebilirsiniz.

Arpacık için 4 Çözüm

Arpacık için tedavi yöntemleri ve diğer uygulamaları anlatmadan önce sizlere cevaptv’nin hazırladığı ve Youtube.com’da dikkatimi çeken bir video izletmek istiyorum. Ardından konunun devamını okuyabilirsiniz.

Arpacık Nedir?

Arpacık genel olarak göz kapakları üzerinde ve yuvarlak bir şekilde çıkan ve sivilceye benzeyen bir göz enfeksiyonudur. Arpacık, yağ bezelerinin tıkanması sonucunda oluşur. Arpacık çıktıktan sonra gözde görsel bir sorun yaşanır. Rahatsız eder ve kaşıntı ile beraber ağrılı olabilir. Eğer arpacığa zamanında müdahale ve tedavi edilmezse yayılabilir.

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Göz kapakları üzerinde çıkan arpacık bir yumru halindedir. Genel olarak kırmızı olarak büyür ve olgunlaştığında beyaz irin ve şiş bir hale gelir. Bu şişlik oluştuktan sonra bir kaç gün gözün iltihaplanmasıyla beraber kaşıntı ve yanma hissi oluşur.

Genel olarak gözünde arpacık çıkan kişiler sanki gözünde yabancı bir nesnenin varlığını hissederler. Bu his ve ağrı, arpacık çıkan kişiyi rahatsız eder.

Arpacık Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık problemi bir haftadan fazla sürmez. Eğer zamanında tedavi süreci başlarsa ve göz hijyeni iyi bir şekilde sağlanırsa gözdeki enfeksiyonda devam etmez.

Göz hijyeninden bahsetmişken arpacık çıkan göze makyaj yapılmamalıdır. Göz hijyenine çok dikkat edilmelidir. Aksi halde arpacığın geçmesi ile beraber hemen yanı başında bir arpacık daha çıkabilir. Hatta arpacık daha da iltihaplanarak devasa bir çibana dönüşebilir.

Arpacığın tıbbi tedavisi genel olarak göz damlası kullanılarak yapılır. Bazı durumlarda ise kremler kullanılır. Ancak kremlerin genel antibiyotik olduğundan kullanıcılar tarafından çok tercih edilmez.

Arpacık için 4 Pratik Çözüm Önerisi

Arpacık çok kolay bir şekilde evde tedavi edilebilir. Enfeksiyonu tamamen yok etmek yaklaşık olarak 4 ile 7 gün arasında sürecektir. Sizlere evde arpacığı geçirmek, tedavi etmek için uygulanan tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Soğuk Su ile Arpacık Tedavisi

Gözünde arpacık çıkan kişiye ilk tavsiyemiz sabahları soğuk su ile önce ellerini sonrada yüzünü bol su ile yıkamalıdır. Gözleri yıkamak için gün boyunca soğuk su kullanın.

Soğuk Su

Soğuk su gözlerdeki kaşıntı ve yanma hissini ortadan kaldırır. Aynı zamanda iltihabın hafiflemesini ve göz kapağının normale dönmesini sağlayacaktır.

Arpacık için Yeşil Çay Torbası

Evde poşet yeşil çay kullanıyorsanız yeşil çayı içtikten sonra poşetlerini atmayın. Yeşil çay poşetleri ile arpacık tedavisi yapabilirsiniz. Yeşil çay poşetinin işi bittikten sonra poşeti hafifçe su altında temizleyin. Ardından olduğu gibi 5 dakika boyunca dondurucuya bırakın.

Poşet Yeşil Çay

Dondurucudan aldığınız yeşil çay poşetini arpacık üzerinde en az 5 dakika tutun. Soğutulmuş çay poşeti enfeksiyon ile mücadele edecek ve arpacığın mikrobunu kırarak tedavi edecektir.

Arpacık  için Çay Ağacı Yağı

Dört damla çay ağacı yağı ve bir çorba kaşığı soğuk suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımın içerisine pamuğu batırıp, hafifçe sıkın.

Çay Ağacı Yağı

Arpacık olan gözünüze bu pamuğu beş dakika kadar bekletin. Bu işlemi toplamda 3 defa tekrar edin. Çay ağacı yağı, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar ile mücadele eder. Aynı zamanda anti-bakteriyel özelliğe de sahiptir.

Arpacık için Sarımsak

Bir kaç diş sarımsağı temizleyip, püre haline gelene kadar ezin. Ezilmiş sarımsağı bir gazlı bez içerisine sarın. Bu şekilde arpacık üzerinde en fazla 3 dakika bekletin.

Sarımsak

Gazlı bezde bulunan sarımsak püresinin sarımsak suyu göz kapağına geçecek ve arpacık enfeksiyonunu yok edecektir. Bu uygulama günde en az 6 defa yapılmalıdır. Ancak gazlı beze sarılı sarımsak püresinin 2 saatte 1 temizlenmesi yani yeniden yapılması gerekir.

Göz bakımı için bilgiler almak istiyorsanız vücut bakımı kategorimizin içerisinde bulunan göz bakımı kategorisine mutlaka göz atmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ