Göz Altı Morlukları Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları nasıl geçer? Gün içerisindeki koşuşturmacalar, günlük hayat telaşesi ve dönem dönem yaşanılan baskı ve stres hissi, vücudun yorgun düşmesine sebep olur. Bitkin bir vücut, haliyle dinlenme ihtiyacını farklı şekillerde göstermektedir. Göz altı morlukları, halsizlik hissi, vücudun belirli bölgelerinde meydana gelen ağrılar ve benzer şikayetler buna örnek olabilir. Bu şikayetlerden en çok rastlanılanıysa göz altı morluklarıdır. Sadece yorgunluk değil, birçok sebep göz altlarının morarmasına sebep olabilir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur?

En sık rastlanan cilt problemleri arasında yer edinmiş göz altı morlukları, uzmanlar tarafından birçok sebeple açıklanabilmektedir. Vitamin eksiklikleri, genetik nedenler veya yetersiz sıvı alımları, göz altı morlukları nasıl oluşur? Sorusunun yanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Göz altı morluklarının neden oluştuğuna dair detaylı bir liste yapılırsa, şu sebepler listelenecektir:

 • Genetik (Ebeveynlerde bu cilt sorunu varsa siz de bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Üst kuşak da buna dahildir.)
 • Yaşlılık
 • Gün içerisinde alınması gereken sıvı tüketimini yapmamak (Az su içmek.)
 • Burun tıkanıkları yüzünden göz kapağınız ve burnunuz arasındaki kan damarlarının şişmesiyle birlikte, göz altı morlukları belirginleşir.
 • Yorgunluk
 • Düzensiz bir uyku düzeni
 • Vitamin eksikleri, özellikle B, C, K ve E vitaminleri göz altında koyu halkalara sebep olur.
 • Cildinizin göz altı bölgesinde daha ince olması, gözünüzün altının sürekli morarmış gibi gözükmesine sebep olabilir.
 • Aşırı stres ve baskı halleri
 • Beslenme eksiklikleri
 • Sigara, alkol, kafeinli içerikler tüketmek ya da madde bağımlılıkları
 • Kalitesiz makyaj ya da kozmetik ürünlerinin kullanımı
 • Adet zamanları, menopoz veya hamilelik gibi hormonol değişimler
 • Alerjilerinizin tetiklemesiyle, damarlar genişler ve ortaya çıkarlar

Göz altı morluklarının birçoğu makyaj hileleri veya kapatıcılarla gizlenebilseler de, sağlığınız üzerindeki olumsuz etkiyi kaldırmayacaktır. Bunun için bir uzman görüşü veya yaşam kalitenizi arttıracak davranışlar, bu durumu ortadan kaldırabilir. Pratik çözümler veya doğal yöntemler vasıtasıyla da bu durumun üstesinden gelmeniz mümkün olmaktadır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Peki, göz altı morluklarını nasıl geçirebilirim? Bunun için birçok yöntem bulunmaktadır fakat öncelikle doğal ve bitkisel yöntemleri tercih etmeniz önerilir. Böylelikle hem sağlığınızı tehlikeye atmadan, hem de maliyetsiz çözümler edinebilirsiniz.

Salatalık veya salatalık kürleri: Göz altlarının veya göz kapaklarının dostu olarak tanımlanabilir. Salatalıkları kabuklarıyla beraber, keserek gözlerinize koyabilirsiniz. 10 dakikalık bir bekleme süresi yeterli olacaktır. Her gün bunu yaparak hem gözlerinizi rahatlatabilir, hem de yaşam konforunuzu arttırabilirsiniz. Bir diğer alternatif; salatalığı kabuklarıyla beraber rendelemek ve suyunu buzdolabında beklettikten sonra pamukla soğuk bir şekilde göz altlarınıza ve göz kapaklarınıza bu kürü uygulayabilirsiniz. 15 dakika sonra yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Patates ve domates kürleri: Temelde ikisi de salatalıkla aynı işlevi görmektedir. Yalnız patatesteki ince ayrıntı taze nane yapraklarının ince ince doğranıp soğuk sütün içine karıştırılması ve bu sütün de göz altlarına uygulanmasıdır. Domates diğerlerinden daha az bir süre olan 5 dakika bekletilmelidir. Bunun gibi birçok bakım kürü bulunmaktadır. Çay, limon, elma suyu ve Türk kahvesi gibi…

Daha çok bir uzman kişi tarafından gerçekleştirilen işlemlerse şöyledir;

Işık dolgu uygulaması: Kolajen gibi kozmetik dolgular veya vücudunuzdan alınan yağların göz altlarına enjekte edilmesi.

Mezoterapi: Bazı ilaçlar, vitamin, enzim, aminoasit ve mineral gibi göz altı deri tabasına verilmesi işlemi.

Blefaroplasti: Bir göz ameliyatı olarak da bilinmektedir. Alt ve üst kapakları ile göz çevresindeki derinin toplanması işlemi gerçekleştirilir. Göz altı morlukları böylece azaltılmış olur.

Kimyasal peeling: Hasarlı deri katmanının yerine, yeni bir derinin gelmesini sağlayan bir uygulama olarak bilinmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.