Domates Maskesi

Domates Maskesi

Domates maskesi cilt bakımında bayanların en çok tercih ettiği doğal formüller arasında bulunur. Kısa sürede ciltte meydana getirdiği olumlu değişiklikler ve yapımının kolay olması bu maskenin tercih edilmesindeki en önemli etkendir. Cildin ihtiyacına göre domates ve başka doğal ürünlerin karıştırılmasıyla yapılan birçok domates maskesi bulunmaktadır. Bu yazımızda siyah nokta ve sivilce problemini gideren, sivilce izlerinin geçmesine yardımcı olan, cilt rengini açan, gözenekleri sıkılaştıran, cildi temizleyen ve nemlendiren birçok domates maskesi tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Siz de cildinizin ihtiyacına göre bu maskelerden ihtiyacınız olanını, evinizde kolay bir şekilde yaparak daha güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Maske tariflerine geçmeden önce, domates maskesinin cilde faydaları hakkındaki bilgileri paylaşıyoruz.

Domates Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Domatesin içeriğinde bulunan A, C ve K vitaminleri akneleri tedavi etmeye yardımcı olur ve yenilerinin oluşmasını da önlemekte etkilidir.
 • E ve C vitamini içeren domatesle yapılan cilt bakım maskeleri cilt hücrelerini yeniler. Bu sayede cildin yaşlanması geciktirilir.
 • Domates maskesi sadece cildi gençleştirmekle kalmaz, ciltte bulunan sivilce izlerini gidererek daha pürüzsüz ve ışıltılı görünmesini sağlar.
 • Cilt beyazlatıcı özelliği ile de bayanların güzelliğine katkıda bulunur.
 • Domatesin antioksidan özelliği nedeni ile tıkanan cilt gözeneklerinin açılması kolaylaşır ve cilt daha rahat nefes alabilir.
 • Siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olan domates maskesinin düzenli kullanımı halinde yenilerinin oluşması da önlenebilir.

Siyah Noktalar İçin Domates Maskesi

Malzemeler

 • 1 tane avokado
 • 1 tane domates

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kasenin içerisine aldığınız domates ve avokadoyu çatal yardımı ile ezerek püre haline getirin. Yapmış olduğunuz maskeyi cildinize, parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. Maskeyi yüzünüzde yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Bu maske cildinizdeki yağlanmayı önleyecek ve siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Sivilce Lekeleri İçin Domates Maskesi

 Malzemeler

 • 1 tane salatalık
 • 2 tane avokado
 • 2 tane domates

Yapılışı ve Uygulaması

İlk olarak domatesleri güzelce yıkayın ve cam bir kasenin içine alarak çatalla ezin. Avokadoları ve salatalığı da yıkadıktan sonra rendeleyin. Bunların suyunu, ezmiş olduğunuz domatesin içine katın ve malzemeyi güzelce karıştırın. Yaptığınız domates maskesini sivilce lekelerinin üzerine sürün, 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kere düzenli olarak uygulamanız halinde sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Nemlendirici Domates Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tane domates

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yoğurdu cam bir kasenin içine alın. Domatesi yıkadıktan sonra rendeleyin ve bunu kasedeki yoğurdun içine karıştırın. Yaptığınız maskeyi cildinize masaj yaparak yedirin. 10 dakika kadar etki etmesi için beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayarak durulayabilirsiniz. Kuru cildi nemlendiren bu maskeyi cildinizin durumuna göre haftada 2 kere uygulayabilirsiniz. Bu maske sayesinde cildiniz hem kaybettiği nemi geri kazanır, hem de daha rahat nefes alarak ferahlar.

Cilt Parlatıcı Domates Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı organik bal
 • 1 tane domates

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Domatesi yıkayın ve rendeledikten sonra cam bir kaseye alın. İçine belirtilen miktarda bal kattıktan sonra malzemeyi iyice karıştırın. Sonrasında domates maskesini cildinize yedirerek uygulayın ve 10 dakika kadar etki etmesi için bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayarak maskeden arındırın. Cildinizin daha parlak ve pürüzsüz görünmesi için bu maskeyi haftada 1 kere uygulamanız yeterli.

Cilt Temizleyici Domates Maskesi

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı aloe vera suyu
 • 2 çorba kaşığı domates suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kasenin içinde aloe vera suyu ve domates suyunu karıştırın. Bir pamuk yardımı ile bu karışımı cildinize sürün, 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak uygulamayı sonlandırın. Cildi derinlemesine temizleyen ve ferahlamasına yardımcı olan bu maskeyi haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Cilt Beyazlatıcı Domates Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 • 1 tane domates

Yapılışı ve Uygulanışı

Domatesi güzelce yıkadıktan sonra rendeleyin. Rendelenmiş domatesi temiz bir tülbent bezinin içine alarak, suyunu süzdürün. Bu domates suyunu bir kasenin içinde pirinç unu ile karıştırarak maske yapın. Domates maskesi sürülebilecek kıvama geldiğinde cildinize uygulayın ve 10 dakika etki etmesi için bekletin. Ardından yüzünüzü bol ılık suyla yıkayarak maskeden arındırın. Bu maskeyi haftada 1 kere düzenli olarak uygulamanız halinde, cilt renginizin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Domates Maskesi

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı domates suyu
 • 3 damla limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kasenin içinde domates ve limon suyunu karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımı ile karışımı cildinize uygulayın. 8 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz. Haftada 2 kere düzenli olarak uygulayacağınız bu maske sayesinde bir süre sonra cildinizin gözeneklerinin sıkılaştığını fark edebilirsiniz.

Domatesle yapılan cilt maskeleri ile daha sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmak mümkündür. Domatese alerjisi olanlar verdiğimiz tarifleri denememeli. Maskelerden herhangi birinin uygulanması sırasında ciltte kızarma, yanma ve kaşıntı gibi herhangi bir problem meydana gelirse, hemen yüzünüzü bol su ile yıkayarak uygulamaya son verin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.