Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül suyu nasıl kullanılır bilmiyordum. Gül suyunu hep koku veren ve cilde saf olarak sürülen bir çeşit kolonya gibi görüyordum. Ancak gül suyunun asıl kullanımı sadece bu değilmiş. Şimdi sizlere gül suyunun doğal cilt bakımı için 9 farklı kullanımından bahsetmek istiyorum.

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül suyunun cilde bir çok faydası var. Cilde sürüldüğünde cildi rahatlatır. Cildiniz isterse kuru, isterse de yağlı olsun fark etmeksizin tüm cilt tiplerine gül suyu kullanılır.

Gül suyu, yağlı cildi temizler, ciltteki yağ dengesini korur. Tahriş olmuş cildi yatıştırır. Bunların dışında düzenli gül suyu kullanımı sonrasında cildi parlatır. İçerisinde barındırdığı anti-oksidanlar ve çeşitli vitaminler sayesinde yaşlanma belirtilerini önler.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül suyu çok farklı şekillerde kullanılır ve cilt bakımı yapar. Göz altı şişkinliği, cilt temizliği, cildi yumuşatmak, banyo sonrası, doğal makyaj temizleyici olmak üzere bir sürü iş görür. Dilerseniz gül suyu nasıl kullanılır ve ne şekillerde kullanılır anlatalım.

Göz Şişkinliği için Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül suyunu buz kalıbına boşaltın ve buzdolabında buz haline getirin. Buz haline gelen gül suyunu sabah kalktığınızda göz altlarına uygulayın. Bu uygulama sonrası göz altı şişkinliği yatışacak ve düzenli yapılırsa bir süre sonra göz altı şişkinliği olmayacaktır.

Cilt Tazeleyici Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Özellikle yaz aylarında gül suyunu cildinizi tazelemek için kullanabilirsiniz. Evde boş bir sprey şişesi içerisine gül suyunu doldurun. Bir parça pamuk veya ped üzerine gül suyunu sıkıp, cildinizi temizleyin.

Cildinize sürer sürmez cildiniz ferahlayacak ve beslenecektir. Aynı zamanda gül suyu ile cildi silmek cildinizi besleyecektir. Ben şahsen gül suyu spreyini buz dolabında serin bir şekilde tutup, gün içerisinde bir kaç kez yüzümü bu şekilde siliyorum.

Banyoda Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Tüm vücudunuzu gül suyu ile yumuşatmak ve cildinize tazelik katmak istiyorsanız, 2 bardak gül suyunu, su dolu küvete dökün ve içerisine girin. Bu şekilde banyo sonrası cilt bakımı yapmış hemde cildinizde mis gibi bir koku bırakmış olursunuz.

Cilt Yumuşatıcı Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Kuru cilde sahip bayanlar gül suyunun inanılmaz faydasını görmelisiniz. Cildinize düzenli olarak kullanacağınız gül suyu cildinizi harika bir şekilde yumuşatır ve yatıştırır. Tek bir kullanımdan sonra bile cildinizin nasıl nem kazanacağını görmek için gül suyunu denemelisiniz.

Doğal Makyaj Çıkartıcı Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Evde kolonyalı mendil veya çeşitli maddeler ile makyaj temizlemek yerine bir parça pamuk üstüne gül suyunu damlatın ve yukarıdan aşağıya doğru yüzünüzü silin. Makyaj çıkartmak için evde bu şekilde basit kullanabilirsiniz.

Eğer daha etkili kullanmak isterseniz, bir parça pamuk üzerine hindistan cevizi yağı ve gül suyunu damlatarak makyajınızı temizleyin. Hindistan cevizi yağı bulamazsanız gül yağı da kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem cildiniz beslenecek hemde doğal makyaj temizleyici kullanmış olursunuz.

Cilt Nemlendirmek için Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Cildinizin daha sağlıklı, ışıltılı ve nemli kalmasını istiyorsanız sprey şişesine doldurduğunuz gül suyunu direk yüzünüze uygulayabilirsiniz. Makyaj üzerine de uygulanabilmektedir. Ancak çok az kullanılması gerekir.

Cilt Toniği Olarak Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Gül suyu yaşlanma sürecini yavaşlatan doğal bir sudur. Aynı zamanda kırışıklıkları önler ve gözeneklerin daha sıkı olmasını sağlayarak, cildi parlatır.

Tahriş Olmuş Cilde Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Cildiniz tahriş olmuşsa cildinizi yatıştırmanız ve tahrişin geçmesini beklemelisiniz. Cildi en iyi şekilde yatıştıran doğal sulardan biriside gül suyudur. Aynı zamanda gül suyu cildi yatıştırırken mis gibi koku da verir.

Gül Suyu Hakkında Bilimsel Araştırma

Gül suyu kokusu üzerine araştırma yapan bilim adamları, gül suyu kokusunun insan stresini aldığını belirtiyorlar. Stresi azalan insanlar daha olumlu ve sağlıklı olduklarını hatta geceleri uyurken daha rahat ve kaliteli bir uyku sürdürdüğünü söylüyorlar.

Gül suyunun nasıl kullanılacağı hakkında tüm bilgilerimizi sizlerle paylaştık. Eğer yukarıda anlamadığınız bir şey olursa veya paylaşmak istediğiniz farklı kullanım metotları varsa lütfen değerli yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşın.

YORUMLAR

 1. blank Mikail dedi ki:

  Selam iyi günler benim cildim aşırı güneşe hasar kalmış, hastalığımin ismi Egzema ve sedef. Bir tane gül suyu (rosense) aldım.
  1) Acaba benim hastaliga faydası olurmu?
  2)Eğer kullanmam gerekirse günde kaç defa kullanmam gerekiyor?
  3) Düzenli kullanırsam kac hafta icerisinde düzelme olur?

  SAYGILAR
  TEŞEKKÜRLER