Kortizon Nedir, Yan Etkileri, Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır, Vücuttan Nasıl Atılır?

Kortizon Nedir, Yan Etkileri, Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır, Vücuttan Nasıl Atılır?

Kortizon Nedir, Yan Etkileri, Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır, Vücuttan Nasıl Atılır? Kortizon, böbrek üstü bezlerinin ürettiği bir hormondur. İnsan vücudu için oldukça önemli olan kortizon, yeterli üretilmediğinde birçok hastalık gelişmekte ve hayatı tehdit eden olumsuzluklar yaşanmaktadır. Kortizon hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizin için hazırladık.

Kortizon ne demek, yan etkileri nelerdir gibi bilgiler yanı sıra en çok merak edilen kortizon kilo aldırır mı sorusunun yanıtını da makalemizde bulabilirsiniz.

Kortizon Nedir?

Kortizon ne demek? Böbrek üstü bezlerinde salgılanan ve vücutta karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenleyen hormondur. Doğumdan üç hafta sonra üretilmeye başlar ve ölene kadar devam eder. Sağlıklı bir insanda günde 15 ile 40 mg kortizon salgılanır.

Şişmanlarda çok daha fazla salgılanmaktadır. Eğer yetersiz kortizon salgılanıyorsa dışarıdan almak ve eksikliği gidermek gerekir. Aksi halde ciddi rahatsızlıklar söz konusu olmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde de kortizon kullanılmaktadır.

Kortizon Yan Etkileri Nelerdir?

kortizon iğnesi, kortizon ne demek, kortizonlu iğne, kortizonun zararları, kortizon içeren ilaçlar, kortizon tedavisi,

Böylesine önemli bir hormon olan kortizonun dışarıdan fazla alınmasında bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Bu kadar önemli bir hormon olan kortizonun zararları da olabilmektedir. O yüzden kortizon içeren ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır.

Kortizon tedavisinin yan etkileri özellikle çocuklar için gelişimde bozukluğa neden olmasıdır. Bu yüzden çocuklarda oldukça dikkatli kullanılması gerekir. Ayrıca kortizon içeren ilaçlar kan basıncında yükselmeye, kas erimesi ve zayıflığına, ciltte kıllanma ve regl bozukluklarına, vücutta şişlik ve yağlanmaya, psikolojik sorunlara, kan şekerinin yükselmesine, troid problemlerine, mide rahatsızlıklarına, gözlerde katarakta ve seksüel sorunlara neden olmaktadır.

Kortizon tedavisi aniden kesilmemelidir. Bu organizmada bir takım ani reaksiyonlara neden olmaktadır.  İlaca başlarken de bitirirken de yavaş ve kademeli olarak kullanılmalıdır. Bu konuda doktor gerekli doz ayarını yapmaktadır. Kortizon tedavisi böbrek üstü bezi yetersizliği bakımından fiziksel bağımlılık yapar.

Uzun süreli kortizon içeren ilaçlar kullanıldığında kemik erimesi meydana gelir.

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Kan hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, kalp damar sistemi hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları ve romatizmal hastalıklar başta olmak üzere böbrek ve idrar yolu hastalıkları, karaciğer hastalıkları, hormonal hastalıklar, alerjik hastalıklar, göz hastalıkları ve tümör tedavilerinde kullanılır.

Ayrıca zehirlenmelerde, sıcak çarpmasında, travma ve şoklarda kortizon tedavisi uygulanmaktadır.

Kortizonlu İlaçlar Nelerdir?

Kortizon iğnesi güçlü bir iltihap gidericidir. Vücuda enjekte edilerek enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Vücutta normal salgılanan kortizon kana karışarak tüm vücuda dağılırken kortizon iğnesi ile enjekte edilen yapay kortizon iltihaplı bölgeye direk uygulanır.  Bu yüzden etkisi çok daha güçlüdür. Başlıca kortizonlu iğne çeşitleri, Symbicort Forte Turbuhaler, Diprospan 1 Ml Ampul, DIPROKLENAT ampül, Seretide İnhaler 250 mcg 120 Doz, Prednol-L Ampul, Celestone Chronodose 1 Ml 1 Ampuldür.

Kortizon içeren ilaçlar, romatizma hastalıklarının tedavisinde, ankilozan artrit, spondilit artrit gibi hastalıkların tedavisinde, iltihaplı bağ dokusu hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı gibi kan hastalıkları ve sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde ve tümör tedavilerinde kullanılmaktadırlar.

Ayrıca idrar yol iltihabı, katarakt, hormonsal hastalıklar ve şoka giren hastalara da kortizon içeren ilaçlar verilmektedir. Bunlar ya ağız yolu ile ya da kortizon iğnesi olarak hastalığın türüne ve seyrine göre doktor tarafından belirlenmektedir.

Kortizonlu Kremler Nelerdir?

Pişik, böcek sokması, cilt alerjisi, kaşıntı, sedef ve çeşitli egzama rahatsızlıklarında kullanılan kortizonlu kremlerin başlıcaları; Dermovate merhem, Momecon Krem, Cutivate krem, psovate losyon, Elocon Pomattır. Bu tür kortizon içeren ilaçlar çok dikkatli uygulanmalı ve herhangi bir olumsuz yan etki ile ile karşılaşıldığında mutlaka doktorla görüşülmelidir. Ayrıca kortizon tedavisi uzun süre kullanıldığında ve yüksek do kullanıldığında ciltte olumsuz etkiler ve cilt yapısında değişiklikler olmaktadır. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır?

Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan kortizon içeren ilaçlar aşırı alındığında vücuttan atılması oldukça zordur. Bu da bir takım olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bunların başında ödem, yüksek tansiyon, karın ve sırt bölgesinde yağlanma, yüzde şişme, diyabet, kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklardır. Ödem oluşumuna neden olduğundan kalp ve böbrek yetmezliği olan kişilerde çok dikkatli kullanılmalıdır.

Kortizon vücuttan tamamen atılamaz. Böbrek üstü bezlerinde sürekli salgılandığı için atılan kortizon anı şekilde salgılanarak kullanılmaktadır. Bu yüzden kortizon tedavisi uygulanırken beslenmeye dikkat edilmelidir. Böylelikle olumsuz yan etkileri en aza indirilebilmektedir. Bunun içinde öncelikle tuz tüketimi en aza indirilmelidir. Kortizonlu iğne ve kortizon içeren ilaçlar kullanılırken potasyumda vücuttan hızlı bir şekilde atılmaktadır.

Bu oldukça önemli mineralin yerine konması önemlidir. Bu yüzden potasyum açısından zengin besinler tercih edilmelidir. Sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmeli yağlı ve şekerli besinlerden kaçınılmalıdır.

Kortizon tedavisi uzun süreli olduğunda kemik erimesine neden olduğunu söylemiştik. Bu yüzden kalsiyum tüketimini arttırmak faydalı olmaktadır. Yoğurt, peynir, yeşil sebzeler, balık, kuru baklagiller, fındık gibi kalsiyum yönünden zengin gıdalar tercih edilmeli ve kortizonun neden olduğu kalsiyum eksikliği bu besinlerle giderilmelidir.

Kortizon içeren ilaçlar kullananlarda kortizonun dışarı atılması mümkün olmadığı için yan etkileri en aza indirmenin yolu doğru beslenmektir. Hazır gıdalarda bulunan sodyum türü katkı maddeleri kortizon tedavisinde olumsuz etkileri arttırmaktadır. Bu yüzden hazır gıdalardan uzak durulmalı ve evde hazırlanan sağlıklı besinler tüketilmelidir. Kaçınılması gereken besinler kabuklu deniz ürünleri, salata sosları, hazır çorbalar, ketçap ve mayonezler, margarinler ve mısır gevreği türü yiyeceklerdir.

Kortizon Kilo Aldırır Mı?

Kortizon tedavisinin kilo aldırdığı düşünülmektedir. Bu nispeten doğrudur. Özellikle iştah açıcı yan etkisi kilo almaya neden olurken yüzde yuvarlaklaşma ve şişliğe neden olduğu ve vücutta ödem yaptığı için kilo almış gibi görünümde vermektedir.

Kortizon içeren ilaçların yan etkileri arasında deride incelme, yüz, karın ve göğüs bölgesinde yağlanma bulunmaktadır. Ayrıca kortizon tedavisi sırasında vücudun karbonhidrat dengesi bozulduğundan aşırı tatlı ve şeker isteği meydana gelir. Bu da kilo aldırması açısından önemlidir.

İster kortizon iğnesi ister kortizon içeren ilaçlar olsun hepsinin kilo aldırıcı etkisi göz ardı edilmemeli ve uygun bir beslenme programı ile bu olumsuz etkiye karşı durulmalıdır. Aksi halde kalıcı bir şişmanlıkla uğraşmak zorunda kalınabilir. Kilo dışında ödem oluşumu içinde aynı şeyi söylemek mümkündür. Kortizon tedavisi bittikten sonra ödem geçebildiği gibi kalıcı da olabilmektedir. Bu tabi ki uzun süreli ve yüksek dozda kortizon tedavisinde söz konusu olan bir durumdur.

Kortizon tedavisi sırasında kilo almamak ve ödemi önlemek için beslenmeye dikkat etmek en iyisidir. Ödeme karşı bitki kürleri, çayları özellikle kullanılmalıdır. Anason, maydanoz sapı, mısır püskülü, kiraz sapı gibi bitkiler kaynatılarak süzülüp gün içinde birkaç kez içilmelidir.

Vücuttan ödemi atmanın en doğal ve etkili yolu bol su içmektir. Kortizon tedavisi sırasında günde 3 litre su içmeyi ihmal etmemek gerekir. Ayrıca yağlı ve şekerli gıdalardan, hazır yiyeceklerden uzak durmak, doğal beslenmek, tuz alımını azaltmak faydalı olacaktır.

Size kortizon ne demek ve kortizonun zararları nelerdir sorularının yanıtlarını vermeye ve bu zararların nasıl en aza indirildiği konusunda bilgiler vermeye çalıştık.  Sağlıklı günler diliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.