Aşırı Saç Dökülmesi İçin Öneriler

Aşırı Saç Dökülmesi İçin Öneriler

Aşırı Saç Dökülmesi İçin Öneriler; Saç dökülmesi bay veya bayan olmak üzere herkeste görülen bir durumdur. Ancak aşırı saç dökülmesi normal bir durum değildir. Uzmanların günde 50 ile 100 adet saç telinin dökülmesi hatta bahar aylarında bu sayının 200’e ulaşmasının normal olduğunu belirtirken aşırı saç dökülmesi bu sayıların çok üzerindeyse bir sorun var demektir.

Bu nedenle eğer sizde de 50 ile 200 saç teli arasından daha fazla saç telinizin dökülmesi ile karşı karşıyaysanız , saçlarınızda aşırı saç dökülmesi var demektir. Bizde bu yazımızda sizlere aşırı saç dökülmesine karşı yapılması gerekenler nelerdir paylaş istedik.

Normal Saç Dökülmesi ile Aşırı Saç Dökülmesi Arasında Farklar

Bir insanda yukarıda da bahsettiğimiz gibi 50 -100 saç telinin dökülmesi doğal ve normal karşılanır. Hatta bu saç dökülme işlemi bahar aylarında da da artar ama en fazla 200 tel saç dökülmesi olur. Uzmanlar bu kadar saç dökülmesinin çok normal ve doğal olduğunu söylüyorlar. Eğer saçlarınızın aşırı dökülme sorunu varsa muhakkak bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

Aşırı Saç Dökülmesine Çözümü Kim Bulabilir?

Eğer saçlarınız aşırı dökülüyor ise size çözüm önerilerini sunacak olan uzmanlar kim? diye soracak olursanız, sizlere yardım edebilecek ve çözüm önerilerinde bulunabilecek kişi deri hastalıkları uzmanı olmalıdır.

İlk olarak uzman saçlarınızın neden bu kadar fazla döküldüğünü ve bunu nasıl engelleyebileceği hakkında bir tanı koyar. Ardından da tedavi yöntemini uygulamaya geçer.

Aşırı Saç Dökülmesi Neden Olur?

 • Aşırı saç dökülmesi saçlarınıza verdiğiniz abartı şekillendirmelerden kaynaklanabilir. Mümkün olduğu kadar aşırı şekillendirmeden kaçınmalısınız.
 • Aşırı saç dökülmesi gün içerisinde jöle , saç spreyi gibi saç kozmetik ürünleri kullanıp, gün sonunda bu kozmetik ürünlerden saçlarınızı arındırmadığınızdan kaynaklanır.
 • Hamilelik döneminde , alopesi areata denen yüksek ateşli hastalıklar aşırı saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilir.
 • Yanlış uygulanan saç bakımı saçlarınızı dökebilir.
 • Kalitesiz , markasız saç ürünleri kullanmak saçlarınızı aşırı dökebilir.
 • Saçların devamlı toplanması , saçların havasız bırakılması gibi örgü gibi saç şekilleri saçların aşırı dökülmesine neden olur.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra fön ile aşırı kurutma hatta saçlarınızı yakma veya aşırı sıcaktan dolayı kırmak aşırı saç dökülmesine neden olabilir.
 • Aşırı saç dökülmesine çözüm olarak saç tarağınızı sadece sizin kullanmanızı öneririz. Çünkü bazı saç dökülme vakaları deri hastalıklarından da bulaşmaktadır.

Aşırı Saç Dökülmesi için Maske

Malzemeler

 • Nane ( 1 yemek kaşığı )
 • Devetabanı yaprakları ( 2 yemek kaşığı )
 • Şerbetçi otu kozalağı ( 2 yemek kaşığı )
 • Meşe Kabuğu ( 2 yemek kaşığı )
 • Su ( 2 litre )

Hazırlanışı ve Uygulanışı : 2 litre suyun içerisine yukarıda yazdığımız tüm malzemeler eklenir ve 2 saat boyunca bu su ağzı kapalı bir şekilde dinlenmeye alınır. Ardından saçlar yıkanır ve son durulama suyunda karışım ile durulanır. Burada önemli olan not bu suyu fön veya havlu ile kurutmadan saçınızda kurumasını sağlamaktır. Aşırı saç dökülmesi için maske her banyo sonrasında uygulanabilecek bir maske türüdür.

Aşırı saç dökülmesi için maske tarifi saçlarınızın dökülmesini azaltarak diğer yandan da saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve böylece saç dipleriniz daha rahat nefes alır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.