Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler. Saç ekimi yaptırdıktan sonra önemli ve bilinmesi gereken işlemler vardır. Saç ekiminden sonra uzmanlar , saç ekimi yaptıran kişiye olabildiğinde açıklama yapar. Ancak bazıları bu açıklamaları unutur veya uzmanlar her şeyi tek tek söyleyemez.

Bu nedenle sizlere saç ekimi sonrası bilinmesi gerekenler hakkında bilgi vererek , saç ekimi sonrası yapmanız gerekenlerden bahsedelim.

Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi yapıldıktan sonra hastanede kalma gibi bir durum söz konusu olmadığından dolayı , saç bakımı , saç ekimi sonrasın yıkanması gibi bir çok konuyu bilmeniz gerekir. Saç ekimi sonrasında bilinmesi gerekenleri bir kaç başlık halinde sıralayalım.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrasında yaklaşık olarak 3 gün boyunca dikkat etmeniz gereken şeyler aşağıda sıralanmıştır.

 • Kesinlikle ağır şeyler kaldırmamalı ve ağır işler yapmamalısınız.
 • Saç ekimi sonrası için verilen ilaçların özellikle ilk 3 gün çok dikkatli ve zamanında kullanmalısınız.
 • Stres , heyecan , cinsel ilişki , alkol gibi şeylerden uzak durmalısınız.
 • Saç ekimi sonrasındaki pansuman yapılması için sizi 1. gün çağırırlar. Doktorunuza muhakkak sorun.
 • Saç ekimi sonrasında geceleri yatarken yüz üstü yatmaktan kaçının. Özellikle saç ekimi yapılmış bölge ile yastığınızı kesinlikle temas ettirmeyin.
 • Saç ekimi sonrası ekim yapılan bölgeyi iyi korumalısınız. Bölgeyi bir yere çarpmak veya sürtmek zarar verebilir. Özellikle kalabalığın bulunduğu otobüs , minibüs , metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına binmemeye özen gösterin.
 • Saç ekimi sonrası , havuz , hamam , deniz ve aşırı güneş gibi faktörlerden uzak durun.
 • Saç ekimi sonrası bir hafta kadar kasket , şapka , tülbent , bere gibi giysiler giyilmemeli ve takılmamalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında ayakkabı bağlamak bile olsa başınızı öne eğecek hareketlerden kaçınmalısınız. Aksi halde yüzünüzde şişmeler oluşabilir.
 • Saç için jöle , briyantin , saç spreyi gibi malzemeler kullanmayın.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemi , saç ekimi sonrası 24 veya 48 saat içerisinde yapılır. Ancak bu saat saç ekimi cerrahının tercihine göre değişebilir. İlk yıkama , saç ekim merkezi veya hastanede yapılıyorsa kullanılan şampuan olmaz. Köpüren ve antiseptik bir madde ile yıkanır.

Eğer saç ekimi sonrası yıkamayı evde yapacaksanız ki bu yıkama ilk hafta sonrasında yapılır. Doktorunuzun önerdiği antiseptik , köpürten madde ve ılık su ile yıkanmalıdır. Aynı zamanda doktorunuz pansuman sonrasında kullanılması gereken şampuan ve saç yıkama şeklini size anlatır. Saçlarınızı kuruturken çok bastırmamaya ve havluyu sürtmemeye dikkat etmelisiniz.

Saç ekimi sonrası 15. günde artık normal yıkamaya dönebilirsiniz. Ancak bu normal yıkama olarak söylesek de şampuanı 1 veya 2 kez kullanın.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci ve saçların tam evresini tamamlaması yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir. Bu altı ayı kısaca açıklamak gerekirse;

 • Saç ekiminden 3 gün sonra , ilk saç yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Saç ekimi sonrası oluşan kabuklar düşecektir.
 • Saç ekimi sonrası ilk hafta bitimi doktorun verdiği ilaçlar bitmiş olur.
 • 10. gün saç ekimi bölgesi iyileşmiş olur.
 • 15. gün saç ekimi sonrası dikişler alınır ve artık %100 iyileşme sağlanmış olur.
 • 20-25. gün ekilen saçların %60’ı dökülür.
 • 4-4,5 ay sonra dökülen saçlar ve normal saçlarınız uzar.
 • 6 ay sonunda saçlarınız tamamen uzamış ve normal saçlarınız ile beraber saçlarınızı kestirebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç ekimi sonrası bakım hakkında sizlerle bir video paylaşmak istiyorum. Bu videoyu izleyerek saç ekimi sonrası bakım işlemlerinin nasıl yapıldığı ile alakalı Dr. Servet Terziler’in açıklamasını yapmış.

Saç ekimi sonrası ilaç

Saç ekimi sonrasında uzmanlar genel olarak ağrı kesici ve ödem önleyici ilaçlar verebilir. Bu ilaçların kullanımı ve dikkat edilmesi gereken noktaları doktorunuz size anlatacaktır.

Saç ekiminden sonra saçların dökülmesi

Saç ekiminden sonra saçların dökülmesi gayet doğal ve normal bir durumdur. Saç ekimi operasyonundan ilk birinci aya kadar saç dökülebilir. Bu dönemden sonra saçlarınız yeniden çıkacaktır.

Saç ekimi sonrası uyuma

Saç ekimi yaptıran bir kişi , saç ekiminin birinci gününde çok tedirgin olur ve uyumada zorluk çekebilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus , saç ekimi yaptıran yerin bir yere temas etmemesidir. Yaklaşık 1 hafta sonra saç ekimi yaptıran kişi rahat rahat yatabilir.

YORUMLAR

 1. blank Ali dedi ki:

  Ben saç ekimini İstanbul Mega Hair Trans’da 2 kere oldum.. Birincisinde Gülten Ünveren hanımın elemanları yaptı. İkincisinde ekimi Gülten hanım kendisi yaptı şuan çok süper oldu. Hemen yaptırıp hemen çıkacak veya çıkmadı diye endişeye kapılmayın en az 8 ay veya 1 yıl içinde belli oluyor. Gülten Hanım çok iyi bir saç ekimi uzmanı. Herkese tavsiye ederim. Ben siteye fotoğrafımı koydum Gülten Hanım örnek olarak beni gösterebilir. Ekim sonrası ilaçlar mutlaka oluyor. Ama bunu bir uzmanın denetiminde yapmak daha doğru tabi… Ama şu bir gerçek ki uzmanınızın dediklerine harfiyen uyun çok etkisi oluyor…

Yardım Başvurusu Maddi Yardım