Kabarık Saçlar için Bakım

Kabarık Saçlar için Bakım

Bayanların en çok şikayetçi olduğu şeylerden bir tanesi kabarık saçlardır. Yazın nemli havalar da hele kabarıklığa bir çözüm getirilememektedir. Saçlarınızın kabarması ve elektriklenmesi saçlarınıza ihtiyacı olan nemi veremediğinizden kabarmaktadır. Kuruyup dış etkenlerden kaynaklanarak kabararak elektriklenmektedir. Öncellikle saç tipinize uygun olarak şampuan seçmelisiniz ve saç bakımlarınızı ertelemeden özen göstererek yapmalısınız.
İlk olarak şampuanınızı değiştirmekle işe başlamalısınız. Kuru saçlar havadaki nemi direk saçınıza seçerek kabarmaya yol açacaktır. Bunun yanında saç kremlerini de saçınıza uygun olarak seçmelisiniz. Gliserin ile seha butter gibi nemlendirici olan saç kremlerini seçebilirsiniz. Kabarıklığa en iyi gelen kremlerdendir. Saç kremini saçınızın orta kısmından uçlara doğru sürdüğünüz takdirde bilinenin aksine saçlarınızı ağırlaştırmayacaktır.
Isı koruyucu sprey mutlaka kullanmalısınız. Haftada en az bir kez kullanımı yeterli olacaktır. Denizden, güneş ışınlarından etkilenen saçınız canlılığını yitireceğinden kuruyacaktır ve bu da kabarmasına neden olacaktır. Saç spreyleri saçınızdaki kuruluğu giderir ve kabarmayı önlemektedir.

Doğal dalgalar elde edinin duştan sonra mesela saçlarını topuz yaparak kabarmasını engelleyebilirsiniz. Gece yatmadan önce duşunuzu alın nem takviyesini de saçınıza uyguladığınız zaman ense kısmından toplayın ve küçücük bir topuz yapın. Daha belirgin dalgalar içinse her iki taraftan ense kısmından topuz yaparak elde edebilirsiniz. Sabah kalkıp saçınızı açtığınızda parmaklarınızın yardımı ile saçınıza şekil verin.

Banyodan sonra başınızı öne eğerek saçlarınızı taramanız saç köklerindeki doğal yağın tüm saçlarınızı yayıldığını tabii ki de bilmiyordunuz. Düzenli bir şekilde saçlarını hem tarayıp hem de nemlendirirseniz şekil alması hem daha kolay olur hem de doğal dalgalara sahip olursunuz.

Saç kurutma makinesiyle saçınıza gelen sıcaklık saçtaki nemi aldığından saçınız daha çabuk elektriklenir ve kabarır. Saçlarınızı kurutacak iseniz kendiliğinden kurumasını sağlamalısınız. Başınızın ağrımaması için veya migreniniz var ise tepeden saçlarınızı kurutarak gerisini kendi haline bırakmalısınız. Ayrı bir yöntem ise saçlarınızı ısıdan veren makinelerden korumak için kremler bulunmaktadır. Kremleri kullanarak fön makinesini yukarıdan doğru saçlarınızı hava aldıracak şekilde kurutursanız elektriklenme ve kabarma daha az olacaktır. Sabah saçlarınızı yıkamak yerine dışarıdan gelip duşunuzu aldıktan sonra kurutursanız kabarıklık sabaha kadar daha aza inecektir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.