Sirke Saç Döker mi?

Sirke Saç Döker mi?

Sirke saç döker mi? Dökmez mi? Kuaförlerin ve saç uzmanlarının büyük tartışması sonucunda derin bir araştırma yaparak sirkenin saçları döküp dökmediği ile ilgili bir araştırma yaptım. Neticesini de sizlerle paylaşmak istedim.

Sirke Saç Döker mi?

Sizlere daha önce kepeğe karşı kesin çözüm  adlı bir yazı yazmıştım. Bu yazıda sirkeli su ile saçlardaki kepek probleminin kesin giderileceğini belirtmiştim. Aslında sirkenin saça faydaları olduğu gibi zararları da var. Önemli olan sirkenin kullanımını doğru ve düzgün yapmaktır.

Sirke doğru kullanıldığı taktirde saçların parlamasını, kepeğin giderilmesini ve saç derisindeki cilt hastalıklarının yok olmasını sağlar. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Ancak bu bahsettiğim uygulamalar organik sirke ile yapıldığı taktirde geçerlidir.

Sirke Saça Nasıl Uygulanır?

Sirke her ne kadar saçlara faydalı olsa da sirkeyi su ile inceltmeden saçlara kullanılması son derece zararlı olabilir. Çünkü herkesin saç teli veya herkesin saç derisi aynı değildir. Bu nedenle saçlara sirke uygularken mutlaka sirkenin 3 katı su ile karıştırılıp uygulanmalıdır. Aksi halde saçlara zarar verebilir.

Peki sirke banyoda saça nasıl uygulanır diye soracak olursanız, çok basit diyebilirim. Banyo esnasında veya saçlarınızı yıkarken son kez şampuanlayıp, güzel bir şekilde saçlarınızı durulayın. Yani sirkeyi saçlarınıza en son durulama suyunda kullanacağımızı unutmayın.

Saçlarınızı duruladıktan sonra bir bardak elma sirkesi ile 3 bardak suyu karıştırıp durulama suyu olarak kullanın. Eğer saçlara direk olarak sirke dökerseniz saçlarınızı yıpratırsınız.

Kafanızdaki soru “sirke saçta koku yapar. Bu koku nasıl geçecek?” Korkmayın. Saçlarınızı sirkeli su ile duruladıktan sonra çok az bir koku olacaktır. Hatta bu koku saçlar kurudukça çabucak geçecektir. Eğer saçlarım hiç kokmasın diyorsanız saçlarınızı sirkeli su ile duruladıktan sonra 5 dakika bekleyin ve tekrar şampuan yapıp çıkın.

Kafanızdaki diğer bir soru ise sirkenin saçlara faydası olabilir. Dilerseniz kısa kısa sirkenin saçlara faydalarından da bahsedelim.

  • Kepekli saçlara sirke uygulandığında kepek ilk yıkamada bile yok olur.
  • Sirke saçları parlatır ve inanılmaz bir hacim katar.
  • Kafa derisinde bir yanma hissi oluşabilir. Ancak korkmayın. Çünkü bu yanma kafanızda bulunan saç derisinin gözeneklerini açtığından dolayıdır.
  • Saçlarınızı normal halinden üç kat daha fazla kabarık gösterir.

Unutmadan sirke ile saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise sirkenin organik olmasıdır. Ayrıca sirke seçerken elma sirkesi olmasına özen göstermelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.