Lazer Epilasyonla İlgili Merak Edilenler

Lazer Epilasyonla İlgili Merak Edilenler

Epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerin gitmesinde, hijyen ya da kozmetik amaçlı yok edilmesi için kullanılmaktadır. Lazer epilasyon da ise teknolojik olarak üretilmiş cihaz sistemlerinin yardımıyla bu tüylerin kalıcı olarak yok edilme işlemine denir. Bu yöntemin tedavide kullanılması son zamanlar gelişen teknolojiyle oldukça yaygın bir hale gelmiştir.

Lazer epilasyon geçtiğimiz bu yıllarda ağrısız, kalıcı ve güvenli bir yöntem olması sebebiyle de hem kadınlar da hem de erkeklerde en sık tercih edilen kozmetik uygulamaların arasına girmiştir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

blank

Lazer epilasyon, lazer cihazlarını kullanarak tek bir halde tüm kılları ve kıl kümelerini lazer ışınlarıyla taranıp yapılan bir işlemdir bu işlemde kullanılan lazer sistemine ve vücuttaki uygulama yapılacak yere göre farklı cihaz ve farklı tiplerde başlıklar kullanılıp hedeflenen alanda taranıp uygulanmaktadır. Başarılı ve etkin bir sonuç alabilmek için uygun tarama çok önemlidir.

Lazer Epilasyon Nasıl Bir Tedavidir?

blank

Lazer cihazları üretimlerine göre farklı dalga boyunlarında olur. Lazer epilasyonda farklı dalga boyutlarında farklı şekillerde üretilen ışık, kıl köklerine kadar da etki edebilmektedir. Kıl kökünün gelişiminde ise 3 farklı fazdan oluşmaktadır. Vücutta kıl kökleri bu gelişimle fazlarını da farklı dönemlerde yaşamaktadır. Lazer ışınları özellikle de büyüme fazındaki kıl kökleri üzerinde etkilidir. Kıl köküne ulaşan lazer ışını kıl kökünde yer alan renk maddesi tarafından emilmektedir. Işık enerjisi ısı enerjisine dönüşmektedir ve oluşan bu ısı kıl kökünü tahrip edip yeni kıl uzamasına engel olmaktadır. Böylelikle büyüme fazındaki kıllar da yok edilmiş olmaktadır.

Kullanılan Lazer Sistemleri Nelerdir?

blank

Lazer epilasyon tedavisinde farklı lazer işlemleri kullanılır. Bunların arasında da dalga boylar farklı olan Diod, ALexandrite ve Nd-Yag sistemleri en sık kullanılan işlemlerdir.

Hastada Lazer Sistemi Seçimi Neye Göre Yapılır?

blank

Cihaz seçiminde her hastada farklı olan, kıl tipi, cilt rengi ve kıl köküne göre seçilir. Bu şartlara uygun olarak da lazer ışınlarının kıl köküne uygulandığı zaman sorunu kökten etkilediği için söz konusu uygun olan lazer sistemiyle tedavi uygulanmalıdır. Çünkü Diyot, Alexandrite ve Nd:yag lazerlerin etkinlik alanları farklı olmaktadır. Bundan dolayı tedavi öncesinde mutlaka kişinin muayenesi yapılır ve ciltteki rengi, kıl kök rengi ve kalınlığı mutlaka belirlenmelidir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Güvenilir midir?

blank

Lazer epilasyonlar işleminde lazer ışığının tek hedefi kıl kökünde olan renk maddesini en iyi şekilde yok etmektir. Bundan dolayı da çevrede yer alan deri ve yumuşak dokulara zarar vermeden kıl köküne ulaşmaktadır. Kıl köküne ulaşan lazer ışınıyla, kıl kökünde bulunan renk maddesi tarafından emilmektedir. Işık enerjisi ısı enerjisine dönüşmekte ve oluşan bu ısı da kıl kökünü tahrip etmektedir. Bu durumda da kıl kökü yok olur. Dolayısıyla da daha derin doku ve organlara ulaşmasını sağlar ve zarar vermesi de söz konusu olamaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.