Yosun Çayının Faydaları Nelerdir?

Yosun Çayının Faydaları Nelerdir?

Yosun Çayının Faydaları Nelerdir? Yosun çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Yosun çayı kullananlar  genelde yosun çayı zayıflatırmı,  emziren anne yosun çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, yosun çayı günde kaç kez içilir, yosun çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Yosun Nedir?

Yosun ülkemizde çok fazla tüketilmese de bilinen binlerce türü vardır. Pek çok farklı alanda yetişebilen ve oldukça dayanıklı olan bu bitkinin bir işe yaramadığını düşünebilirsiniz.

Kutup bölgelerinde bulunan nemli tropik alanlarında ve habitat bölgelerinde bulunan göllerde, nehirlerde ve akarsularda yetişmektedir.

Yosun bitkisi yemeklerde, çaylarda, kremlerde, cilt bakım maskelerinde ve pek çok ilaç yapımında kullanılmasıyla bilinmektedir.

Yosun Çayı Nedir?

Yosun çayı da sık tercih edilen sağlık açısından pek çok faydası olan bir çaydır. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman rahatlatıcı ve yumuşatıcı bir etkiye sahip olur. Bu özelliği sayesinde tahriş olmuş ve iltihaplı mukoza zarlarını tedavi etmek amacı için kullanılmaktadır. Ağız yoluyla oral bir şekilde tüketildiği zaman, mide asidi oluşumunu ve inhibe edilmesini sağladığı için gastrointestinal sistem üzerinde de olumlu yönde etkili olur.

Düzenli bir şekilde yosun çayı içmek hazımsızlık, gastrit ve ülser gibi pek çok mide sorunlarını tedavi edebilmektedir. Aynı zaman da üriner sistem iltihabını yatıştırma yeteneğine de sahip bir çay olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Yosun çayı, soğuk kış aylarında artık gösteren soğuk algınlığı,  mukoza birikmesi ya da balgam atamama gibi pek çok sorunda etki göstererek tam bir balgam sökücü özelliği gösterir ve mukusu kırarak akciğeri temizlenmesini sağlar.

Yosun çayı genellikle kış aylarında sık rastladığımız grip, soğuk algınlığı, nezle ve bronşit gibi pek çok solunum problemlerini tedavi edebilmek için kullanılmaktadır. Bu duruma ek olarak, içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslerle mücadele eder.

Metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olan yosun çayı zayıflamak isteyenlere yardımcı olur, kanın çok fazla pıhtılaşmasını engeller, kalp krizi ve felç riskini de azaltmaya destek olarak tek bir fincanla birçok şeye etki eder.

Yosun Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Vitamin ve mineral kaynağıdır

Yosun iyot bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Aynı zamanda içerisinde, sülfür, potasyum, fosfor, kalsiyum (Ca), sodyum(Na), magnezyum (Mg), klor, brom (Br), protein ve yağda çözünen Vitamin grubu A, D, E, K gibi vücut için gerekli olan neredeyse tüm vitamin ve mineralleri barındırmaktadır. Bu sebeple bir fincan yosun çayını tüketmek ya da yosunlu besinler tüketmek vücut için iyi bir takviye çeşidi olarak kabul edilir. Yosun bitkisi besin değerleriyle dolu olduğu için vücutta oluşabilecek hastalıkları önlemekte aynı zamanda hastalıkları da tedavi edebilmektedir.

 • Üst solunum yolları hastalıklarını tedavi eder

Yosun çayı, solunum yollarını içeren hastalıklarda aygın olarak bilinen ve kullanılan bir tedavi türüdür. İçerisinde ki bileşenler sayesinde balgam söktürücü özelliği olan yosun aynı zamanda şiddetli öksürük ve boğaz tahrişini de rahatlatmaktadır. Bir diğer yandan boğazda, burunda ve geniz bölgesinde oluşan tıkanıklığı da gidermektedir. Sadece buralarda değil aynı zaman da akciğerlerde dolan aşırı mukusun çıkarılması için de oldukça yararlı olabilmektedir.

Dünyanın pek çok yerinde farklı şekillerde kullanılan yosun ve yosun çayı, bronşit ve pnömoni (zatürre) için bir anti-enflamatuar olarak çalıştığı gibi akciğerler için de bir tonik olma özelliği taşımaktadır.

 • Yaralanmaları tedavi eder

Yosun baş dokusu, meydana gelebilecek kıkırdak yaralanmaları gibi sağlık sorunlarının iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ödem toplaması sonucu oluşan ya da arı sokması gibi pek çok sebepten dolayı oluşan şişi azaltma yeteneğine sahip olan yosun vücuttaki yaralanmalar için doğal bir anti-inflamatuar olarak hareket etmektedir.

Besin içeriği yönünden son derece zengin olan yosun çok sayıda taurin ve kükürt bazlı amino grup asitlerinin pek çoğunu içermektedir. Kükürt içeriği artrit gibi eklem sorunlarına yol açan birçok bulaşıcı organizmalara karşı eklemleri de korumaya yardımcı olmaktadır.

 • Cilt sağlığını desteklemektedir

Yosun yüksek besin değerleri sayesinde cilt için pek çok yönden faydalı ve etkili olmaktadır. İç kısımdan dış kısımlara doğru deri tabakasının hemen hemen hepsini nemlendirmek isterseniz deniz yosununu kullanmayı tercih edebilirisiniz. Yosunlu içecekler, çorbalar, jeller gibi pek çok besin seçenekleri ve bakım ürünleri egzama, güneş yanıkları, isilik ya da sedef hastalığı gibi sağlık durumlarını tedavi edebilmek için oldukça etkili olabilmektedir.

 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir

Yosun çayı, eski zamanlardan beri geleneksel olarak mide tahrişi ve iltihabı sebebiyle oluşan kusma hissinin giderilmesi için sık sık önerilmektedir.

Mide asidi düşük üretildiği zaman görülebilen mide enfeksiyonları problemini gidermek için yararlı bitkisel bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir.

Mide asidinin üretmiş olduğu salgıyı olumlu yönde etkilemesi için kullanılan yosun bitkisi kötü beslenme, halsizlik anoreksi gibi pek çok mide sorunu için oldukça etkili olabilmektedir.

 • Sindirim sistemine destek olur

Hemen hemen her ülke de mide problemleri için kullanılan yosun, son derece besleyici bir bitkidir aynı zaman da besinlerin kolay sindirilebilmesi için sindirim sistemine de etki göstererek yardımcı olabilmektedir.

Alınan sıradan bir dozdaki yosun bitkisi iştah kontrolü ve genel sindirim sistemi fonksiyonları için düzenleyici özellik gösterir.

 • Antioksidan kaynağıdır

Yosun oldukça güçlü, yağda çözünen vitaminlerden A, E ve K’ yı içeren antioksidanları barındırmaktadır. Barındırdığı bu antioksidanlar vücutta bulunan ve vücuda hasar vermeye çalışan serbest radikallerle savaşarak mücadele edebilmektedir.

Yosun çayı, bu serbest halde dolaşan radikallerin oluşturabileceği kanser ve birçok türde hastalığın oluşma riskini en aza indirerek azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Kalp sağlığına yardımcı olur

Yosun bitkisinin, LDL olarak bilinmekte olan kötü kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmakra etkili olmaktadır. Aynı zamanda, bacaklarda oluşan ve damar sertliği olarak bilinen arteriyosklerozu problemini de önlemede de oldukça etkili olabilmektedir. Yosun üzerine yapılan araştırmalarda ve laboratuvar çalışmalarında, yosunun kalp ve damar sağlığı ile bağlantılı olduğuna dair sonuçlar elde edilmiştir.

 • İyot kaynağıdır

Yosun içerisinde bulundurduğu mineral ve vitaminlerin yanı sıra önemli miktarda iyot da içermektedir. İçerdiği iyot sayesinde yosunun radyasyon sorunu yüzünden yaşanan zehirlenmeleri büyük ölçüde engellemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Yosun bitkisinin içerisinde ki iyot oranı aynı zamanda tiroid fonksiyonlarını, kanserin önlenmesini ve radyasyon içeren kanser problemlerinin tedavilerine de destekçi olabilmektedir.

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Yosun çayını ya da yosunun kendisini düzenli bir şekil de tüketmenin obezite probleminin oluşumunu önlemek için iyi ve etkili bir yol olduğu gözlemlenmiştir. Bu konu hakkında henüz tam bilgiler toplanmış olmada da, düşük kalorisi ve yoğun besin değerleri sayesinde kilo vermeye yönelik oluşturulan diyet programlarına eklenmesi iyi bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

 • Anti viral özelliğine sahiptir

Yosun bitkisi üzerinde yapılan bir takım araştırmalar ve laboratuvar çalışmaları sonucu yosunun anti viral özelliklere sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, anti viral özelliği sayesinde genellikle nezle, soğuk algınlığı, grip ve kabakulak gibi pek çok sağlık durumlarının tedavisinde etkili olduğu düşünüldüğü için sık sık kullanılmaktadır.

Yosun Çayı Tarifi

Yosun çayı nasıl hazırlanır çeşitli tarifleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İrlanda Yosunu Çayı Tarifi

İzlanda yosunu, yetersiz besin değerine sahip olan çorbaların içerisinde, yemeklerde ve içeceklerde besin takviyesi yapmak için, İzlanda’da yüzyıllar boyunca kullanılan şifalı bir yosun türüdür.

İzlanda yosunu çayı solunum sistemi hastalıklarını tedavi etmek için İzlanda, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Rusya gibi ülkede kullanılmaktadır. Ağaçlar üzerinde yetişen bu yosun türü ağırlıklı olarak bu ülkelerde yetişmektedir.

Hazırlanışı:

 • Yosun çayı yapmak için su ısıtıcısında ya da çaydanlıkta kaynattığınız suya 1 çay kaşığı yosunu dökmelisiniz.
 • Yaklaşık 3 dakika daha kaynattıktan sonra karışıp 10 dakika demlemeye bırakmalısınız.
 • Bu yosun çayını günde 2 kez olmak üzere sabah ve akşam tüketebilirsiniz.

Limonlu İrlanda Yosunu Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • Yaklaşık 5 gram İrlanda yosunu
 • 1 organik limon
 • Porsiyon başına 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı soğuk su

Hazırlanışı: 

 • Limonu rendeleyin ve suyunu sıkın.
 • Bir havaya İrlanda yosununu koyun ve üzerine suyu ekleyip yaklaşık 5 dakika pişirin.
 • Limon suyunu da ekleyip büyük bir fincana koyduktan sonra balı da ekleyip karıştırıp ve servis edin.

Kulüp Yosunu (kurtpençesi) Çayı Tarifi

Kulüp yosun çayı sağlığa olan faydaları nedeniyle eski çağlardan beri kullanılmakta ve araştırılmaktadır. Bu bitki diüretik, analjezik ve antispazmodik özelliklere sahip bir bitkidir. Ülkemizde kurtpençesi olarak bilinen bu yer yosunu türü çoğunlukla soğuk iklime sahip ülkeler de yetişmektedir. Sağlık açısından oldukça faydalıdır ve gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Hazırlanışı: 

 • Kurtpençesi çayı 1 çay kaşığı kurtpençesi yosunu üzerine yarım litre eklenen kaynamış su ile hazırlanmaktadır.
 • Yaklaşık 5 dakika demlemeye bırakılan bu yosun çayı asla kaynatılarak hazırlanmamalıdır.
 • Kahvaltıdan yarım saat önce yavaş yavaş günde 1 fincan olmak üzere tüketilebilmektedir.

Yosun çayının zararları

Yasun çayı zararları ve yan etkileri yosunların çeşitlerine göre şöyle sıralamak mümkün.

İzlanda Yosunu Çayının Zararları

 • Kurutulmuş olarak temin ettiğiniz İzlanda yosunu üzerine tozu, pislikleri çekerek kirlenmiş olabilir, bu nedenle kurutulmuş şekilde yosun tüketimi güvensiz ve sağlıksız olabilmektedir.
 • Hamile ve emziren kadınların İzlanda yosunu çayı içmesi düşük yapma riski barındırdığı için önerilmemektedir.
 • Hamilelik sırasında doğmamış olan bebeğin gelişimine olumsuz yönde zarar verme ihtimali de vardır.
 • Aşırı tüketildiği zaman hassas midelerde, ve ince bağırsakta ülser problemine neden olabilmektedir.

NOT: Tüm bahsettiğimiz bu yan etkilerinden korunmak için yosun çayını tüketmeden önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

 • Mide bulantısına, mide kramplarına ve karaciğer sorunlarına da neden olabilmektedir. (yosunun türü ve nasıl tüketildiği bu aşamada oldukça önemli bir detaydır.)

Kurtpençesi Yosunu Çayının Zararları

 • Kurtpençesi çayı doğru miktarlarda ve dozajlarda düzenli bir şekilde tüketildiğinde güvenli olarak kabul edilmektedir. Fakat yine de bu çayın uzun süre tüketimi doğru değildir. Gün içerisinde 2 bardaktan fazla içilmesi önerilmemektedir. Aksi halde aşırı tüketimi durumunda bağırsak da ve midede ağrı şikâyetlerine neden olabilmektedir.
 • Hamile olan ya da gebelik riski bulunan kadınların ve emziren annelerin bu çayı içmesi önerilmemektedir. Hem bebğin sağlığı hem de annenin sağlığı için bu durum oldukça önemlidir.
 •  Bağırsaklarda oluşan ani kramplar gelişebilir bu nedenle ishal gibi sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

 • İzlanda yosunu çayı yüksek oranda besin değeri içermektedir. Yukarıda bahsettiğimiz herhangi bir yan etkiyi yaşamamak için gün içinde tüketimi 1-2 fincandan fazla olmamalıdır.
 • Yan etkilerinden herhangi bir tanesini yaşarsanız hemen içmeyi durdurun ve doktorunuzla iletişime geçin.
 • Kurtpençesi tüketimi genelde güvenlidir fakat uzun süre tüketmek ve gün içerisinde 2 fincandan fazla tüketmek önerilmemektedir. Bu nedenle sadece ihtiyacınız olduğu zamanlarda kullanmaya özen gösterin.

Sonuç

Yosun çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Öncelikle yosun çayı nedir, yosun çayının faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında yosun çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer verilmiştir. Yosun çayı nasıl yapılır tarifi ve yosun çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.