Yosun Çayının Faydaları Nelerdir?

Yosun Çayının Faydaları Nelerdir?

Yosun Çayının Faydaları Nelerdir? Yosunun bilinen binlerce türü vardır. Oldukça dayanıklı olan bu bitki, kutup bölgelerinin nemli tropik alanlarında ve habitatlarda bulunan göller, nehirler ve akarsularda yetişmektedir. Yosun bitkisi yapraklar, gövde, kök olarak eğrelti otlar şeklinde taşlar, ağaçlar üzerinde ya da kendi başına kendi alanında konumlanmaktadır.

Yosun çayı rahatlatıcı ve yumuşatıcı bir etkiye sahip olduğu için tahriş olmuş ve iltihaplı mukoza zarlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ağız yoluyla tüketildiği zaman mide asidi oluşumunu ve inhibe edilmesini sağladığı için gastrointestinal sistem üzerinde oldukça etkilidir. Yosun çayı içmek hazımsızlık, gastrit ve ülser gibi durumları tedavi edebilmektedir. Ayrıca üriner sistem iltihabını yatıştırma yeteneğine de sahiptir.

Yosun çayı tam bir balgam sökücü olduğu için mukusu kırarak akciğeri temizlemektedir. Genellikle nezle ve bronşit gibi solunum problemlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Buna ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslerle mücadele etmektedir. Metabolizmanın hızlanmasına destek olan yosun çayı, kanın aşırı pıhtılaşmasını engelleyerek kalp krizi ve felç riskini de azaltmaya destek olmaktadır.

Yosun çayının sağlığa faydaları

Yosun çayının faydaları nelerdir?

Vitamin ve mineral kaynağıdır

Yosun iyot zenginidir. Aynı zamanda sülfür, potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum, magnezyum, klor, brom, protein ve Vitamin A, D, E, K gibi vücut için oldukça gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri barındırmaktadır. Bu nedenle vücut için iyi bir takviye çeşididir. Bu bitkisi besin değerleriyle dolu olduğu için vücutta oluşabilecek hastalıkları önlemekte aynı zamanda hastalıkları da tedavi edebilmektedir.

Üst solunum yolları hastalıklarını tedavi eder

Yosun solunum yollarını içeren konularda yaygın olarak bilinen ve kullanılan bir tedavi yöntemidir. Balgam söktürücü olan yosun aynı zamanda öksürük ve boğaz ağrısını rahatlatmakta diğer yandan tıkanıklığı da gidermektedir. Akciğerlerde dolan aşırı mukusun çıkarılması için oldukça yararlı olabilmektedir. Dünyanın birçok yerinde kullanılan yosun bronşit ve pnömoni (zatürre) için bir anti-enflamatuar olarak çalıştığı gibi akciğerler için de bir tonik olma özelliği taşımaktadır.

Yaralanmaları tedavi eder

Yosun baş dokusu, kıkırdak yaralanmaları gibi durumların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Şişi azaltma yeteneğine sahip olan yosun vücuttaki yaralanmalar için doğal bir anti-inflamatuar olarak hareket etmektedir. Besin değeri yönünden oldukça zengin olan yosun çok sayıda taurin ve kükürt bazlı amino grup asitler de içermektedir. Kükürt içeriği artrit gibi eklem sorunlarına yol açan bulaşıcı organizmalara karşı eklemleri korumaya yardımcı olmaktadır.

Cilt sağlığını desteklemektedir

Yosun yüksek besin değerleri nedeniyle cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. İçeriden dışarıya doğru deri tabakasını nemlendirmek için deniz yosunu oldukça yardımcı olabilmektedir. Yosunlu içecekler, çorbalar, jeller gibi seçenekler egzama, güneş yanıkları, isilik veya sedef gibi durumları tedavi edebilmek için oldukça değerli olabilmektedir.

Mide rahatsızlıklarına iyi gelir

Yosun çayı geleneksel olarak mide tahrişi ve iltihabı nedeniyle oluşan kusma hissinin giderilmesi için kullanılmaktadır. Düşük mide asidi üretimi olduğunda görülen düşük dereceli mide enfeksiyonları için yararlı bitkisel bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Mide asidi salgısını etkilemesi için kullanılan yosun; kötü beslenme, halsizlik anoreksi gibi durumlar için oldukça faydalı olabilmektedir.

Sindirim sistemine destek olur

Yosunun geleneksel mide sorunları için kullanılan yosun, besleyicidir ve besinlerin kolay sindirilebilmesi için sindirim sistemine yardımcı olabilmektedir. Alınan sıradan dozdaki yosun iştah kontrolü ve genel sindirim sistemi fonksiyonları için faydalı olabilmektedir.

Antioksidan kaynağıdır

Yosun güçlü vitamin A, E ve K’ yı içeren antioksidanlar içermektedir. Bu antioksidanlar vücutta bulunan ve vücuda hasar vermeye çalışan serbest radikallerle mücadele edebilmektedir. Yosun, serbest radikallerin oluşturabileceği kanser ve birçok türdeki hastalığın oluşma riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Kalp sağlığına yardımcı olur

Yosunun, LDL olarak bilinen kötü kolesterol düzeylerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Aynı zamanda damar sertliği olarak bilinen arteriyosklerozu önlemede de oldukça etkili olabilmektedir. Yosun üzerine yapılan çalışmalarda, yosunun kalp ve damar sağlığı ile bağlantılı olduğuna daha fazla kanıta ihtiyaç olsa da destekçi olduğu düşünülmektedir.

İyot kaynağıdır

Yosun önemli miktarda iyot içermektedir. Bu durum içerdiği iyot nedeniyle yosunun radyasyon yüzünden yaşanan zehirlenmeleri engellemeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Yosundaki iyot aynı zamanda tiroid fonksiyonları, kanserin önlenmesi ve radyasyon içeren kanser tedavilerine de destekçi olabilmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Yosun tüketmenin obezite hastalığını önlemek için iyi ve etkili bir yol olduğu söylenmektedir. Daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, düşük kalorisi ve yoğun besin değerleri nedeniyle kilo verme amaçlı oluşturulan diyet programlarına eklenmesi iyi bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

Anti viral özelliğine sahiptir

Yosun üzerinde yapılan çalışmalar sonucu yosunun anti viral özelliklere sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu nedenler, anti viral özelliği sayesinde genellikle soğuk algınlığı, grip ve kabakulak gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır.

Yosun çayı tarifi

Yosun çayının hazırlanışı

İrlanda yosunu çayı tarifi

İzlanda yosunu yetersiz besin değerine sahip olan çorbalarda, yemeklerde ve içeceklerde besin takviyesi yapması için, İzlanda’da yüzyıllar boyunca kullanılan şifalı bir yosun türüdür.

İzlanda yosunu çayı solunum sistemi hastalıklarını tedavi etmek için İzlanda, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Rusya gibi ülkede kullanılmaktadır. Ağaçlar üzerinde yetişen bu yosun türü ağırlıklı olarak bu ülkelerde büyümektedir.

Hazırlanışı: Yosun çayı yapmak için su ısıtıcısında ya da çaydanlıkta kaynattığınız suya 1 çay kaşığı yosunu dökmelisiniz. Yaklaşık 3 dakika daha kaynattıktan sonra karışıp 10 dakika demlemeye bırakmalısınız. Bu yosun çayını günde 2 kez olmak üzere sabah ve akşam tüketebilirsiniz.

Limonlu İrlanda yosunu çayı tarifi

Malzemeler:

  • Yaklaşık 5 gram İrlanda yosunu
  • 1 organik limon
  • Porsiyon başına 1 çay kaşığı bal
  • 1 su bardağı soğuk su

Hazırlanışı:

Limonu rendeleyin ve suyunu sıkın. Bir havaya İrlanda yosununu koyun ve üzerine suyu ekleyip yaklaşık 5 dakika pişirin. Limon suyunu da ekleyip büyük bir fincana koyduktan sonra balı da ekleyip karıştırıp ve servis edin.

Kulüp yosunu (kurtpençesi) çayı tarifi

Kulüp yosun çayı sağlığa olan faydaları nedeniyle uzun yıllar boyunca oldukça iyi tanınmaktadır. Bu bitki diüretik, analjezik ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Ülkemizde kurtpençesi olarak bilinen bu yer yosunu türü çoğunlukla soğuk iklime sahip ülkeler de yetişmektedir.

Hazırlanışı:

Kurtpençesi çayı 1 çay kaşığı kurtpençesi yosunu üzerine yarım litre eklenen kaynamış su ile hazırlanmaktadır. Yaklaşık 5 dakika demlemeye bırakılan bu yosun çayı asla kaynatılarak hazırlanmamalıdır. Kahvaltıdan yarım saat önce yavaş yavaş günde 1 fincan olmak üzere tüketilebilmektedir.

Yosun çayının zararları

İzlanda yosunu çayının zararları

  • Kurutulmuş olarak bulduğunuz İzlanda yosunu kirlenmiş olabilir; bu nedenle tüketimi güvensiz olabilmektedir.
  • Hamile ve emziren kadınların İzlanda yosunu çayı içmesi önerilmemektedir. Hamilelik sırasında doğmamış olan bebeğe zarar verme ihtimali vardır.
  • Mide ve ince bağırsakta ülsere neden olabilmektedir.
  • Tüm yan etkilerinden korunmak için bu çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.
  • Mide bulantısı ve karaciğer sorunlarına neden olabilmektedir.

Kurtpençesi yosunu çayının zararları

Kurtpençesi çayı doğru miktarlarda tüketildiğinde güvenli olarak kabul edilmektedir. Fakat uzun süre tüketimi doğru değildir. Günde 2 bardaktan fazla içilmesi önerilmemektedir. Aşırı tüketimi durumunda bağırsak ağrıları şikâyetlerine neden olabilmektedir.

Hamile ve emziren kadınların bu çayı içmesi önerilmemektedir. Bağırsaklarda oluşan kramplar gelişebilir bu nedenle ishal gibi durumlara neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

İzlanda yosunu çayı yüksek oranda besin değeri içermektedir. Olası bir yan etki yaşamamak için gün içinde tüketimi 1-2 fincandan fazla olmamalıdır. Yan etkiyi deneyim edinirseniz hemen içmeyi durdurun.

Kurtpençesi tüketimi genelde güvenlidir fakat uzun süre ve günde 2 fincandan fazla tüketimi önerilmemektedir. Sadece ihtiyacınız olduğu zaman kullanmaya çalışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.