Çin Yağı Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Çin Yağı Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Çin yağı nedir, ne işe yarar, orijinal adı China Oel olan ve minik şişelerde satılan Çin yağı; burun tıkanıklığı, diş, romatizma, grip, baş ağrısı, nezle, hazımsızlık, öksürük, kas rahatsızlıkları, astım, migren gibi rahatsızlıklara iyi gelen bir bileşendir ve Mentha piperita denilen ve Alp dağlarında yetişen bir çeşit nanenin damıtılmasıyla elde edilir. Bitkinin toprak üstünde kalan kısımlarında distilasyon yoluyla uçucu bir yağ elde edilir.

Renksiz yahut soluk sarı renkteki bu yağın kokusu keskin mentol, lezzeti ise serinleticidir. Solunum yollarında antiseptik bir etki gösterir.

Çin Yağı Ne İşe Yarar?

Çin yağı; nazal konjesyon denilen burun tıkanıklığı, nezle, üst solunum yolları enfeksiyonu, mide bulantısı, koku giderici, gaz söktürücü, bölgesel ağrı giderici ve serinletici özelliği olan, ayrıca ağrılı durumlarda tedaviye destek olarak kullanılır. Öksürük, ses deformasyonu gibi durumlara da iyi gelen Çin yağını, 1 çay bardağı sıcak suya 2-3 damla kadar damlatın ve günde 2 sefer tüketin.

Yahut 1 adet küp şekere 2 damla Çin yağı damlatın ve şekeri ağzınıza alarak eritin. Üst solunum yolları rahatsızlıkları ve nezle gibi durumlarda Çin yağını soluyarak içe çekmek gerekir. Bunun için de 3-4 damla kadar Çin yağını sıcak suya ilave edin ve gözlerinizi kapalı tutarak buharı içinize çekin.

Çin yağını bayılma gibi durumlarda şakak ve başın arka kısmına sürebilirsiniz. Yahut birkaç damlasını bir parça pamuğa damlatarak bayılan kişiye koklatabilirsiniz. Bu işlem hem kişiye ferahlık hissi verir, hem de ayılmasını sağlar.

Diş ağrılarında da diş etlerini Çin yağı ile ovabilirsiniz. Üzerine birkaç dama Çin yağı damlatılmış bir parça pamuğu ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz.

Ağız kokusunu giderme hususunda da Çin yağından istifade edebilirsiniz. Çin yağı kullananlar bu işlemin son derece etkili olduğunu belirtiyor. Ilık suya birkaç damla Çin yağı damlatarak bu suyla gargara yapabilirsiniz.

Baş ağrısı ve migren ağrılarında da tıbbi tedaviye destek olarak Çin yağından istifade edebilirsiniz. Ense ve baş bölgesine sürülecek Çin yağı, biraz masajla deriye iyice yedirilerek ağrının azalmasında önemli rol oynayabilir.

Gaz, hazımsızlık, mide bozukluğu gibi rahatsızlıklarda karın bölgesine sürülecek Çin yağı hayli etkili olacaktır. Yahut ılık suya birkaç damla damlatılacak Çin yağı aç karna içildiğinde de ağrıyı kesen bir etki sağlar.

Böcek sokması gibi nahoş durumlarda da yine Çin yağından yardım alınabilir. Lokal anestezik etkisi olan Çin yağı, böcek sokması olan bölgedeki ağrı ve acıyı yok edecektir.

Çin yağı kas ağrılarına da iyi gelir. Kaşıntıları önler, mantarın ciltte üremesini önler, kadınlarda adet dönemi ağrılarını giderir. Mide bulantısına iyi gelir, kas gevşetici özelliği sayesinde sporcular dahil pek çok kişi tarafından kullanılır.

Çin Yağı Faydaları Nelerdir?

Çin yağının en güven veren tarafı doğal olması ve her yaş grubu insan tarafından rahatlıkla kullanılabilecek kadar zararsız olmasıdır. Tamamen doğal olduğu için yan etkisi de olmayan Çin yağı, kimyasal madde içermeyen özelliğiyle bebeklerde, yaşlılarda, hamilelerde ve emziren kadınlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ama yine de hamile ve emziren kadınların kullanım öncesinde hekimlerine danışmaları ve önerilen dozu aşmamaları son derece önemlidir. Yine bebeklerdeki kullanımı son derece asgari dozlarda olmalıdır.

China oel, yani Çin yağının faydalarını bir kez daha sayacak olursak;

 • Adale ağrılarına iyi gelir
 • Kaşıntı giderici özelliğinden dolayı böcek sokması gibi durumlarda son derece etkili olur
 • Kas gevşetir
 • Mantarın üremesini engeller
 • Nefes açar
 • Sinirleri teskin eder
 • Kadınlarda regl dönemi sancılarını giderir
 • Üst solunum yolları enfeksiyonlarında nefes açıcı ve rahatlatıcı etki yapar
 • Gazı alır, gaz söktürücü özelliği vardır
 • Diş ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Ağız kokusunu giderir
 • Migren ağrılarını hafifletir ve keser
 • Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi durumlarda da etkilidir
 • Mide bulantısını giderir
 • Hazmı kolaylaştırır
 • Bebeklerde gazı söker
 • Profesyonel sporcular, özellikle futbolcular ve ses sanatçıları tarafından yaygın olarak kullanılır

Çin Yağı Nasıl Kullanılır?

Çin yağını hem dahili hem de harici olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz suya karıştırarak için, isterseniz de vücudunuzdaki ağrılı, sızılı,  problemli bölgelere masaj yoluyla yedirebilirsiniz. Ama suya katıp yahut şekere damlatıp içtiğinizde acı; vücudunuza sürerken de biraz yakıcı bir etki hissedebilirsiniz.

 • Nane özünden üretilen bu yağ Almanya’da keşfedilmiş ve son yılların en yararlı bitkisel yağı seçilmiş.
 • Migren ağrısı başladığında Çin yağı, parmak uçları vasıtasıyla ve birkaç damla olacak şekilde şakaklara masaj yaparak sürülebilir. Bir miktar da ense bölgesine sürüldüğünde migren ağrısını kestiği söylenebilir.
 • Bebeklerde de kullanılabilen Çin yağını, bebeğin biberonuna yarım damla kadar damlatarak bebeğin gazını çıkartabilirsiniz.
 • Kas, eklem, boyun gibi bölgelerin ağrısı ile romatizma ve bel ağrılarında masaj yöntemiyle kullanılabilir.
 • Çin yağını aktarlardan ve eczanelerden temin edebilirsiniz. Fiyatı ise 15 ila 20 TL civarındadır.

Çin Yağı Zararları

Çin yağı doğal yapısından dolayı bebeklerden yaşlılara kadar her yaştan insan tarafından rahatlıkla kullanılabilir demiştik. Ancak he faydalı maddenin ufak tefek zararları da olabilmektedir. Söz gelimi karaciğer rahatsızlığı, safra kesesi iltihabı, bağırsak düğümlenmesi gibi rahatsızlıkları olan kişiler tarafından kullanılmaması sağlık açısından daha güvenli olacaktır.

Çin yağının yakıcı özelliğinden dolayı gözle temasından kaçınmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.