Buz Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne işe Yarar?

Buz Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne işe Yarar?

Buz Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne işe Yarar? Buz terapisi ile cilt problemlerinizi gidermek ister misiniz? Bu yazımızda buz terapisi hakkında en geniş ve detaylı açıklamaları bulacak ve buz terapisi yapmak için bir çok nedeni bulacaksınız. Yazımızın içeriğinde buz terapisi nedir, buz Terapisi evde nasıl yapılır, buz Terapisi Fiyatları, Ice Therapy Yorumlar, buz terapisi ile zayıflama, buz tedavisi, yüze buz sürmek konuları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Buz Terapisi Nedir?

Buz terapisini bir çok cilt problemini çözmek için cilde uygulayabilirsiniz. Ameliyat izleri, jilet izleri, yanık izleri, çil, cilt lekeleri, yaşlılık lekeleri, doğum lekeleri, vücut çatlakları, vitiligo, et beni, sivilce, sivilce izleri, siğil, keloit, saç kıran gibi bir çok cilt problemini gidermeye yarayan bir terapidir.

Buz terapisi hem evde hemde güzellik merkezlerinde uzmanlar tarafından yapılabilir. Dilerseniz nasıl yapıldığı ile alakalı bilgileri verelim.

Buz Terapisi Ne İşe Yarar?

Avrupa’da Ice Therapy olarak adlandırılan bu cihaz, havadan aldığı oksijeni, cildin nemine göre belirli soğukta buz kristalleri oluşturan bir cihazdır. Bu buz kristalleri, cilde uygulandığında, cilt altındaki kolajenleri harekete geçirir. Kolajenlerin harekete geçmesi ile beraber cildin alt tabakası hızla iyileşir ve üst tabakanın kuruyarak, alttan gelen yeni hücreler ile cilt üstündeki deformasyonu yok eder.

Böylesine harika bir cihaz ile yukarıda da bahsettiğim gibi cilt lekeleri, ben, çil ve cilt üzerinde sizi ve cildi rahatsız eden her şeyi yok edip atar.

Buz Terapisi Nasıl Yapılır?

Buz terapisini güzellik salonlarında uygulanmakla beraber evde de uygulanabilir bir yöntemdir. Önce güzellik merkezlerinde uygulanan terapiden bahsedelim. Yukarıda gördüğünüz cihaz sadece bir örnek olmakla beraber bazı güzellik merkezlerinde bu terapi için farklı cihazlarda kullanılmaktadır. Ancak cihazın genel amacı belli olduğundan aynı işlemi yapacaktır.

Cihaz cildin nem oranına göre buz kristalleri gönderir. Bununla beraber kolajen üretimi artar ve üst deriyi kurutarak döker. Böylece cilt üzerindeki kuruyan sorunlu deri gidip yerine yeni deri gelir.

Buz Terapisini Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Buz terapisinden önce kişinin cilt yapısı incelenmeli ve cildinin nem oranı ölçülmelidir.
 • Cildin yağ oranı ile beraber herhangi bir hassasiyet veya alerjik yapıda olmaması gerekir. Aksi halde uygulanamayabilir.
 • Buz terapisinde diğer önemli olaylardan biriside derinin kalınlığıdır. Deri çok ince ise buz tedavisi uygulanmayabilir.

Buz Terapisi Evde Nasıl Yapılır?

Evde buz terapisini direk olarak buz kalıbını ciltte eriterek veya bir takım malzemeler ile kuvvetlendirilerek yapılabilir. Dilerseniz evde buz tedavisi ile alakalı bir tedavi yöntemini açıklayalım.

Buz Terapisi ile Doğal Leke Tedavisi

Bu terapi özellikle basit lekeler ve güneş lekeleri için uygulanabilecek en iyi yöntemdir. Bu lekelere buz terapisini uygulamak için öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu terapi her boş anda uygulanabilir ve fazlasının zarar vermediği bir tedavi yöntemdir.

Malzemeler:

 • 2-3 adet buz kalıbı
 • 1 litre su
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı elma şırası

Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki tüm malzemeleri uygun bir kapta karıştırın. Bu karışımı buz kalıplarına döküp, buzlukta dondurun. Buz kalıpları donduktan sonra her sabah düzenli olarak lekelerin üzerine uyguladığınızda lekelerin geçeceğini gözlerinizle görebilirsiniz.

Buz terapisi ile alakalı youtube’da bir video buldum. Bu işin nasıl yapıldığını açıkça anlatıyorlar. Bence mutlaka izlemeniz gereken bir video diye düşünüyorum.

Derin Lekeler için Buz Terapisi

Cildinizde derin lekeler varsa ve bu lekeleri buz ile geçirmek istiyorsanız bu yöntemi denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Malzemeler:

 • 1 adet buz kalıbı
 • 1 adet salatalık
 • 1 çay bardağı limon suyu

Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak salatalıkların kabuklarını soyun ve uygun bir kaba salatalıkları rendeleyin.
 2. Püre haline gelen salatalıkların içerisine bir çay bardağı limon suyunu ekleyip, karıştırın.
 3. Elde ettiğiniz karışımı buz kalıplarına dökün ve donmasını sağlayın.
 4. Donmuş olan kalıpları her sabah bir adet olmak üzere leke olan bölgelerin üzerinde ovarak eritin.

Tüm Lekeler için Buz Terapisi

Bu buz terapisini tüm cilt lekeleri için kullanabilirsiniz. Cilt lekelerini tedavi eden bu terapiyi cildinde leke olan herkese öneriyoruz.

Malzemeler:

 • Buz kalıpları
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay bardağı su
 • 5-6 adet çilek

Nasıl Yapılır?

 1. İlk önce çileklerin saplarını temizleyin ve uygun bir yerde püre kıvamına getirin.
 2. Çilek püresi içerisine 1 çay bardağı su ve 1 yemek kaşığı elma sirkesini ilave edip, karıştırın.
 3. Elde ettiğiniz karışımı buz kalıplarına döküp, buzdolabında donmasını sağlayın.
 4. Donan buz kalıplarından her sabah 1 adet ve her akşam 1 adet olmak üzere leke bulunan bölgeye sürün.

Buz Terapisi ile Selülit Tedavisi

Buz terapisi ile mükemmel bir şekilde selülit tedavisi gerçekleştirilebilir. Evde yapacağınız bu tedavi yönteminde selülitli bölgelere düzenli olarak bir kaç küp buz eritmek selülitleri zamanla giderecektir.

Buz Terapisi Fiyatı

Buz terapisi yaptırdım diyen ve internet üzerinde bir çok araştırmam üzerine net bir yanıt alamadım. Bunun nedeni buz terapisi yaptırdım diyenlerin farklı farklı fiyatlar vermesindendir. Ayrıca görüşmeler sağladığım güzellik merkezleri ise il il ve cilt lekesi büyüklüğü bakımından buz terapisi fiyatı farklı söylendi.

Buz terapisi seans süreleri de cilt lekesine göre değişmektedir. Bazı lekeler bir kaç seansta iyileşirken bazı lekeler ise uzun seanslar gerektirebiliyor. Seanslardaki sürelerde değişik. Mesela 5 dakikalık seansı da var, 6 saatlik seansı da. Buna istinaden buz terapisi seans ücretleri de değişiklik gösteriyor.

Buz terapisi cilt lekeleri dışında bir çok cilt problemini de gideriyor. Özellikle bu terapiyi kullananlar en fazla jilet izleri ve çatlak için yaptırıyorlar. Sizlere daha önce selülit için buz tedavisi hakkında bir yazı yazmıştık. Cilt lekeleri ve cilt sorunları için çözüm arıyorsanız sizleri cilt sorunları kategorimize yönlendirmek isterim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.