Tırnak Batması Nedir? Ne iyi Gelir?

Tırnak Batması Nedir? Ne iyi Gelir?

 Tırnak Batması Nedir? Ne iyi Gelir? Tırnak Batması , bir çok insanda meydana gelen ve tırnağın et içerisine batması sonucu ciddi ağrılar çektiren bir hastalıktır. Kişinin yürümesine dahi engel olan tırnak batması, tüm ayak parmaklarında görülmekle beraber baş parmakta daha sık görülmektedir.

Tırnak Batmasının Sebepleri

Sizlere tırnak batmasının sebeplerini sağacak olursak; tırnak batmasının sebepleri

  • Tırnak batmasının sebeplerinden öncelikli olan hatalı veya derinden kesilen ayak tırnaklarından dolayı kaynaklanır.
  • Tırnak batmasının sebeplerinden ikinci öncelikli durum ise yanlış tercih edilen ve ayağınıza uymayan sivri burun ayakkabılardan kaynaklanır.
  • Ayağınız devamlı olarak darbelere maruz kaldığı durumlarda da tırnak batması oluşur.
  • Tırnak batması bayanlarda hamilelik ve doğum sonrası dönemlerde daha sık olduğu gözlemlenmiştir.
  • Şişmanlık, obezite sonucu ayak tırnağının altındaki etlerin şişmesi durumunda tırnakların battığı gözlenmiştir.
  • Eğer tırnaklarınızda mantar gibi enfeksiyon durumları söz konusu ise tırnak batması daha fazla meydana geldiği görülmüştür.

Tırnak Batmasını Önlemek için

Tırnak batmasını önlemek için ayaklarınızın tırnaklarını düz kesmeniz gerekmektedir. Kenar keskinliğini gidermek için gerekirse düzenli şekilde törpülemeniz gerekmektedir.

Mümkün olduğu kadar dar ve ayağınızı sıkacak ayakkabılardan almamanız gerekmektedir. Aynı zamanda ayağında mantar veya herhangi bir ayak hastalığı olanların ayakkabılarını veya terliklerini kesinlikle giymemelisiniz.

Banyodan veya duştan çıktıktan sonra kesinlikle ayaklarınızı nemli ve ıslak bırakmamanız gerekmektedir. Mümkünse güzel bir şekilde özellikle tırnak önlerini iyi kurulamanız gerekmektedir.

Ayaklarınızı mümkün olduğu kadar kremlerle beslemeli ve özellikle ayak uçları kısımlarında çatlaklara veya kabuklanmalara imkan tanımamalısınız. Yoksa ayaklarınızda mantar oluşumu ve ilerisinde tırnak batması oluşumu başlayabilir.

Tırnak Batmasına Ne iyi Gelir?

Tırnak batmasına iyi gelecek olan şeyler ayağınıza süreceğiniz doğal yağlar vasıtasıyla tırnak batması olan yerlerdeki eti yumuşatmanız gerekmektedir. Tırnak batmasında etkili olan çay ağacı yağı ile yapılan masaj en iyisidir. Eğer çay ağacı yağını bulamazsanız, zeytinyağı ile de masaj yapabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. blank cenes dedi ki:

    Gerçektende baş belası sorunlardan.