Tırnak Üzerindeki Çizgiler Nasıl Geçer?

Tırnak Üzerindeki Çizgiler Nasıl Geçer?

Tırnak üzerinde enine yada boyuna çizgiler meydana gelmektedir. Bu çizgiler herhangi bir sağlık sorununuz olduğunu göstermez.  Kozmetik ürünlerle yada ev yapımı yöntemlerle düzeltilebilir.

Gün içinde yada akşam yatmadan önce vazelin, zeytinyağı yada tırnak kremleri sürerek tırnaklarınızı nemlendirebilirsiniz.  Tırnakların enine çizgi oluşmasında tırnak dibinin zedelenmesinden meydana gelmektedir.

Tırnak Üzerindeki Çizgiler Nasıl Geçer?

Eğer yeterli ve düzenli olarak beslenmenize dikkat etmediğinizden dolayı tırnaklarınızda hatta tek tırnak değil diğer organlarınızda da bozukluklar meydana gelmektedir.

Bunların başında kalsiyum, demir, çinko, folik asit, B12 selenyum gibi vitamin ve minerallerin vücuttaki eksikliğinden dolayı tırnakta bazı bozukluklar meydana gelmektedir. Mesela örnek vermek gerekirse demir eksikliği anemisinde kaşık tırnak dediğimiz yani kaşık içi gibi çukurlaşma meydana gelmektedir. Tırnaklarda meydana gelen beyaz noktalar oluşur. Yalnız halk dilinde senin vitamin eksikliğin var derler.

Fakat bunun vitamin eksikliği ile hiçbir alakası yoktur. Bu beyaz çizgiler manikür yapıldığında veyahut tırnağa herhangi bir darbe vs gibi başka sebeplerden ötürü tırnağın içerisine hava kabarcıkları girer. Bundan dolayı da tırnak üzerinde beyaz noktalar meydana gelir. Bu konuda endişelenecek herhangi bir durum yoktur. Sadece bizi rahatsız eden kısım görüntü açısından dolayıdır.

Sağlıklı tırnaklara kavuşmak için size bazı beslenme önerilerinde bulunabilirim. İşte o tüyolar;

Sağlıklı Tırnaklara Kavuşmak İçin Beslenme Tüyoları

Az önce belirttiğim gibi çinko eksikliğinden başlayalım. Çinko eksikliğini gidermek için balık ve deniz ürünleri tüketmeniz gerekmektedir. Haftada 2 yada 3 kez bu besinleri tüketmeniz gerekmektedir.

Her ne olursa olsun su her derde devadır. Mutlaka günde ortalama 2 litre su içmeniz gerekmektedir.

Tırnakların yapısı için ise, protein ve vitamin eksikliklerini gidermek için et ve mutlaka kurubaklagilleri yeterli miktarda tüketmeniz gerekmektedir. Herkes artık yemek seçer olduğu için hastalıklar da bir o kadar yaygınlaşmıştır. Şunu unutmayın ki her besinde ayrı bir vitamin vardır. Yemek seçmeyin! Benden size tavsiye sevmeseniz dahi az da olsa yemeye çalışın.

Bunların yanı sıra günde 2 yada 3 bardak olacak şekilde süt yada yoğurt tüketimini gerçekleştirin. Protein ve kalsiyum eksiklerinizi giderecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.