Bacaktaki Batıklar Nasıl Geçer?

Bacaktaki Batıklar Nasıl Geçer?

Bacaktaki Batıklar Nasıl Geçer? Ağda veya epilatör kullanımından sonra çıkan batıklar kadınların büyük sorunların biridir. Estetik açıdan bacaklarının güzelliğini gölgeleyen ve önlem alınmadığı sürece ciltte leke ve yara oluşumlarına neden olabilmektedirler.
Batık oluşumunda en önemli sebep epilasyon işleminde yapılan hatalardır. Elektrikli epilatör kullanımı da en büyük batık sebeplerindendir. Çünkü elektrikli epilatörler kılları birden fazla yöne çekerek almaktadırlar. Üst üstte jilet kullanımı ise cildi tahriş eder ve batık oluşumuna zemin hazırlamaktadır.
Batık oluşumu, ağda sonrasında sivilce oluşması gibi, cilt yapısı ile alakalıdır.. Her ağda yapan kişi ya da epilatör sonrasında batık oluşacak diye bir genelleme de yapılamaz.
Bacaklarda olan batıkların en etkili yöntemi kuru kesedir. Bu yöntem ile bacaklar olan batıklar hızla yok edilir fakat diğer yandan da cilde zarar vermektedir. Özellikle de hassas cilde sahip olan kişilere kuru kese tavsiye edilmemektedir.
Batıklar ile mücadele diğer yöntemse ponza taşıyla hafifçe keselemektir. Fakat bu işlemde deriyi rahatsız etmeden hafif bir şekilde olmalıdır.
Dış alırken orta sertlikte bir keseyle kese yapmak hem ciltte bulunan ölü derileri atar, hem de bacaklar da batık oluşumunu engellemektedir.
Ağda sonrasında cilde sürülen nemlendirici hem ciltte oluşan tahribatı azaltır hem de batığı ciddi anlamda önler. Tüy azaltıcı losyon ve serumların içinde kıl yumuşatıcı maddeler de bulunmaktadır. Bundan dolayı da ağda sonrasında cilde tüy azaltıcı losyon ya da serum uygulamak da batığı önleyebilmektedir. Lazer epilasyon ise, batıklardan kurtulabilmek için etkili yöntemdir.

Karbonat Maskesi

blank

2 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çorba kaşığı karbonatı bir kase içerisinde karıştırın. Elde edilen karışımı bacaklarınıza masaj yardımı ile uygulayın. Bacaklarınızda maskeyi 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Durulamadan sonra yarım limon suyunu bacaklarınızı sürüp bekletmeden yıkayın. Sonrasında ise cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi bacaklarınıza sürün. Bu maskeyi hafta da bir kez yapabilirsiniz.

Aspirin

blank
1.5 barkdak kaynamış suyun içerisine 5 adet aspirini atın. Eriyene kadar karıştırın. Dibine çöken tortunun dışarısında kalan karışımı kullanmadığınız ve püskürtme başlığı olan boş bir şişeye koyun. Haftada bir defa bu karışımı bacaklarınıza sürün. En az 2 saat bekletip durulayın. Bacaklarda oluşan lekelerin renginin açılmasında yardımcı olmaktadır.

Şeker ve Limon Maskesi

blank
4 Yemek kaşığı şekeri yarım çay bardağı limon ile karıştırın. Bacaklarınıza bu karışımı masaj yapar gibi sürün. Peeling etkisiyle bacaklarınızdaki ölü deriyi de atmanıza yardımcı olacaktır.

Batık Oluşumunu Önlemek

 

  • Kıllar çok uzun iken ağda yapılmamalı. Çünkü uzun kıl çekerken kırılma yapabilmektedir.
  • Ağdadan sonra tüy azaltıcı krem veya losyon mutlaka kullanılmalıdır.
  • Banyodayken orta sertlikle bir keseyle kese yapmak son derece önemlidir.
  • Nemlendirici kullanmanız kıl köklerini yumuşatır ve batık oluşumu da azalır.
  • Düzenli soyma ve nemlendirme işlemi batıkların oluşumunu yüksek oranda azaltmaktadır. Çünkü batıklar genel olarak kendini hızla yenileyen fakat üstteki ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde daha çok oluşmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım Turkcell Bedava İnternet Yardım Başvurusu