Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

Topuk dikeni belirtileri tedavisi ile topuklarda oluşan ve ayağı son derece rahatsızlık veren ince , sivri bir kemik çıktısı olan topuk dikeni sorununu tedavi edebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda topuk dikeni hakkında bir çok bilgiye ve topuk dikeni tedavisi ile alakalı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni belirtilerinin en başında uzun süre ayakta kalmak veya uzun süre oturmak başlıca sebeplerden bir tanesidir. Topuk dikenin belirtisi genel olarak sabah kalktığınızda yere basar basmaz sanki topukta yırtılma , batma veya ayakta durmakta zorluk çekilir. Bu batma hissi topuğun tam orasında olur.

Bu ağrı bir kaç adım sonra sona erebilir. Ancak uzun süre oturup kalktıktan sonra bu ağrılar tekrar meydana gelecektir. Topuk dikeni hastalığının en net belirtisi sabah ilk kalkındığında bir kaç adımda batma hissi ve sonrasında uzun süre oturmadan sonra tekrar ağrının oluşmasıdır. Özellikle gün sonunda yorulan ayağın her tarafında bu ağrı hissedilebilir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikeni rahatsızlığı genel olarak ayağı yere tam basmayan kişilerde olur. Fazla kilo problemi olanlarda , düz tabanlık , yanlış ayakkabı kullanımı ve romatizma problemi olan kişilerde daha sık görülür.

Topuk dikeni genetik bir rahatsızlık değildir. Ayrıca her yaşta topuk dikeni rahatsızlığı oluşabilir. Ayak yapısının tam olarak yere basmaması sonucu yaşanan bu rahatsızlık erkeklere göre kadınlarda daha çok görülmektedir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Sizlere aşağıda topuk dikeni olmuş kişilerin tam not verdiği bitkisel ve doğal tariflerden bahsetmek istiyorum. Özellikle aralarında en çok tercih edilen ve İbrahim Saraçoğlu’nun topuk dikeni tedavisi için hazırladığı karışımlar çok iyi gelmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni Tedavisi

  • Pul biber ( 3 tatlı kaşığı )

Havan içerisine 3 tatlı kaşığı pul biberi atın ve yaklaşık 5 dakika boyunca pul biberleri ezin. Gece yatmadan önce kırmızı pul biberleri bez veya tülbent yardımı ile topuk bölgenize sarın. Bu şekilde sabaha kadar sarılı kalsın. Sabah bezi açın ve ayaklarınızı yıkayın. Toplamda 3 gün boyunca uyguladığınız bu topuk dikeni tedavisi topuk dikeni rahatsızlığınızı geçirecektir.

Evde Topuk Dikeni Tedavisi

  • Sıcak su ( 1 kova )
  • Kekik ( 1 çay bardağı )

İlk önce bir kova içerisine sıcak su hazırlayın ve kovanın içerisine 1 çay bardağı kekik boşaltın. Suyu karıştırın ve su ılındıktan sonra ayaklarınızı en az 1 saat suyun içerisinde bekletin. Su soğursa yeni sıcak su etkileyin. Sıcak su ve kekik topuk dikenine iyi gelecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.