Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik Ayak Bakımı Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri de ayak bakımıdır. Bundan dolayı diyabetli kişiler ayaklarına özel bir bakım yapması gerekmektedir. Bu tip insanlarda ayak ve bacak damarlarında bulunan daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları son derece önemlidir. Tedavisiz ve kontrolsüz olan diyabette sıcaklık ve dokunma da azalma olabilir. Bunun sonucu ise yaralanmalar hissedilmez ve fark edilmez. Bunun üstüne birde enfeksiyon eklenebilir ve fark edildiği zaman tedavisi de zor olur.
Unutulmaması gereken ise vücut ağırlığınızı taşıyan ve en çok baskı da kalan organ ayaklarınız yaralanmalar için çok uygundur.

Ayaklara giren çivi, iğne gibi yabancı cisimlerde ağrı hissedebilmeniz ve bu durumda iltihaplara zemin hazırlayabilmektedir. Çoraplarınızda olan kıvrımlar, ayakkabı yaralanmaları, ayakkabının içerisinde unutulmuş kum v.b maddeler, ayaklarda tahriş ve küçük yaralanmalara neden olur. Fakat his kaybından dolayı da ağrı fark edilmediğinden daha çok ilerleyebilmektedir. Ayaklarınız üşürse eğer ısınması için soba ve kalorifere yaklaşmayın farkında olmadan yanıklar ortaya çıkar. Tırnak batmaların da ise ağrı olmadığından enfeksiyon kapması ve ayağın şişmesiyle hasta olayı görebilir.

blank

Ayak problemlerinin çoğu, uygun olmayan ve yetersiz ayak bakımları ve ayakkabı problemleriyle ortaya çıkar. Tırnakların yanlış biçimde kesilmesi, ayakkabı vurmaları ve mantarlar ayak yaralarına neden olabilmektedirler. Buna dikkat etmeniz gerekir.

blank

Eğer sizde diyabet hastası iseniz ayaklarınız kuruyorsa da ayrıca parmak aralarında mantar varsa, ayaklarınızda kabarcıklar, su toplamaları, nasır varsa, üşüme, duyuda ve dokunmalarda hissizlik, sigara içiyorsanız tırnaklarınızda kalınlaşma, şekil değişimleri ya da içe kıvrılma gibi sorunlar bulunuyorsa ya da bir kaçı sizde de varsa ayaklarınız tehlike altında olabilir.

Diyabetik Kişilerin Ayak Bakımı

blank

 • Ayaklar her gün ılık su ile yıkanmalı ve yumuşak bir havluyla parmak araları da dahil olmakla beraber özen ile kurutulmalıdır.
 • Ayaklar diyabetik ayak kremleriyle nemlendirilmeli.
 • Ayaklar, bir ayna yardımıyla kontrol edilmeli. Kesik, mantar, yara ve kabarcıkların oluşumu kontrol edilmeli.
 • Ayaklar, üşüdüğü zaman herhangi bir ısıtıcıyla ya da sıcak cisme yaslanmamalı. Bunun yerine ise yün çorap giyilmesi gereklidir.
 • Ayak tırnakları ise köşeleri yuvarlak ve düz olmalıdır.
 • Nasırlar ve ölü dokular asla kesilmemeli. Asit olan nasır bantları diyabet hastalarında kullanılmamalıdır. Bu tarz bakımlarınızı uzmanlar tarafından yaptırmalısınız.
 • Çıplak ayak ile evde ve dışarıda kesinlikle dolaşmayın. Kullandığınız ayakkabı ve terlikler çok bol veya çok dar olmamalıdır.
 • Ayakkabılar giyilmeden önce kontrol edilmelidir.
 • Çorapsız ayakkabı asla giyilmemelidir.
 • Çoraplar pamuklu veya yünlü olmalıdır. Sıkı olmayan yumuşak dokuya sahip çoraplar tercihiniz olmalıdır.
 • Ayakkabılar, yumuşak, deri tabanları kalın ve dikişsiz bir şekilde olmalıdır. Bayanların yazlık ayakkabıları önlerden mutlaka kapalı olması gerekir. Parmak arası sandeletlerden uzak durulmalı.
 • Sigara içiliyorsa bırakılmalı.
 • Görme özrü olan diyabet hastalığı olan kişiler yakınları tarafından bakım altında olmalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.