Ayak Mantarından Kurtulma Yolları ve Yöntemleri

Ayak Mantarından Kurtulma Yolları ve Yöntemleri

Ayak Mantarı tıp dilinde “Onikomikozis” diye adlandırılan halk dilinde ise ayak mantarı olarak bilinen ve ayaklarda çatlama, bölünme ve tırnaklara kadar yayılan bir rahatsızlıktır. Ayak mantarı genelde 50 yaş ve üzeri daha çok görülmektedir. Ancak yaş ayrımı yapmayan bir ayak sorunudur.

Ayak mantarından kurtulma yolları

Ayak mantarından kurtulma yolları içerisinde bir çok yöntem denenebilir. Özellikle makalemizde paylaşacağımız ayak mantarı ilaçları , ayak mantarı belirtileri , ayak mantarı tedavisi ve ayak mantarı bitkisel tedavi başlıklarımızla sizlere ayak mantarından kurtulma yolları olarak çaresini bulacağız.

Ayak mantarını tıbbi olarak durdurabilir ve bir doktora başvurabilirsiniz. Ancak aşağıda sizlere bahsettiğimiz ayak mantarından kurtulma yolları evinizde rahatça uygulayabileceğiniz ve ayak mantarından kurtulabilmeniz açısından önem taşımaktadır.

Ayak mantarından nasıl kurtulurum

Evde ayak mantarına çözümler arasında ilk başta gelen ilaçlı bir müdahaledir. Bu müdahale ilk olarak eczaneden veya kozmetik ürünleri satan herhangi bir yerden temin edebileceğiniz bir ayak mantarı kremi alarak başlayabilirsiniz. Ayak mantarı kremini prospektüsüne uygun bir şekilde kullanarak, ayak mantarına ilk müdahaleyi yapabilirsiniz.

Ayak Mantarına Kükürt Tozu

Bildiğiniz gibi ayaklarında ayak mantarı bulunan kişilerin kesinlikle ayaklarını nemli ve ıslak bırakmamaları gerekmektedir. Ancak ayak mantarı bulunan kişilerde ayakkabı kullanırken ister istemez terleme söz konusu olur. Bu nedenle ayakların terleme yapıp, ayak mantarının daha da fazla yayılmaması için gün içerisinde 2 kere ayak mantarı için kükürt tozu kullanması gerekmektedir. Eğer kükürt tozu kullanırsanız, ayağınızın terlemesine kesin çözüm bulmuş olacak ve mantarın yayılmasını ve büyümesini önlemiş olacaksınız.

Gün içerisinde terlik giyin

Ayağınızda mantar var ise mümkün olduğu kadar terlik giymeye çalışın. Bunun nedeni mantar canlı bir varlıktır. Aynı zamanda büyüme evresi sırasında karanlık, nemli ve sıcak bölgeleri severler. Mantar tam anlamıyla canlı ve büyüyen bir şeydir. Gerekli olduğu kadar ayaklarınızı havalandırmalı ve rahatlığını sağlamalısınız. Ayak mantarı tedavisinin önemli maddelerinden bir tanesi de budur.

 Ayak mantarı bitkisel tedavi

Ayak mantarı bitkisel tedavi olarak öncelikle sizlere bir ayak banyosu yapabileceğiniz bir banyo gerekmektedir. Dilerseniz bunu bir leğen içerisinde de yapabilirsiniz. Ayak mantarı bitkisel tedavi olarak sizlere aşağıdaki ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemlerini öneririz.

Sirke ile ayak mantarı bitkisel tedavi

Malzemeler

 • Sirke (60 ml)
 • Su (2 litre )

Hazırlanışı ve Uygulanışı : Ayak banyosuna veya leğen içerisine 2 litre su ile 60 ml sirke dökün ve ayaklarınızı su içerisinde dinlendirin. Yaklaşık olarak 15 dakika dinlendirdiğiniz ayaklarınızı ardından temiz su ile yıkayabilirsiniz. Sirke ile ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemini ayda en az 2 kere uygulayabilirsiniz.

Kabartma Tozu ile ayak mantarı bitkisel tedavi

Malzemeler

 • Sıcak Su (4 su bardağı – 1 litre)
 • Peroksit (1/4 bardak – 60ml)
 • Kabartma Tozu (1/2 fincan – 120ml)
 • Sirke (1/4 fincan -60ml)

Hazırlanışı ve Uygulanışı : Ayak banyosu veya leğen içerisine yukarıdaki bütün malzemeleri katarak karıştırın. Ardından mantar bulunan ayaklarınızı bu suyun içerisine dokun ve yaklaşık 15 dakika boyunca ayağınızı su içerisinde tutun. Ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemini en az ayda 4 kere uygulamanız gerekmektedir.

 • Aynı zamanda gün içerisinde ayak mantarı veya tırnak mantarına sirke ile ıslattığınız pamuğu koyun ve yara bandı ile tutturun. Her sabah koyduğunuz sirkeli pamuğu akşamları tekrar çıkartın.
 • Kekik yağı ayak mantarı veya tırnak mantarına iyi gelen bitkisel yağlar arasındadır. Dilerseniz ayak mantarları için kekik yağı ile pansuman yapabilirsiniz.

Ayak Mantarına iyi Gelen Bitkisel Yağlar

Ayak mantarına iyi gelen bitkisel yağlarda kullanabilirsiniz. Sizlere ayak mantarına iyi gelen bitkisel yağlar içerisinde portakal yağı, çay ağacı yağı, kekik yağı, argan yağı gibi vitaminli ve sağlıklı bitkisel yağlar önerebiliriz. Müsait olduğunuz zamanlarda ayaklarınıza 1’er damla damlatarak bitkisel yağlar ile ayak mantarı tedavisi uygulayabilirsiniz.

Ayak mantarı korunma yolları

Ayak mantarından kurtulduktan sonra veya ayak mantarlarının daha da çoğalmasını önlemek için muhakkak ayak mantarı korunma yolları ile korumanız gerekmektedir. Ayak mantarı korunma yolları içerisinde en önemli korunma yollar arasında şu yöntemleri önerebiliriz;

 • Çıplak ayak ile ıslak yerlerde veya ayağınıza nem geçebilecek yerlerden kesinlikle uzak durun. Özellikle kamuya açık duş yerlerinde, soyunma odalarında sandalet veya terlik giyerek dolaşın.
 • Ayak mantarı korunma yolları arasında ayaklarınızı muhakkak kuru tutmaya özen gösterin. Mükün olduğu kadar sık çorap değiştirin ve pamuklu çoraplar giymeye çalışın.
 • Rahat ayakkabıları tercih edin. Özellikle ayaklarınızı ve parmaklarınızı sıkıştıran ayakkabılardan uzak durun. Hatta ayağınızın hava alabileceği ayakkabıları tercih edin.

Umarım Ayak mantarından kurtulma yolları sizler için yeteri kadar detaylı olmuştur. Eğer ayak mantarı hakkında sormak istediğiniz sorular veya aklınıza takılan herşeyi aşağıdaki yorumlar kısmından bize yazarak cevap alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.