Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?

Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?

Tırnak eti soyulması hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir problemdir. Ancak bazı tırnak eti soyulması çok derin olduğunda acı verebilir. Bu yazımızda sizlere tırnak eti soyulmasının nedenlerini , tırnak eti soyulması tedavisi gibi bir çok konuyu anlatacağız.

Tırnak Eti Soyulması

Eğer tırnak etleriniz de soyulma var ise vücudunuzda ters giden bir şeyler var demektir. Bazen vitamin eksikliğinden bazen de bir hastalığın belirtisi olarak tırnak eti soyulması meydana gelir.

Tırnak eti soyulması bazı kişilerde arada sırada görülür ve can yakıcı bir sorun değildir. Ancak bazı tırnak eti soyulması derin olur ve bu durum çok can yakıcı olabilir.

Tırnak eti soyulması genel olarak vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu nedenle doktora başvurduğunuzda sizden bazı testler ister ve vücudunuzdaki eksik olan vitamin ve minerallerin tamamlanması için sizlere ilaç veya gıdalar önerebilir.

Tırnak Eti Soyulmasının Nedenleri

Tırnak eti soyulması yandaki resimde gördüğünüz gibi tırnakların bittiği yerde ve parça parça soyulmalar görülür.

Bu soyulmaları eliniz ile kopartmak canınızı yakabilir. Aynı zamanda tırnak etlerini kopartmak bir çözüm değildir. Kopardığınız tırnak eti kanayabilir , yara olabilir , mikrop kapabilir. Bu nedenle ilk olarak bu sorunun neden kaynaklandığını bilmeniz ve öğrenmeniz gerekmektedir. Yukarıda da sizlere bahsettiğimiz gibi basit bir sorun veya bir hastalığın davetçisi olabilir.

Tırnak eti problemi genel olarak vücuttaki C vitamini eksikliğinden dolayı kaynaklanır. Bu nedenle doktora başvuranların bir çoğuna ilaç olarak calcium sandoz önerilir. Aynı zamanda tırnak eti soyulması veya tırnak eti problemleri soğuk veya kuru ortamlarda bulunanlarda oluşmaktadır.

Tırnak Eti Neden Soyulur?

Tırnak eti soyulmasının nedenlerini sizlere daha iyi anlatabilmek için bunları sıralayalım ve daha net gözüksün.

 • Elleri devamlı soğuk suda veya sıcak suda bulunan veya elleri devamlı kimyasal maddelere temas eden (deterjan , sabun vb.) malzemeleri eldivensiz dokunmak.
 • Tırnak etlerinin aşırı kurumasından dolayı soyulur.
 • Tırnaklarda oluşan mantarlardan dolayı soyulur.
 • Tırnaklara uygulanan oje ve beyazlatıcı gibi kozmetik ürünlerden dolayı soyulur.
 • Tırnak yeme alışkanlı olanlarda soyulma görülür.

Tırnak Eti Soyulması Tedavi Yöntemi

 • Tırnak etlerini kopardığınızda o bölgede kanama olursa mutlaka bölgeyi kapatmalısınız. Aksi taktirde parmağınız enfeksiyon kapabilir.
 • En yakın eczaneden bir kutu calcium sandoz alarak vücudunuza C vitamini yüklemesi yapın.
 • Tırnak etleri kalınlaşmış ve kurumuş ise tırnak eti makası alarak kesmeli ve 1-2 gün kestiğiniz etlerin olduğu bölgeye nemlendirici uygulamalısınız.
 • Eğer elleriniz devamlı su içerisinde yada kimyasal maddelerle temas içerisindeyse mutlaka eldiven takmalısınız.
 • Evinizde veya salonda manikür uygulaması yapıyor yada yaptırıyorsanız , kullanılan aletlerin hijyenini sağlamalısınız.
 • Tırnak etlerini nemlendirmek için bitkisel yağlardan yararlanabilirsiniz. Bu bitkisel yağlar arasında jojoba yağı , portakal yağı , çay ağacı yağı gibi nemlendirici özelliklere sahip bitkisel yağları kullanabilirsiniz.
 • Ellerinize ve tırnaklarınıza limon sürebilirsiniz.
 • C vitamini olan gıdalar tüketebilir ve bol bol greyfurt , portakal yemelisiniz.
YORUMLAR

 1. blank eee dedi ki:

  benim kışın vardı ama şimdi yok 🙂

 2. blank TUGRUL ÇETİN dedi ki:

  BELLİ ARALIKLARLA OLUYOR VE SONBAHARDA FAZLALAŞIYOR.BU SORUNU ÇÖZMEK İSTİYORUM TEŞEKKÜRLER…

 3. blank Metin dedi ki:

  C vitamini al diyip calsium sandoz tavsiye etmek nedir anlamadım