Salatalık Sivilceye iyi Gelir mi?

Salatalık Sivilceye iyi Gelir mi?

Çeşitli cilt sorunlarını geçirebilmek için salatalık dilimler, suyu ve kabuğu genel olarak kullanılmaktadır. Ciltte oluşan sivilcelerin oluşturduğu tahrişi hafifletir, akne ve sivilcelerin dağılmalarını engellemektedir.

Ergenlik dönemlerinde tam olarak baş belası sivilceleri yok edebilmek adına birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Sarımsak, yoğurt, yumurta akı gibi yaygın kullanımlar arasında salatalık da sivilcelerden kurtulabilmek için kullanılmaktadır.

Cilt sağlığında üretilen kozmetik ürünlerinde salatalık, evde yapılan kürler ile cilt bakımına da yardımcı olmaktadır. Salatalık ile sivilcelerden hemen kurtulmak mümkün olmasa da güneş ve sivilce lekelerini azalttığı bilimsel olarak açıklanmıştır.

Sivilceler için Salatalıklı Yüz Maskeleri Tarifleri

Sivilceleri azaltabilmek için kullanılan salatalık, birden fazla şekilde kullanılabilmektedir. Direkt olarak salatalığı ince bir şekilde doğrayıp yüzün her yerine dağıtabildiğiniz gibi salata kabukları ile suratınızı kapatabilirsiniz. Cildi beslemeniz ve sivilcelerden kurtulmak için bu yöntemler oldukça etkilidir. Yüzde sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere koyulan salatalık ya da kabuklarını 15 dakika sonra kaldırıp yüzü yıkadığınızda ciltteki yumuşaklığı hemen hissedeceksiniz.

Akne Karşıtı Basit Salatalık Maskesi

blank

Malzemeler

 • 1 Adet Salatalık

Hazırlanışı

Bir adet salatalığı katı meyve sıkacağından kabuklarıyla beraber sıkın. Suyunu cildinize pamuk yardımı ile 2 günde 1 uygulayın. Bu işlem gözeneklerinizin rahatça temizlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca cilt tonunuzu açar ve ciltte oluşan kirli yağ tabakasını da temizleyip sivilce oluşumunu önler..

Buzlu Salatalık Kürü

blank

Malzemeler

 • 1 Adet Salatalık
 • Beş Küp Buz

Hazırlanışı

Bir adet salatalığı dilimleyerek bir kasenin içerisine buz kalıpları ile beraber koyun. Bu şekilde soğutun. Salatalık dilimleri soğuduğu zaman sivilceli bölgelere bu dilimlere koyarak 15 dakika boyunca bekletin. 15 dakikanın sonunda dilimleri alabilirsiniz. Haftada 2 defa tekrarlayarak bu uygulamayı cildinize yapabilirsiniz.

Limon Nane ve Salatalık Kürü ile Hücre Yenilenmesi

blank

Malzemeler

 • 1 Çorba Kaşığı Limon Suyu
 • 1 Salatalık
 • 1 Çay Kaşığı Nane
 • 1 Yumurta Beyazı

Hazırlanışı

Malzemelerin hepsini blenderdan geçirip krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Hazır olan karışımı 10 dakika buz dolabında dinlendirin. Daha sonrasında masaj yaparak cildinize yedirerek 10 dakika da cildinizde beklettikten sonra sıcak ve soğuk suyla şok etkisini yaparak cildinizi yıkayın. 4 ila 5 gün içerisinde düzenli uygulama ile sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Sütlü Salatalık Maskesi ile Cildinizi Bakterilerden Arındırın

blank

Malzemeler

 • 1 Adet Salatalık
 • Bir Miktar Süt

Hazırlanışı

Salatalık ile bir miktar süt ile hazırlanan bu kür, cildin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Sıkılaşan bir ciltte sivilceler oldukça etkili bir şekilde azalır. Salatalığın kabuğunu soyup daha sonra bir miktar yağsız süt ekleyerek ezin. Elde edilen karışımla beraber cildinize çok ince olmayacak bir şekilde uygulayarak yarım saat kadar bekletip ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Limonlu Tarif

blank

Malzemeler

 • 1 Adet Salatalık
 • Yarım Limon

Hazırlanışı

Salatalıkları soyduktan ve rendeledikten sonra içerisine yarım limon sıkarak iyice karıştırın ve bekletin. Yüzünüzü temizledikten sonra hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinize sürün. Maske en az 1 saat yüzünüzde kalmalıdır. Süre sonucunda su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Hafta da 1 ila 2 gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

 

Salatalığın sivilceye etkisi , cilt doktorları tarafından tavsiye edilmesi doğru ve önerilen bir yöntemdir. Salatalığın kendisiyle beraber aynı zamanda kabuğu ve suyu da cilde iyi gelir. Salatalık maskeleri cilt doktorları tarafından da tavsiye edilen bir yöntemdir.

Salatalığın Sivilce Problemi Üstündeki Etkisi

Yukarıda da sizlere bahsettiğim gibi salatalığın suyu , kabuğu ve kendisi sivilcelerin dağılmasını hemde sivilcelerin oluşturduğu tahrişin hafiflemesini sağlar.

Salatalığın sivilceye etkisi

Aknelere Salatalık Çözümü

Salatalığı soymadan , kabuklu halde katı meyve sıkacağına atın ve suyunu bir kavanoz içerisine boşaltın. Bir pamuğu salatalık suyuna batırarak cildinizi her sabah ve akşam salatalık suyu ile temizleyin. Bu sayede gözenekleriniz açılacak , kirli yağ tabakası temizlenecektir.

Sivilcelere Buz ile Salatalık Maskesi

Salatayı dilimlere ayırın ve bir kase içerisine buz küpleri ile beraber soğumaya bırakın. Salatalık dilimleri buz yardımıyla soğuduktan sonra sivilce olan bölgelere koyun ve yaklaşık cildinizde 15 dakika kadar bekletin. Haftada 2 kere uygulayacağınız salatalık dilimleri ile sivilcelerden kısa süre içerisinde kurtulabileceksiniz.

Sivilce ve Siyah Noktalara Salatalık Maskesi

Bir kase içerisine yumurta beyazı , nane , salatalık ve limon suyu damlatarak bir blenderdan geçirin. Karışım krem kıvamına gelene kadar çırpın. Ardından buzdolabına bırakın ve 5-10 dakika arasında soğutun. Soğuyan maskeyi cildinize uygulayın ve yaklaşık 10 dakika kadar cildinizde bekletin. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak 2-3 uygulama yapılması durumunda sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Salatalığın Sivilcelere ve Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Salatalık , sivilcelerin cilde dağılmasını ve artmasını önleyici etkisi vardır.
 • Sivilcelerin oluşturduğu tahriş ve kızarıklık izlerini , salatalık maskesi ile geçirebilirsiniz.
 • Salatalık kabuklarını göz altlarına koyduğunuzda , göz altındaki morluğu alacaktır.
 • Salatalık ile yapılan bakım sonrasında cilt sakinleşir ve yumuşar.
 • Salatalık ciltteki kir ve yağı temizlediğinden dolayı cildin nefes almasını sağlar. Bu nedenle sivilce oluşumunu engeller ve gözenekleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.