Sivilce Neden Oluşur, Detaylı Anlatım İle Sivilcelere Kesin Çözüm

Sivilce Neden Oluşur, Detaylı Anlatım İle Sivilcelere Kesin Çözüm

Günümüzde sivilceler çoğu insanın baş belası olmaya devam ediyor. Güzelliğimize gölge düşüren bu cilt sorununda kurtulmak için önemli çözüm önerilerimiz var. Ayrıca bu konuda sivilce nasıl geçer?  adlı kaynaktan da faydalanabilirsiniz. Bu yazıyı oluştururken oradaki fikirlerden yararlanarak bu yazımı oluşturdum. Özellikle ergenlik döneminde yoğunlaşan bu cilt problemi en çok 14 ile 35 yaş arasındaki insanları etkilemektedir. Tıp dilinde ismi akne olan bu sorun için birçok tespitler yapılmıştır. Bu tespitler sonucunda etkili çözümler ortaya çıkarılmıştır. İşte şimdi de sivilce(akne) için detaylı bilgileri başlıklar haline paylaşalım.

Sivilce(Akne) Neden Oluşur?

 • Hormonal etkilerin yansıması ile
 • Yağlı cilt yapısının etkisi
 • Genetik faktörler
 • Cilt tipinin aşırı derecede yatkınlığı
 • Aşırı derecede stres
 • Yanlış seçilen kozmetik ürünleri
 • Kadınların özel durumlarından dolayı
 • Çevresel faktörler
 • Yeterince hijene dikkat edilmemesi
 • Düzenli ve dengeli beslenmeme
 • Ergenlik dönemine girilmesi

İşte yukarıda saydığımız faktörler bu kırmızı iltihaplı yapının oluşmasının en önemli nedenleridir. Bu sebepleri ortadan kaldırdığımızda gerçek anlamda bu cilt problemine de çare bulmuş olacağız, bunlara dikkat edip çözüm önerilerini uygulamalıyız.

Akne Hakkında Unutulmaması Gerekenler

-Dermatologlar akneye tam olarak neyin sebep olduğunu bilmiyorlar. Fakat cildinizin daha da kötüleşmesini önleyip buna çözümler sunarak iyileşmesine katkıda bulunuyorlar.

-Bu sorun gençler ve genç yetişkinler arasında yaygın olmasına rağmen herkes cildinde bu sorunu yaşayabilir. Yani yaşın çok önemi yok.

Leke kalmasını önlemek için kesinlikle sivilcelerinizi (aknelerinizi ) sıkmayın, oynamayın. Eğer oynarsanız daha çok yayılma eğilimi gösteriyor.

-Şiddetli sivilce izleri varsa şayet kesinlikle bir dermatoloğa görünün.

-Ergenlik döneminde, adet dönemde, doğum kontrolü başladıktan sonra daha aşırı sivilceler görülebilir, bunlara hazırlıklı olun.

Sivilcenin (Aknenin) Geçmesini Kolaylaştıracak Kısa Bilgiler

-Tek kullanımlık kağıt havlular kullanın. Çünkü havlular bakteri yuvalarıdır bundan dolayı yüzünüzü tek kullanımlık kağıt havlularla silin.

-Elinizi yüzünüzden çekin, elinizdeki o gün içinde kir ve pislikler yüzünüze geçer ve durumu daha da kötüleştirebilirsiniz.

-Aklınıza geldikçe su için. Su metabolizmadaki sorunları tedavi etmek için önemli rol oynar ve dolaylı yoldan etkiler gösterir.

-Yağlı nemlendiriciler kullanamayın. Yağlı nemlendiriciler tam tersine durumu daha da kötüleştirir, bunun yerine su bazlı nemlendiriciler tercih edin.

-Beslenme de çok çok önemlidir. Fast-food tarzı yiyeceklerden uzak durun, daha sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme şekliniz olsun. Yediklerimiz doğrudan cildimize etki ediyor.

-Stres yapamayın bu durumu unutacak aktiviteler yapın göreceksiniz ki daha kısa sürede bu sorundan kurtulacaksınız.

Cilt temizliğine önem verin, eğer bu noktaya dikkat etmezseniz zaten en baştan kaybetmişsiniz demektir. Cildinize temizleyici seçerken de cildinizin ihtiyaçlarını dikkate alarak doğru ve kaliteli bir ürün seçin.

Sivilcelerden Kurutulmak İçin Kanıtlanmış Yöntemler

1.Sarımsakla Sivilce Nasıl Geçer?

Sarımsağın ne kadar etkili bir madde olduğunu hepimiz biliriz. Sarımsak mantar düşmanı, bakteri azaltıcı, antiseptik ve antioksidandır. İçerisinde sülfür bulundurmasından dolayı da müthiş etki gösterir.

Malzemeleri;

-Organik 1 diş sarımsak

Hazırlanışı;

-İlk olarak bir diş sarımsağı ikiye bölelim.

-Böldüğümüz sarımsağımızı aknelerin üzerine uyguluyoruz 6-7 dakika bekedikten sorna yüzümüzü ılık su ile duruluyoruz.

-Bu uygulamayı günde 2-3 defa tekrarlayın. Çözüm bulana kadar devam edin.

Çiğ sarımsağı yutmak da çok önemli faydalar sağlayacaktır. Günde 1 tane çiğ sarımsağı yemekten önce yutun ama rahatsız ediyorsa bu durumu yapmayın.

2.Limonla Etkili Yöntem

Limon için büyükler her şeye suyunu sıkın. Böyle demelerindeki sebep yoğun C vitamini ve asit içermesinden dolayıdır. Ciltteki sorunlarda çok etkilidir ve akneleri kurutma özelliğine sahiptir.

Malzemeleri

-Taze sıkılmış limon suyu (kesinlikle hazır limon suyu kullanmayın)

-1 çay kaşığı tarçın tozu

Hazırlanışı;

-Pamuk çubuğunu organik limon suyuna batırıp uyumadan önce sivilcelerin üzerine uygulayın ve yıkamadan yüzünüzü yatın.

-1 çorba kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı tarçın tozunu karıştırıp uyumadan önce sivilcelerinizin üzerine sürün ve yüzünüzü yıkamadan uyuyun. Sabah olduğunda cildinizi ılık su ile durulayın. Çok hassas bir cildiniz var ise bu yöntemi uygulamayın.

3.Kuru Maya Yöntemi

Mayanın cilt üzerinde olumlu etkileri son yıllarda daha fazla keşfedildi. Gerçek anlamda sivilceleri geçirdiği ve azalttığı kanıtlanmıştır.

Malzemeleri;

-1/2 çay bardağı su

-1 paket kaliteli kuru maya

Hazırlanışı;

-Mayayı su ile karıştırarak krem haline getirin. İyice su ile karışmış sürülecek kıvama gelmiş mayayı cildinize yavaş yavaş uygulayın. Sürdükten sonra da cildinizde 30 dakika kadar bekletin ve yüzünüzü ılık su ile ovarak temizleyin. Maya zamanla akneleri küçültüp, yavaş yavaş kurutacaktır. Haftada 1 veya 2 kere düzenli olarak bu yöntemi uygulayın. 2 ay sonra ise sonuç alacaksınız.

4.Çay Ağacı Yağı ile Sivilceler Nasıl Geçer?

Çay çiçeği yağı olarak ifade edilir. Cilt problemleri için faydası saymakla bitmez. Son yıllarda birçok cilt ilacının içinde bu bitki yağı vardır. Sivilceye sebep olan aknelerle savaşıp önemli katkılar sağlıyor. Doğal ve organik olması yan etkisinin olmaması çok tercih edilebilir hale getiriyor. Ayrıca yüzdeki sivilce kızarıklığını da geçiriyor. Siyah noktalarınız da var ise bunun içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Malzemeleri;

 • Çay ağacı yağı
 • Aloe vera yağı

Hazırlanışı;

-Bir pamuk alıp bunu çay çiçeği yağına batırın sorunlu bölgeye yavaş yavaş sürün.  20-25 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

-Bu da 2. yöntem bir yemek kaşığı aloe vera jelinin içerisine 2-3 damla çay çiçeği yağı ilave edip, karıştırın. Bunu sivilcelerinize ya da sivilce lekelerinize uygulayabilirsiniz. 30 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yavaş yavaş cildinizi örselemeden yıkayın.

Sivilce sorunları ve çözümleri ile ilgili yazmış olduğumuz tüm konuları okumak için; Sivilce Tedavisi tıklayın.

 

Sivilce ve cilt lekelerini gidermek için öneri video:

YORUMLAR

 1. blank Banu Alpay dedi ki:

  Yine siz, yine enfes bir yazı. Takipteyim ☺️