Siğil Tedavisi için Tüm Yöntemler

Siğil Tedavisi için Tüm Yöntemler

Siğil Tedavisi için Tüm Yöntemler Siğil tedavisi zor ve sabır gerektiren bir şeydir. El, ayak, yüz ve vücudun hemen hemen her bölgesinde görülebilen siğiller, insanın sinirini bozabilir. Ancak sabırlı olun. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda siğil tedavisi için kullanılan tüm yöntemlerden bahsedeceğiz. Bu yöntemler ile evde bile siğil tedavinizi yapabileceksiniz.

Siğil Tedavisi için Tüm Yöntemler

Siğil tedavisinin bir kaç tedavi yöntemi vardır. Bunlar, ilaç tedavisi, bitkisel tedavi ve gıda tedavisi olmak üzere üçe ayrılır. Bu yöntemlerin her birine değineceğiz ve cildinizdeki tüm siğilleri bu yöntemler sayesinde yok edeceğiz.

1- Siğil Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Siğiller HPV (human papillomavirüs) denen ve kişinin bağışıklık sisteminden dolayı kaynaklanan problemlerde görülür. Tedavi için en hızlı yöntem ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi en hızlı tedavi yöntemi olmasına rağmen en az 10 gün içerisinde siğili geçirir. Özellikle ilaç içinde salisilik asit içeren siğil ilaçlarını tavsiye ederiz.

Enwarts Siğil İlacı

Enwarts siğil ilacı son zamanlarda en popüler siğil ilaçlarından birisidir. Siğil tedavisinde bir çok olumlu yorum alan bu ilaç piyasada 260TL arasında satılmaktadır. Cildinizde siğil varsa mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

 

Wartner Siğil İlacı

Adı pek duyulmuş olmasa da siğil iyileştirme konusunda oldukça iyi ilaçlardan birisidir. Eğer cildinizin herhangi bir yerinde siğil varsa wartner siğil ilacını kullanmanızı öneririm. Tedaviyi hızlı bir şekilde çözecektir. Piyasada 183 TL arasında fiyatlar ile satılmaktadır.

 

AcetoPen Siğil İlacı

Yine siğil ilaçları arasında sesini duyurmayan ancak siğil tedavisinde etkili ilaçlardan birisi olan Aceto Pen siğil ilacı, eczanelerde 78 TL fiyatlar arasında satılıyor. İçerisinden çıkan siğil kalemi, siğil üzerine uygulanarak sürülüyor.

 

Urgo Siğil İlacı

Çok adını duyurmamış ancak siğil tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Urgo siğil ilacı, eczanelerde 449 TL civarında bir fiyat ile satılmaktadır. Bu siğil ilacını da kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Koli Bandı ile Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Başlık biraz sizi şaşırtabilir. Ancak koli bandı ile gerçekten siğil tedavisi yapılıyor. Koli bandı ile tedavi şeklini bir kaç hekimin bile tavsiye ettiği doğrudur. Peki bu yöntem nasıl yapılıyor? Sağlam ve suya dayanıklı bir koli bandı bulun ve siğilin üzerine yapıştırın. Bu şekilde tam bir hafta sarılı kalsın. Süre bitiminde koli bandını çıkartıp, siğili 30 dakika boyunca ılık suda bekletin. Sonra sudan çıkartın ve yumuşamış siğili, ponza taşı ile çok fazla bastırmadan temizleyin.

 

2- Bitkisel Siğil Tedavisi Yöntemleri

Siğil ilaçlarının yanı sıra evde siğilleri tedavi etmek için bir çok doğal yöntem denenebilir. Bu yöntemlerden de sizlere bahsetmek istiyorum.

Elma Sirkesi : Elma sirkesi ile evinizde siğil tedavisi yapabilirsiniz. Bir parça pamuk üzerine elma sirkesini damlatın ve siğil üzerine sürün. Ardından yara bandı ile siğilin üzerini bantlayın. Taki siğil kaybolana kadar günde en az 2 defa bu yöntemi tekrarlayın.

Sarımsak : Sarımsak ile de siğil tedavisi yapılmaktadır. Siğilleri tedavi etmek için kullanılan en başarılı bitkisel tedavi yöntemi sarımsak ile yapılan siğil tedavisidir. Bunun için sarımsağı ince ince dilimleyin ve siğil üzerine koyun. Bir bez yardımı ile siğil ve sarımsağı sarıp, 2 saat bekleyin. Sarımsağın yakıcı özelliği sayesinde siğil üzerindeki etkiyi görecek ve siğili yok edecektir.

Siğil Nasıl Geçer?

Siğiller en çok el, ayak ve yüzde görülür. Bu siğilleri iyileştirmeniz ve tedavi etmeniz için bölgelere ayırdık. Eğer siğil elinizde veya ayağınızda yada yüzünüzdeyse aşağıdaki tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Eldeki Siğil Nasıl Geçer?

Eldeki siğiller genel olarak HPV adı verilen virüsten kaynaklanır. HPV virüsü, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde oluşurken görünümü aşağıdaki gibi derinin kat kat olması ile görülür.

 

Elinde siğil bulunan kişiler genellikle bu siğili saklamaya çalışırlar. Tokalaşırken, bir yere uzanırken siğil olmayan elini kullanırlar. Ancak siğili saklamanın yanı sıra eldeki siğilin nasıl geçeceğini bulmak en iyisidir.

Virüslerin geneli cansızdır. Cansız olan virüsleri yok etmek imkansız olabilir. Ancak siğili durdurmak ve görünmez hale getirmek mümkün. Siğiller bulaşıcıdır. Özellikle siğil tedavisi yaparken hijyen tam sağlanmalıdır. Aksi halde tüm vücudunuza siğili yayabilirsiniz.

Eldeki siğilleri tedavi etmek için size önerebileceğimiz en iyi yöntemlerden birisi sıvı azot tedavisidir. Ancak bu yöntemi evde denemeden önce mutlaka doktora başvurmalısınız. Siğil üzerine kullanacağınız sıvı azot, siğili yakarak ortadan kaldıracaktır. Ayrıca siğil üzerine azot uyguladıktan sonra kesinlikle siğili kopartmayın. Siğilin kendi kendine düşmesini bekleyin.

 

Azot yönteminin dışında lazer ile siğil tedavisi yapmakta mümkün. Ancak bu yöntemi evde değil, hekim gözetiminde yapılmaktadır.

Evde Siğil Tedavisi

Siğil bilindiği gibi ölü hücrelerin üst üste gelmesinden oluşmaktadır. Eğer biraz cesaret toplarsanız bu yöntemi evde deneyebilirsiniz. Ancak size bu yöntemi denemeden önce bir açıklamada bulunmak istiyorum.

Vücudunuzun herhangi bir yerini iğneyle veya herhangi bir şey ile kanattığınız zaman antikorlar devreye girer ve vücut deriyi otomatik olarak toparlar, hücreyi yeniler ve iyileşme gerçekleşir. İşte bu yöntemi siğilleri üzerinde deneyebilirsiniz.

 

Bir iğne ile siğili oyun ve deri altından kanamasını sağlayın. Kanayan siğil bölgesi, vücudun antikorları sayesinde deri yüzeyini yenileyecek ve siğili atacaktır. Kanama sonrasında bölgeye buz koymayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki bu yöntem doktor tavsiyesi değildir. Ancak tıbben kanıtlanmış ve denenmiş siğil tedavisidir.

C Vitamini ile Siğil Tedavisi

Evde uygulanan siğil tedavi yöntemleri arasında birde C vitamini uygulaması vardır. Öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlayalım sonrasında ise tedaviye geçebiliriz.

Malzemeler:

 • 4-5 adet C vitamini tableti
 • Yara bandı

Nasıl Yapılır?

4-5 adet C vitaminini toz haline getirin ve hamurumsu bir kıvamda siğilin üzerine koyun. Hemen ardından yara bandı ile sarın. Günde üç defa uygularsanız kısa süre içerisinde siğil kendiliğinden düşecektir.

E Vitamini ile Siğil Tedavisi

Evde uygulanan siğil tedavi yöntemleri arasında birde E vitamini uygulaması vardır. Öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlayalım sonrasında ise tedaviye geçebiliriz.

Malzemeler:

 • 4-5 adet E vitamini tableti
 • Yara bandı

Nasıl Yapılır?

4-5 adet E vitaminini toz haline getirin ve hamurumsu bir kıvamda siğilin üzerine koyun. Hemen ardından yara bandı ile sarın. Günde üç defa uygularsanız kısa süre içerisinde siğil kendiliğinden düşecektir.

Sıcak su ve Ponza ile Siğil Tedavisi

Bu yöntemde el ve ayak siğilleri için uygulanacak bir yöntemdir. İlk olarak ılık-sıcak arası su içerisinde siğili bekletin. Siğil yumuşadıktan sonra ponza taşı ile siğili hafif hafif törpüleyin. Törpü sonrasında bir kulak çöpünü, çamaşır suyu içerisine batırıp siğil üzerine tutun. Bu yöntemi 3-4 kez tekrarladıktan sonra siğil tamamiyle geçecektir. Çamaşır suyu siğili biraz yakabilir ve canınız yanabilir. Ancak yöntem oldukça etkilidir.

 

Çay Ağacı Yağı ile Siğil Tedavisi

Çay ağacı yağı siğillere iyi gelen bir bitkisel yağdır. Bir kulak çöpünü çay ağacı yağına batırın ve siğili çay ağacı yağıyla ıslatın. Sonrasında bir yara bandı ile kapatın. Bu yöntemi en fazla 3 hafta boyunca ve her gün uygulayabilirsiniz.

Hint Yağı ile Siğil Tedavisi

Hint yağı içerisinde siğili tahriş eden bir formül vardır. Yine kulak çöpü ile siğili ıslatarak hint yağı sürülürse siğillerde iyileşme olacağını görebilirsiniz.

Aspirin ile Siğil Tedavisi

3-4 aspirini toz haline getirin. Üstüne bir kaç damla su damlattıktan sonra karışımı siğilin üzerine koyun ve bir yara bandı ile siğili sarın. Aspirin salisilik asit içerdiğinden siğili tedavi edecektir.

Diş Macunu ile Siğil Tedavisi

Siğil üzerine diş macunu sıkın ve üstünü yara bandı ile kapatın. Bu şekilde 24 saat boyunca bekletin ve siğil yok olana kadar yöntemi uygulayın.

Fesleğen Yaprağı ile Siğil Tedavisi

Fesleğen virüs öldürme konusunda  oldukça etkilidir. Taze fesleğen yapraklarını ezin ve siğil üzerine koyun. Su geçirmez bir bant ile siğili sarıp, bir hafta boyunca her gün uygulayın. Siğilin söneceğini gözlerinizle göreceksiniz.

Havuç ile Siğil Tedavisi

Bir adet havucu rendeleyin ve hamur kıvamına getirmek için çok az zeytinyağı ekleyin. Havuç püresini 30 dakika boyunca siğil üzerinde tutun ve iki üç hafta boyunca bu yöntemi uygulayın. Siğilin renk değiştirdiğini ve söndüğünü göreceksiniz.

Siğil için İncir Maskesi

Taze inciri kabukları ile ezin ve 30 dakika boyunca siğil üzerinde tutun. İki yada üç hafta boyunca her gün uygulayın. İncir maskesinin siğile ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

Siğil için Limon Suyu

Siğil üzerine limon suyunu sıkın. Ardından taze doğranmış soğan ile siğili örtün ve en az 30 dakika bekletin. İki veya üç hafta sonra siğilin düşeceğini göreceksiniz.

Siğil Tedavisi için Diğer Yöntemler

 • Ananas suyu siğile iyi gelir. Siğili ananas suyu içerisinde bekletebilirsiniz. Ananas suyunda çözücü bir enzim vardır.
 • Muz kabuğu ile siğili ovabilirsiniz. Potasyum siğilin ortadan kalkmasını hızlandırır.
 • Muz kabuğunu siğil üzerine bir bant ile yapıştırın. Bir gün boyunca bu şekilde bekletin. Düzenli uygulamalar sayesinde siğil ortadan kalkacaktır.
 • Bir hafta boyunca elma sirkesi, pamuk ve yara bandı yardımı ile siğili sarın. Her gün düzenli uygulama sonrasında birinci haftanın sonunda siğil düşecek.

Siğil Türleri ve Nedenleri

Öncelikle siğillere dokunmaktan her zaman kaçınılmalıdır. Hem karşı taraf hemde şahsınız için bu gereklidir. Siğiller mikrop kaptığında daha da büyüme yapabilir. Siğiller genel olarak açık yara, cinsel faaliyet ile karşı tarafa geçebilir. Bu nedenle siğil türlerini de öğrenmeniz sizin için çok yararlı olacaktır.

Genel Siğiller : Bu siğil türü vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Genel olarak elde daha fazla görülür. Yuvarlak, kaba ve gri-kahverengi görünümündedirler.

Düz Siğiller : Bu siğil türü genel olarak yüz, bacak ve kollarda bulunur. Adında anlaşılacağı gibi düz ve küçüktürler.

Plantar Siğiller  : Bu siğiller ayak tabanı üzerinde görülür. Koyu benekli ve ciltte kalın yamalar halinde bulunur. Bu siğiller son derece ağrılı olabilirler.

Genital Siğiller : Bacak arasında kendini gösteren ve genital bölge etrafında bulunan siğiller anüs ve vajinada kendini gösterirler.

Subungual ve Periungual Siğiller : Bu siğiller el ve ayak tırnakları altında olur. Tedavileri son derece zordur. Tedavisi için doktora başvurulmalıdır.

İpliksi Siğiller : Bu siğiller genellikle ağız ve burunda görülür. Deri renginde ve dışarı doğru büyüme kaydederler.

Siğil Tedavisi için Yorumlar

Soru : Dudağımın kenarında siğil var. Nasıl tedavi edebilirim?

Cevap : Dudak kenarındaki siğillere evde müdahale etmek çok akıllıca olmaz. Bunun nedeni yüzünüze müdahale sonrasında beklenmedik problemler doğurabilir. En iyisi doktor kontrolünde tedavi yapmaktır.

Soru : Parmağımın üzerinde siğil var. Nasıl yok edebilirim?

Cevap : Sarımsak kullanabilirsiniz. Düzenli olarak siğil üzerine sarımsak sürün. Hatta bir sarımsağı soyun ve bir gece boyunca siğil üzerinde bekletin. Siğil üstüne sarımsağı soyup, koyun. Üstüne yara bandı sarın. Her gece bu uygulamayı 3 gün boyunca uygulayın. Ancak sarımsağın deriyi yakması sonuçlarına dikkat edin. Ağrı veya sancı olursa durumu mutlaka kontrol edin.

Siğil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Siğil her daim kuru kalmalıdır. Islak siğiller kolay yayılırlar.
 • Siğilli bölge her zaman hijyenik tutulmalıdır. Aksi halde vücudunuza yayılabilir.
 • Siğil tedavisinde katman katman tedavi etmeye özen gösterin. Bir anda siğilin hepsinin dökülmesini beklemeyin.
 • Kamuya açık havuzlar, herkesin kullandığı duşlar, su ayakkabıları, sandaletler gibi başkasının kullandığı bölümlerden uzak durun.
 • Siğil tedavisini geceleri yatmadan önce uygulayın. Tedavi sonrası gün içinde yapılması çok önerilmez.
 • HPV virüsünün yayılmasını azaltmak için sağlıklı bir yaşam sürmeyi unutmayın.

Siğil tedavisi hakkında sizlere bildiğimiz her şeyi açıkladık. Diğer cilt sorunları için buraya tıklayarak cilt sorunları bölümlerimizi okuyabilir ve sizler için daha öncede yazdığımız Endwarts Siğil Solisyonu ve Siğiller Neden Oluşur yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR

 1. blank aylin şahin dedi ki:

  mrb benim ayagimin altinda elimde ve yuzumde biyik kisminda sihiller var.. yanliz yuzumdeki düz sihil elimdeki su kabarcigi gbi ckiyo ve cogaliyolar.. cildiyeye gdip yaktrdm cozum olmadi.. verrutol ve fito verdi kullandm dha kotu oldu ozellikle yuzum.. yuze surulmuyomus ama bana sur dedi.. smdi biyik kismim kabuk baglamis durumdaydi zor gecirdm.. smdi tkrar gtmeye korkuyrm esimde bu kadar kotu degldi gttin dha beter ettiler diyip gondermiyo.. cok uzuluyrm ne yapablirim evde ozellikle yuzumdekiler yayildi ceneme goz kapagima falan sicradi.. yardm edin lutfen

  1. blank Dilay dedi ki:

   Benim de ayağımın altında siğiller var öncelikle baska yerlerine bulasmaması icin elma sirkesi koyabilirsin sigillerin uzerine bi yerde okumustum ve ayrıca siğilin geçmesi için bana dedem soylemisti propolis dedigimiz arıların ürettiği birsey var dedem de arı baktıgı icin bana ayagin altina koy demisti tabi dogal hali katı tabikide ilk kullandıgında yarını görmessin gecirimi bilemem ama dene derim sıvi halinide deneye bilirsin birde senin dedigin ilacin daha farklisi ozellikle sigil ve nasir icin kullaniliyor duoderm diye bir ilac ben onu kullanıyorum üstüne sürdügünde beyaz yapiyor siigili ama disari tasirmamak lazim sadece siigil ustune saglikli deriyi tahris eder cunku neyse kuruyunca beyaz yapiyor ve duzenli kullanildiginda sigil soyuluyor bi sari bi katman olarak cikiyor soyulduktan sonra yine ilaci kullaniyorsun zatwn gecirdigi soyleniyor ama sabirla kullanmak lazim bende soylediklerim icin yuzde yuz gecirir deyip garanti veremem bu arada duoderm mi uzun sure kullaninca siigilde bir yanma hissedebiliesin ve ayni zaman da cok uzun sure kullandiginda ozellikle siyah siyah siigil koklerini gorursun cok uzun yazi oldu ama birde incir sutunu deneyebilirsin o da yararli oluyormus bende denedim incir daha yesilken olmamisken koparinca icinden sut cikiyor bunu siigilin ustune emdir onemli nokta olarak ta incir sutu yapiskan oldugundan dikkatli olmalisin yani cok uzun bir yazi oldu allah sifa versin ? insallah benimkilerde gecer