Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Yağlar

Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Yağlar

Cilt lekeleri için bitkisel yağlar , cildinizdeki zamanla oluşan tüm lekeleri yok edebileceğiniz ve tamamen bitkisel olarak evinizde kolayca kullanabileceğiniz yağlardır. Cildinizde oluşan lekelerin giderilmesine yardımcı olan bu bitkisel yağlar hakkında tüm detayları sizlere anlatmak istiyoruz.

Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Yağlar

Sizlere Bitkisel yağların faydaları ile alakalı bir çok makaleyi paylaştığımız kategoriden dilediğiniz bitkisel yağın özelliklerine göz atabilirsiniz. Ancak bu yazımızda bitkisel yağların özelliklerinin yanı sıra daha çok sizlere cilt lekelerine iyi gelen bitkisel yağlardan bahsetmek istiyoruz.

Bitkisel yağlar yaklaşık olarak M.Ö. 300. yıllardan beri kullanılmaktadır. Alternatif tıp olarak bilinen ve cilt bakımından sağlığa kadar bir çok alanda kullanılmıştır. Özellikle meyve , yaprak , reçine odun gibi kısımlardan elde edilen bitki özlerinden elde edilen yağlar bir çok derde derman olarak kullanılmıştır. Teknoloji ve bilimin gelişmesi ile bitkisel yağların içerisinde keşfedilen doymamış yağ asitleri , lesitin , vitamin ve birbirinden farklı mineraller sayesinde cildi besleyip , onardığı keşfedilmiştir.

Cilt lekelerini geçiren bir çok kozmetik ürünü içerisinde bile bitkisel yağlar kullanılmaktadır. Cilt bakım ürünlerinin &70’inde kullanılan bitkisel yağlar aynı zamanda direkt olarak cilde de uygulanabilir. İçerisinde hiç bir kimyasal olmayan ve cilde inanılmaz yararlı olan bitkisel yağların bazılar sadece cilt lekelerini gidermek amacıyla da kullanılmaktadır.

Bu yazımızda bizde sizlere cilt lekesi giderici bitkisel yağların hangileri olduğunu ve bu bitkisel yağların neye iyi geldiğini anlatmaya çalışacağız.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Biberiye Yağı : Özellikle sivilcelere iyi gelen bu bitkisel yağ aynı zamanda cilde canlılıkta verir.

Gül Yağı : Gül yağı cilde canlılık kazandırırken aynı zamanda da cildi gerginleştirir. Yaz alerjisi olanların veya cilt tahrişinden yakınanların mutlaka kullanması gerekir.

Papatya Yağı : Problemli olan ciltlere kullanılmaktadır. Özellikle cilt lekelerine çok iyi gelir.

Portakal Yağı : Cildi güzelleştirir , sıkılaştırır ve sivilce kurutucu özelliklere sahiptir. Aynı zamanda tonik olarakta kullanılmaktadır.

Susam Yağı : Kuru ciltlere deva olan susam yağı güneş ışınlarının bıraktığı cilt lekelerini yok eder. Aynı zamanda cilde derinlemesine etki yapar ve cildi temizler.

Buğday Yağı : Hücre yenileyici özelliği ile ciltte olan yanık , yara , cilt solması , pigment sorunu, güneş yanığı , doğum lekesi gibi bir çok cilt lekesine iyi gelir.

Fındık Yağı : Yıpranmış ve kuru ciltlere uygulandığında cilt problemini geçirir. Ciltte oluşan çatlakları onarır.

Şişman Yağı : Cildin pigment sorunlarını ortadan kaldırır. İçerisinde bulunan A ve lesitin gibi problemleri yok eder.

Kakao Yağı : Özellikle hamilelikten sonra ciltte oluşan cilt bozukluklarına karşı inanılmaz bir bitkisel yağdır. Dudak çatlaması , ciltte pullanma gibi bir çok soruna cevap verir.

Kayısı Yağı : Yüz temizlemek için kullanılır. Sivilceleri azaltır ve cilde bir canlılık katar. Aynı zamanda ciltte zamanla oluşmuş yaşlanma izlerini ortadan kaldırır.

Şeftali Yağı : Genel olarak peeling işlemlerinde kullanılır.

YORUMLAR

  1. blank aycan dedi ki:

    macadamia yağını yeni keşfettim. Cildi yenileyici özelliği var deneyin derim. Ben doa kozmetikten aldım.

  2. blank nihal sevildik dedi ki:

    Dermoten biberiye yağı ve gül yağı kullanıyorum lekeleri karşı. Eczanelerde satılıyor. Fiyatı biraz pahalı aktarlardakilere göre falan ama % 100 saf ve hakikaten çok faydasını gördüm. Sağolsun bi eczacı önermişti zaten. Dermotenin başka ürünleri var mı bilmiyorum ama bitki yağlarından çok memnunum, benimki gibi güneş gördüğü an lekelenen hassas ciltli arkadaşlarıma tavsiye ederimmm