Bronzlaştırıcı Doğal Yağlar Hangileri?

Bronzlaştırıcı Doğal Yağlar Hangileri?

Bronzlaştırıcı doğal yağlar nelerdir? Neredeyse her kadının arzusudur canlı, ışıldayan, bronz bir tene sahip olmak. Ancak günümüzde yoğun iş temposu sebebiyle yılda bir ya da iki hafta tatil yapabiliyoruz ve bu süre zarfında hızla bronzlaşmaya çalışıyoruz.

Bu şekilde bronzlaşmak hem sağlığımızı bozuyor hem de kalıcı bir renk elde edemiyoruz ve cildimiz kısa sürede eski rengine geri dönüyor. Oysa bronzlaşmayı destekleyen doğal yağlarla kalıcı bir bronzluk elde edebilir, aynı zamanda cildimizi de besleyebiliriz.

Peki, cildinizi güneşin verdiği hasarlardan korumak ve sağlıklı bir bronzluk elde etmek amacıyla kullanabileceğimiz bronzlaştırıcı doğal yağlar nelerdir?

Dünya genelinde kozmetik bronzlaştırıcı güneş kremlerinde en çok kullanılan yağ Hindistan cevizi yağıdır. Ancak kakao, havuç, ceviz ve diğer doğal yağlar sağlıklı ve uzun süreli bronzluk için en az Hindistan cevizi yağı kadar etkilidir.

Bronzlaştırıcı Doğal Yağlar

Kakao Yağı: Cildinizi besler, sıkılaştırır ve nemlendirir. Cildinize doğal ve kalıcı bir bronzluk kazandırır.

Havuç Yağı: Cildi en doğal bronzlaştıran yağdır, fakat aşırı kullanılırsa kendi rengi gibi turuncuya yakın bir tonda bronzluk sağlar. Cildi yeniler ve yıpranmasını geciktirir. Yaz ağlarında güneş yağını sonrası oluşan acıyı hafifletir ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Ceviz Yağı: Kakao yağı gibi ceviz yağı da cildinize hoş bir bronzluk kazandırmanın yanı sıra cildinizi besler. Ama diğer doğal yağlara oranla oldukça pahalı bir yağdır.

Susam Yağı: Susam yağı, bronzlaştırıcı doğal yağ olmasının yanı sıra cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur. Susam yağı ayrıca, kuru ciltleri yumuşatır ve besler. Bu faydalarına ek olarak saç, kaş, kirpik ve tırnakları güçlendirir.

Zeytinyağı: Kakao ve ceviz yağı gibi zeytinyağı da cildinize hoş bir bronzluk kazandırmanın yanı sıra cildinizi besler. Ama güneşte kullanıldığında kokusu biraz ağır gelebilir.

Kayısı Yağı: Güneşlenme sonrası çok koyu bir renkte bronzlaşmak istemeyenler için idealdir. Ayrıca, cildi nemlendirir ve besler. A ve E vitaminleri içerir. Güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar. Kırışıklıklara iyi gelir.

Badem Yağı: Cildi yumuşatır ve besler.

Fındık Yağı: İçeriğindeki E vitamini sayesinde cilt tarafından kolayca emilir. Bronzlaştırıcı özelliğinin yanı sıra kuru ve yıpranmış ciltlerde kuruluğu alır, cilde esneklik verir.

Hindistan Cevizi Yağı: Oldukça hafif bir yağdır. Saç, yüz ve vücutta güvenle kullanılabilir.

Avokado Yağı: İçeriğindeki A vitamini sayesinde hücre yenilenmesi sağlar. Cildi nemlendirir ve gözenekleri açar.

Buğday Tohumu Yağı: Susam yağı gibi, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildinizi korur. Cilde sağlıklı bir bronzluk verir.

Ayçiçeği Yağı: Cilde doğal bir bronzluk kazandırmasının yanı sıra cildi nemlendirir ve besler. Ayrıca, güneş ışınlarının ciltte oluşturduğu kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Bronzlaştırıcı Doğal Yağların Kullanımı

Öncelikle koruma faktörlü bir güneş kremi sürüp 1-2 saat güneşlenin. Sonrasında bronzlaştırıcı, daha doğrusu bronzluğu uzun süre koruyan doğal yağları cildinize ince bir tabaka halinde masajla yedirin. Bu yöntemi 3-4 gün uyguladıktan sonra sonucu görmeye başlayacaksınız.

Bronzlaştırıcı doğal yağları güneşlenmeye başladığınız ilk gün değil birkaç gün sonra kullanmaya başlayın. Bronzlaştırıcı doğal yağlar güneşten koruma amacıyla kullanılmamalıdır. Bu yağlar sadece güzel görünen, bronz bir tene sahip olmanıza yardımcı olur.

Sağlıklı bronzlaşma için mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Kısa sürede, hızla bronzlaşmaya çalışmak ve koruyucu güneş kremi kullanmamak cilt sağlığınıza zarar verir.

Güneşlenirken Bu Noktalara Dikkat Edin

Hem sağlıklı bir bronzluk elde etmek hem de güneşin zararlı etkilerinden korunmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İşte size birkaç ipucu.

11.00-15.00 saatleri arasında güneşlenmekten kaçının. Bu saatlerde güneşlenmek hem cildinizi yıpratır hem de leke oluşumuna sebep olabilir. Mümkün olduğunca, 16.00 – 17.00 saatleri arasında güneşe çıkmaya gayret edin. Özellikle yüz bölgenizde iyi bir güneş koruyucusu kullanın. Çünkü yüzünüz vücut derinize göre daha hassastır.

Koruma faktörlü güneş kremini güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce sürün. Böylece cildiniz kremi emerek güneşe çıkmaya hazır hale gelir.

Hassas bir cildiniz varsa güneş kremini çok fazla yatmadan, alın bir tabaka oluşturacak şekilde sürün.

Kremlerin üstünde “su geçirmez” yazsa da denizden çıktıktan sonra tazeleyin.

En çabuk ve çok burun, elmacık kemikleri, dizler, omuz uçları ve ayakların üst kısımları yandığı için bu bölgelere özellikle dikkat edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.