Mahkum Yakınlarına Maddi Yardım Olanakları

Mahkum Yakınlarına Maddi Yardım Olanakları

Mahkum Yakınlarına Maddi Yardım Olanakları; Devletin ve belediyelerin mahkum yakınlarına maddi yardım olanakları sunduğunu biliyor musunuz? Eşi ya da çocuğu hangi sebeple olursa olsun mahkum olan,bakmakla yükümlü olduğu kişilerin mağdur duruma düşmemeleri için mahkum yakınlarına maddi yardım yapılmaktadır. Bu yazımızda eşim cezaevinde maaş alabilirmiyim, mahkum ailelerine maaş başvurusu nereye başvurulur gibi pek çok sorunun yanıtını vermek istiyoruz.

Mahkum Ailelerine Yardım İçin Nereye Başvurulacak

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı haricinde il- ilçe belediye, kaymakamlık ve valilikler tarafından ayrıca özel sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca eşi hapiste olanlara maaş ve maddi yardımda bulunulmaktadır. Böyle bir yardımdan faydalanmak istiyor ama mahkum ailelerine maaş başvurusu nereye başvurulur sorusuna yanıt arıyorsanız E-Devlet üzerinden sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

Mahkum yakınları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarından faydalanabilmek için 144 ve ya 183 numaralı yardım hattını arayabilirler. Bunun dışında mahkum yakınlarına maddi yardım için kayıtlı oldukları en yakın ilçe sosyal hizmet merkezi müdürlüğüne şahsen başvuru yapma şansları da bulunmaktadır. Yapılan başvurunun sonucunu öğrenmek içinde E-Devlet sistemine giriş yaparak şu bölüme erişim sağlamaları gerekmektedir: https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Belediyeler tarafından yapılan eşi hapiste olanlara maaş başvuruları için de 153 Beyaz Masa hattını aramanız ve konu hakkında bilgi almanız mümkün olmaktadır. Size en yakın il ya da ilçe belediyesine giderekde bilgi ve başvuru işlemlerinizi şahsen yapabilirsiniz.

Kaymakamlık ve Valilikler aracılığı ile mahkum eşi ya da mahkum çocuğuna maaş bağlanabilmektedir. Bu konu hakkında en yakın kaymakamlık ya da valilikten bilgi almanız gerekmektedir.

Yazımızın devamında daha detaylı bir şekilde de ele alacağımız gibi pek çok sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından da çeşitli maddi yardımlar yapılmaktadır. Hepsinin başvuru şekilleri ve koşulları farklı olduğu gibi mahkum yakınlarına maddi yardım için gerekli belgelerde farklı olabilmektedir.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvuru Formu

Başvuru yapacağınız mahkum yakınlarına maddi yardım veren kurum tarafından size verilen başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir. Sizden istenen ek belgelerinde başvuru ekinde verilmesi başvurunuzun kısa sürede olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir. Bazı kurumlar tarafından mahkum yakınlarına maaş bağlanmadığı için sizden yardım başvuru formu doldurmanız istenecektir.

Mahkum Yakınlarına Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mahkum yakınlarına maddi yardım yapan kurum ya da kuruluşlara başvuru yaparken sizden istenen bazı belgeler olacaktır. Başvuru formu ekinde iletmeniz istenecek muhtemel belgeler şu şekildedir;

 • Mahkumiyet durumunu gösteren belge
 • TC kimlik kartının fotokopisi ile birlikte aslı
 • Eğitim gören çocukların öğrenci belgeleri
 • Çocukların TC kimlik kartlarının fotokopisi ile birlikte aslı
 • İkamet belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlık tarafından verilecek olan fakirlik belgesi
 • Aile bireylerinin varsa elde ettikleri gelir belgesi
 • Mal beyanı
 • Varsa engelli belgesi

Mahkum Eşlerine Maaş Ne Kadar?

Mahkum yakınları tarafından eşi cezaevinde olan kadın ne kadar maaş alır sorusunun yanıtı merakla beklenmekte ve en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Genel anlamda mahkum yakınlarına ve eşe bağlanan bir maaş olmadığı için aylık bir maaş ödemesi de söz konusu olmamaktadır. Ancak yapılan yardımların aylık ya da belirli sürelerde gelmesi için gerekli yerlere başvuru yapılabilmesi mümkündür.

Gerek belediyeler gerek özel sosyal yardım vakıfları tarafından eğitim, sağlık, gıda, giyecek, yakıt ya da maddi yardım olanakları sunulmaktadır. Bunun dışında da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen maddi yardımlar mevcuttur.

Babası Cezaevinde Olan Çocuğa Maaş 2022

Mahkumiyet sebebi ile çoğunlukla geride kalanlar mağdur duruma düşmektedir. Ailesine bakmakla yükümlü eşin ya da anne babasına bakmakla yükümlü çocuğun mahkumiyet alması sonrasında geride kalan aileler maddi desteğe ihtiyaç duyar. Bu desteğe ihtiyaç duyanlar arasında elbette ki çocuklarda bulunmaktadır.

Babası cezaevinde olan çocuğa maaş 2021 yılında aylık maaş şeklinde verilmemiştir. Eğitim, kırtasiye yardımı, giyecek ve gıda yardımı şeklinde verilen yardımlar haricinde aile fertlerine şartlı sağlık yardımı ve para yardımı da yapılmaktadır.

Mahkum Yakınlarına Yardım Yapan Kurumlar Hangileri?

Mahkum yakınlarına maddi yardım yapan kurumlar oldukça fazladır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Belediyeler, Kaymakamlıklar ile Valilikler listenin ilk sıralarında yer almaktadır. Bu kurumlar haricinde Sosyal Yardımlaşma vakıfları tarafından da mahkum yakınlarına maddi yardım yapılmaktadır.

Belediyeler Tarafından Eşi Cezaevinde Olan Kadınlara ve Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlar Nelerdir?

İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Türkiye’de pek çok il ya da ilçe belediyesi tarafından mahkum yakınlarına maddi yardım yapılmaktadır. Yapılan yardımlar para yardımı olabildiği gibi kira, erzak, gıda, yakacak, giyim ve eğitim yardımı şeklinde verilebilmektedir. Bu yardımlardan yaralanabilmek içinde ilgili belediyeye başvuru yapılması gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Mahkum yakınlarına maddi yardım hususunda listenin başına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını koyabiliriz. ALO 183 ile ALO 144 hatlarını arayarak ulaşabileceğiniz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Telefonla bilgi almak yerine bağlı bulunduğunuz ilçe sosyal hizmet merkezi müdürlüğüne bizzat giderek yardımlar hakkında bilgi alabilir, başvuru işlemlerini yapabilirsiniz.

İlçe sosyal hizmet merkezi müdürlüğü tarafından verilen Mahkum yakınlarına maddi yardım başvuru formunu doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Size sorulan her soru sizin yardıma olan ihtiyacınızı belirleyen en önemli faktörlerdir. Başvuru belgesi ile birlikte istenen belgelerinde fotokopilerini ekleyerek mahkum yakınlarına maddi yardım başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

SED Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen SED yardımı eğitim gören çocuklar için sağlanan maddi bir destektir. Bu destek tek seferlik olabildiği gibi ailenin ihtiyaç durumuna göre yılda birkaç kez de verilebilmektedir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır sorusunu yanıtlayacak olursak E-Devlet giriş bilgileriniz ile ulaşacağınız https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz.

2021 SED yardımı ne kadar olmuştur hemen onunda cevabını sizlere verelim;

 • İlköğretim öğrencileri için verilen SED Yardımı 1.281 TL
 • Lise öğrencileri için verilen SED Yardımı 1.365 TL
 • Üniversite öğrencileri için verilen SED Yardımı 1.537 TL

SED yardımı ödemeleri verilen PTT kart hesaplarına aylık olarak yapılmaktadır. Mahkum yakınlarına maddi yardım yapılan öğrencinin eğitimi bırakması, çalışması ya da vefat etmesi durumunda ise verilen yardım kesilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı

Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmadığı için mahkum yakınlarına maddi yardım listesinde olan ve 0-6 yaş çocukların sağlık hizmetlerinden faydalanmasına olanak sağlayan şartlı sağlık yardımı, aşı yardımı olarak da bilinmektedir. Aylık 45 TL olarak ödenen bu yardımdan faydalanmak için çocukların düzenli olarak sağlık kontrolüne götürülerek aşılarının yapılması gereklidir.

2021 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar sorusuna da yanıt verecek olursa çocuğun 6 yaşını doldurmasına kadar aylık ödenen tutar 45 TL olarak belirlenmiştir. Mahkum yakınlarına maddi yardım olanakları arasında şartlı sağlık yardımı da yer almaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı

Bu yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu yardımdan işsiz ve yardıma muhtaç kişiler ile birlikte mahkum yakınları da başvuru yapabilmektedir. Aylık olarak ödenen 2021 şartlı eğitim yardımı ne kadar hemen bakalım;

 • İlköğretimde olan erkek öğrencilere aylık 45 TL
 • İlköğretimde olan kız öğrencilere aylık 50 TL
 • Ortaöğretimde olan erkek öğrencilere aylık 55 TL
 • Ortaöğretimde olan kız öğrencilere aylık 75 TL

Bir ay içerisinde mazeretsiz olarak 4 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler için verilen şartlı eğitim yardımı maalesef kesilmektedir.

Mahkum Yakınlarına Dernekler ve Vakıflar Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Ülkemizde pek çok dernek ve vakıf tarafından ihtiyaçlı olan mahkum yakınlarına maddi yardım yapılmaktadır. Bu yardımların kimi maddi yardım olurken kimi kira, erzak, eğitim yardımı şeklinde olabilmektedir. Vakıfların kendi bünyesinde oluşturdukları ekip tarafından başvuru yapan kişilerin ihtiyaçları saptanarak tek seferli ya da aylık olarak yardımların ulaştırılması sağlanmaktadır.

Bu vakıf ve dernekler tarafından mahkum yakınlarına maddi yardım da yapılmaktadır. Bu şekilde yardım sağlayan pek çok vakıf bulunuyor ancak biz sizler için an fazla öne çıkan birkaç vakıf ismini vermek istiyoruz.

 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 • TOÇEV
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Kocaeli İnsani Yardım Derneği
 • Beşir Derneği
 • Nef Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı

Gerek devlet gerek belediye gerekse de vakıflar aracılığı ile yapılacak olan yardımlardan sadece ihtiyaç sahibi olan kişiler faydalanabilmektedir. Mahkum yakınlarına maddi yardım imkanlarından ise ailenin geçimini sağlayan kişinin mahkumiyet durumunda aş ve çocuklar ya da geliri olmaması durumunda anne ve babalar faydalanabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.